obilir > Konular > Yemek ve İçki > Mutfak ve Pişirme > Yumurta: Can Bulan Sağlık Deposu

Yumurta: Can Bulan Sağlık Deposu

Sağlık için pek çok yararı olan yumurtayı özellikle çocuklar, hastalıktan yeni kalkanlar, kansızlık sorunu olanların sıklıkla tüketmesi gerekiyor. Gelişim için gerekli protein, vitamin, mineral ve yağa sahip olan yumurtayı çocuklarınızın özellikle kahvaltılarından eksik etmeyin…

 

Yumurta eski dönemlerde halk tarafından iyi şansın sembolü kabul edilirmiş. Her çağda ve her devirde sevilerek tüketilen yumurta içerdiği zengin besin öğeleri nedeniyle tam bir hayat kaynağı… Gelişim için gerekli protein, vitamin, mineral ve yağa sahip olan yumurtayı çocuklarınızın özellikle kahvaltılarından eksik etmeyin. Bir yumurta da ortalama 6 gram kadar yağ, çok az miktarda da karbonhidrat vardır. A Vitamini ve bazı B vitaminleri açısından da zengi bir besin maddesi olan yumurtada demir, fosfor, magnezyum, kükürt ve sodyum gibi mineraller de bulunuyor. Yumurtanın kabuğu ise kalsiyum tuzlarından meydana geliyor.

 

Yumurtanın Sarısı mı Beyazı mı?

Yumurtanın sarısı, akına oranla daha fazla yağ, protein ve demir içeriyor. Bu nedenle beslenme problemi olanlara, kansızlık sorunu yaşayanlara yumurta sarısı yemeleri öneriliyor. 1 adet yumurta da 80 kalori bulunuyor. Yumurtanın içi kadar günümüzde dışı da renkli, beyaz ya da kahverengi kabuklara marketlerde rastlamak mümkün. Seçim yaparken şu bilgiyi göz önünde tutmanızda yarar olabilir. Kahverengi kabuklu yumurtalar beyazlara oranla daha fazla vitamin içeriyorlar.

 

Satın aldığınız yumurtayı buzdolabında saklamalısınız böylece A Vitamini yönünden zenginliğini de korumuş olursunuz. Burada ufak bir not düşeyim; yumurta ve benzeri çiftlik ürünlerini satın alırken tikokupon’daki Hasanbey Çiftliği sayfasına bakabilir, mevcut kampanyalardan yararlanıp online satın alabilirsiniz. Yumurtayı satın aldıktan kısa süre içinde tüketmek gerek. Aksi halde B12 vitaminin de azalma söz konusu oluyor. Yumurtayı pişirirken taze ya da katı tercihiniz yumurtanın faydalarına bir sınır getirmiyor sadece katı yumurtadaki folik asit miktarı biraz azalmaya uğruyor. Her yiyecek gibi yumurtayı da aşırı tüketmemek gerekiyor. Fazla tüketilen yumurta yarardan çok zarar getiriyor. Hayvansal besinlerde bulunan kolesterol damar sertliğine, yüksek tansiyona ve bazı cilt hastalıklarına yol açıyor. Elbette yumurtayı tüketmeyi bu bilgiden sonra kesmeyin, yumurtada bir canlının gelişimi için gerekli tüm besin öğeleri bulunuyor. Sadece dikkatli tüketin yeter.

 

Yumurtanın Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız

Yumurta tazeliğini 14 gün boyunca korur. Yumurtanın tazeliğini anlamak için onu ışığa tutun. Eğer içi pembemtrak bir saydamlıktaysa yumurtanız taze demektir. Bayat yumurta saydam olmaz. Yumurta durdukça içindeki sıvı kayba uğradığı için hafifler. Suya daldırılan yumurta taze ise dibe çöker. Eğer suyun yüzüne doğru çıkıyorsa bayattır. Yumurtayı kırdığınızda akı ve sarısı dağılıyorsa da yumurta bayat demektir. Katı pişmiş yumurta uzunlamasına ortadan ikiye kesildiğinde sarısı tam merkezde ise yumurtan tazedir.

Yazar Hakkında: Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir