Adım Adım Kilo Verme ve Zayıflama Yöntemleri

Adım Adım Kilo Vermek

Yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte kış boyunca alınan kiloların verilmesi telaşı başlar. Spor salonları, diyetler, hafif egzersizler, zayıflamaya yardımcı destek ürünler ve daha nicelerinden medet umar kim neyi önerirse o yöne doğru yol alırız… Hep aynı amaç uğrunadır çabalar: zayıflamak, fit bir görünüme kavuşmak Malumunuz üzere vermeye çalıştığınız kiloları kısa sürede almadınız bu nedenle de kilo vermeye karar verdiğinizde öncelikle sabırlı olmalısınız. Aksi halde kilo değil sağlığınızı kaybedersiniz. Peki, sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verebilir ve yaz ayları için hazırlanabiliriz?

Her işte olduğu gibi karar vermek ve inanmak, başarmanın yarısıdır. Eğer kilo vermek istiyorsanız öncelikle kilo vereceğinize inanmakla başlamalısınız. Kilo almanın, aşırı kilo artışının nedeni kimi zaman aşırı yemek ya da yanlış beslenmekten değil bünye ya da bedensel rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle aşırı diyetlerle kendinize yüklenmek yerine öncelikle kilo almanıza neden olan sorunları tespit etmeye çalışın. Bir dahiliye doktoru ile görüşüp gerekli tahlilleri yaptırmak bu aşamada çok önemlidir. Ayrıca her gün yediklerinizin bir günlüğünü tutmak da beslenmeniz ile ilgili önemli ipuçları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kilo vermeye karar verdikten sonra en sık yapılan hataların başında sonuca hızla ulaşmak amacı ile aç kalmak, eksik beslenmek ya da bir anda 10-15 kilo vermeyi hedeflemek gibi davranışlar gelir. Siz siz olun böyle bir yanılgıya sakın düşmeyin. Belki bu yöntemlerle kilo kaybedersiniz ama beraberinde sağlığınızı da kaybeder hatta verdiğinizden fazlasını geri alırsınız.

Zayıflamanın 22 Adımı

1- Günün ilk öğünü olan kahvaltıyı sakın atlamayın ve güne sağlam bir kahvaltı ile başlayın.

2- Düzenli uyuyun. Günlük uyku ihtiyacınız 7-8 saattir. Kilo alımını tetikleyen durumların başında uyku düzensizliği gelir.

3- Porsiyonlarınızı küçültün, öğün sayınızı çoğaltın.

4- Aç kalmayın, aç kalmak bir sonraki öğünde daha çok yemenize neden olur.

5- Tek tip gıda ile beslenmeyin. Tek tip gıda alımı yağ yakımını yavaşlatır. Beslenme programınızda farklı besin gruplarını tüketmeye dikkat edin.

6- Yemeklerinizi iyi çiğneyin. Unutmayın öğütme işlemi ağızdan başlar. Yemeklerinizi hızlı yemeyin, küçük lokmalar halinde iyice çiğneyerek yiyin.

7- Doğru beslenmeye başladığınızda ya da diyetiniz süresince zaman zaman muzur kabul ettiğimiz yiyecekleri tüketme ihtiyacı duyabilirsiniz. Cipsler, yüksek şekerli ve asitli içecekler, çikolata ve tatlılar gibi kilo almanıza yol açacak gıdaları evinizden uzak tutun. Bunlar yerine kurutulmuş meyveler, bazı kuruyemişler, enerjisi azaltılmış bisküviler tercih edin.

8- Akşam yemeğinizi erken yiyin ve yatma saatinizden en az 2 saat evvelde ara öğün kabul edilen gıdaları yemeyi kesin.

9- Tuz ve şeker alımın azaltın.

10-  Kızartma gibi pişirme tekniklerini hayatınızdan çıkarın.

11-  “Arkanızdan kovalar” tehdidini unutun, doyduysanız yemeyi kesin.

12-  Alkol almayın. Alkol vücutta yağa dönüşür bu da vermek istediğiniz kiloların yerine yeni bir şeyler eklemeniz anlamına gelir.

13-  Stresten uzak durun ve stresinizi atmanıza yardımcı olacak yürüyüş, koşu veya evden çıkamıyorsanız kondisyon bisikleti gibi araçlarla egzersizlere yönelerek bedeninizi mutlu kılın.

14-  Tek başına diyetle kilo vermeyin. Diyetin yanı sıra spora da zaman ayırın. Spor ile birleşik diyet hem yağ yakımınızı hızlandıracaktır hem de vücudunuzu sıkılaştıracaktır.

15-  Posalı yani lifli gıdalar tüketin.

16-  Hamur işlerinden uzak durun.

17-  Günde 2-3 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Başlangıçta (alışkanlık gelişene kadar) ölçüm yaparak için. Gün içinde tükettiğiniz çay, kahve ya da diğer içecekler bu ölçüme dahil değildir.

18-  Meyveyi meyve olarak tüketin ya da suyunu kendiniz sıkın. Hazır meyve suları size yarardan çok zarar getirir.

19-  Enerjisi azaltılmış her gıda az kalori içeriyor demek değildir. Örneğin: bir oturuşta bir paket grisini yemek 1 somun ekmek yemekle aynı etkiyi yapar. Light ya da diyet ürünü diye düşündüğünüz gıdaları da limitli tüketmekte fayda vardır.

20-  Sık sık tartılmayın. Bu sadece yanılmanızı sağlar. Haftada 1 gün, mümkünse aynı gün ve aynı saatte tartılarak gelişiminizi takip edin.

21-  Vazgeçemediğiniz beslenme alışkanlıklarınızı egzersizle dengeleyin. Örneğin: Çikolatadan vazgeçemiyorsanız en azından bitter olanı tüketin ve mutlaka aldığınız enerjinin karşılığını egzersiz yaparak verin.

22-  Asla vazgeçmeyin! Değişim bir günde olmayacaktır. Bazen 1 ayda da olmayabilir. Azimli olun ve başaracağınıza inanın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Ocak, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.