Yurt Dışında Çalışma ve Yurt Dışında İş Arama Teknikleri

Uluslararası platformda kariyer yapmaya karar verdiniz ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Üzülmeyin yalnız değilsiniz. Her yıl sahip olduğu iş kapasitesinden daha yüksek sayıda mezun veren ülkemiz işsizlik sorununa çözüm getiremedikçe, yeni mezun gençler gözlerini yurt dışındaki iş olanaklarına çevirdi. Peki, yurt dışında iş nasıl aranır? Yurt dışında hangi alanlar daha yüksek iş potansiyeline sahip?..

 

Uluslararası platformda kariyer yapmaya karar verdiniz ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Üzülmeyin yalnız değilsiniz. Her yıl sahip olduğu iş kapasitesinden daha yüksek sayıda mezun veren ülkemiz işsizlik sorununa çözüm getiremedikçe, yeni mezun gençler gözlerini yurt dışındaki iş olanaklarına çevirdi. Peki, yurt dışında iş nasıl aranır? Yurt dışında hangi alanlar daha yüksek iş potansiyeline sahip?

 

Her geçen yıl ülkemizdeki işsizlik problemi gözle görülür şekilde artıyor. Hal böyle olunca “doğduğun değil doyduğun yer” söylemini haklı çıkarır şekilde ülkeler arası sınırları kaldıran iş arama süreci de başlıyor. Özellikle web yazılım, mühendislik,  finans, pazarlama, satış, perakende alanlarında her ülke vatandaşına açık çek uzatan uluslararası firmalar yeni mezun gençlerin arama listelerinin başında yer alıyor. Eğer siz de yurt dışında çalışmaya karar verdiyseniz siz sunacağım önerilere dikkat etmelisiniz.

 

Yurt Dışında İş Aramanın 9 Adımı

1- Yeni mezun ve deneyimsiz kişilerin yurt dışında iş bulabilmeleri deneyimli ve bir konu üzerinde uzmanlaşmaya başlamış kişilere oranla çok daha zordur. Bu nedenle de yeni mezunlar için en doğrusu okula geri dönüş olacaktır. Dil programları, hobi kursları, MBA olanakları ve daha niceleri yurt dışına sizi taşıyacak adımlardan biridir. Ekonominizi fazla zorlamayacak, iş bulduktan sonra kolaylıkla karşılayabileceğiniz bir programa dahil olmak iş arama sürecini yerinde gerçekleştirmek için en kolay yollardan biridir.

 

2- Uluslararası kariyer sitelerini takip etmeye başlayın. Burada CV’nizi oluşturduktan sonra alanınıza ilişkin sizin gibi özellikle yurt dışından eleman arayan firmaları listeleyin. Bu firmaların web sitelerinde yer alan “iş olanakları” sayfalarını takibe alın. Genel başvuru yapın. Özgeçmişinizin yanı sıra neden yurt dışında çalışmak istediğinizi anlatan bir mektup da kaleme alın.

 

3- Hazırlıklarınızı tamamlayın. Pasaportunuzu hazırlayın ve seçtiğiniz ülke için geçerli olan vizenizi alın. Yarın iş için çağrılacakmışsınız gibi her türlü detayı hazırlamanız önemlidir.

 

4- Görüşmelerinizi Skype bağlantısı ya da online toplantı alt yapılı yazılımlarla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için gerekli alt yapıyı bilgisayarınıza kurun.

 

5- Yurt dışında nerede çalışmak istediğinizi hedefleyin. Kendinize en az 3 ülke seçin ve bu ülkelerle iletişime geçin. Bu noktada konsolosluklarla görüşebilir donanımınıza ilişkin iş olanakları olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Seçtiğiniz ülkelerde alanınıza ilişkin faaliyet gösteren firmaları listeleyin ve bu firmaların İnsan Kaynakları departmanları ile iletişime geçin.

 

6- Sosyal Medya ağlarını kullanın. Facebook, linkedin gibi siteler aracılığı ile seçtiğiniz iş ülkelerde iş kolunuza ilişkin fırsatlar olup olmadığını araştırın. Gruplara katılın. Seçtiğiniz ülkede hali hazırda çalışan göçmenlerle iletişim kurun, tanışın ve tavsiye alın.

 

7- Yurt dışı bağlantılı ya da yurt dışı menşeli Türkiye’de faaliyet gösteren firmalarla görüşün. Deneme süresi isteyin. Sektörü kendi dilinizde tanıdıktan sonra devam etmek çoğu zaman daha avantajlıdır.

 

8- Sadece yabancı kariyer siteleri değil Türk kariyer sitelerini de listenize ekleyin. Bazen fırsatlar yanı başınızdadır.

 

9- Son olarak cesaretinizi toplayın ve gidin. Eğer maddi imkanlarınız el veriyorsa çalışmak istediğiniz ülkeye iş bulmadan ziyaretçi olarak gitmek ve sonrasında iş fırsatlarını araştırmak da bir yöntemdir. Hem böylelikle hayal ettiğiniz yaşamın bu olup olmadığını araştırma şansı da elde edersiniz.

 

Yurtdışı otel ve konaklamalar için online rezervasyon yaptırırken tikokupon.com’dan ücretsiz indirim kuponları kullanabilirsiniz. Bunun için tikokupon’un otel indirim kuponu sayfasına bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir