Yüksek Binalarda Acil Durum Senaryoları

Başta yangın olmak üzere, deprem, gaz kaçağı, terör bazlı patlama ve su baskını gibi felaket bazlı acil durumlarda, insan faktörünün en az gayretle, en güvenli ve en iyi korunmasını sağlamak için, binada; “en kısa sürede algılama, zonlama yaparak yayılmanın durdurulması, haberleşme, duyuru yapılarak genel tahliyenin sağlanması, ekiplerin bilgilendirilmesi, kaçış yollarının güvenceye alınması, mücadele ve toplanma bölgesi organizasyonu” konularını otomasyona bağlamaktır. Peki, “Yüksek Binalarda Acil Durumlarda Uygulanacak Senaryolar” nelerdir?..

Yüksek Binalarda Acil Durumlarda Uygulanacak Acil Durum Senaryoları

Başta yangın olmak üzere, deprem, gaz kaçağı, terör bazlı patlama ve su baskını gibi felaket bazlı acil durumlarda, insan faktörünün en az gayretle, en güvenli ve en iyi korunmasını sağlamak için, binada; “en kısa sürede algılama, zonlama yaparak yayılmanın durdurulması, haberleşme, duyuru yapılarak genel tahliyenin sağlanması, ekiplerin bilgilendirilmesi, kaçış yollarının güvenceye alınması, mücadele ve toplanma bölgesi organizasyonu” konularını otomasyona bağlamaktır.

 

Elektrik Enerjisi ile İlgili Acil Durum Kapsamı

Başta yangın olmak üzere, acil durum esnasında gerekli olan enerji sürekliliği, öncelikle buna ait ayrılmış bir acil enerji barasının oluşturulması ve bu sisteme ait kabloların en az 60 dakika süre ile yanmaz ve halogen free kablolardan seçilerek, bunların korunmuş alanlardan geçirilmesi ve buna ait ayrı korunmuş panolar esas alınmalıdır. Acil enerji sürekliliğini ve alternatif olan sayıyı artırmak için, farklı trafolardan, acil enerji barasına bağlantı olanakları, bir ya da birden fazla jeneratörden kademeli olarak acil enerji sürekliliğinin sağlanması mutlaka dikkate alınacaktır. Bu konu yapılan toplantıda netleştirilmiştir. Sistem odalarına enerji sürekliliği aynı biçimde ele alınacak ve 3. jeneratör ilave edilmelidir.

 

Yangın Acil Durum Senaryosu

Algılama ana paneli kontrol merkezinde olacaktır. Yangın durumunda yangın otomasyonu yangın algılama paneli üzerinden yapılacaktır. Tüm gelişmeler bilgisayar ortamında bir monitörden takip edilecektir. Güvenlik, gelen ihbar ve ikazları proje üzerinde, bölüm bazında görebilecektir.

 

a. Yangın dedektörü yangını algıladıktan sonra, algılamanın olduğu zon ve algılamanın olduğu dedektör, algılama paneline bağlı bilgisayar monitöründe grafik olarak görülecek, ekranda ve ayrıca printerde yer ve zaman belirtilerek yazılacaktır.

b. Güvenlik görevlisi alarmı 1 dakika içinde teyit etmezse sistemler devreye girecektir.

c. Güvenlik görevlileri bir dedektörden gelen ihbarı teyit ettiği takdirde, algılamanın yapıldığı yerin kontrolü için 3 dakikalık bekleme süresi tanımlanacak, bu süre içinde sistem reset edilmediği takdirde sistemler otomatik olarak devreye girecektir. (Bu süre işletme aşamasında yapılacak tatbikatla azaltılıp arttırılabilir olacaktır.)

d. Güvenlik görevlisi araştırma süresi bitmeden önce gerektiğinde manuel olarak yangın senaryosunu devreye sokabilecektir.

e. İki ayrı dedektörden, bir alarm butonundan, bir detektör ile bir kanal detektöründen veya bir flow switch’ ten ihbar geldiğinde sistem otomatik olarak devreye girecektir.

 

Acil Duyuru Sistemleri

Acil duyuru sistemleri, bir binada, hem tüm insanların zaman kaybetmeden sağlıklı tahliyelerin sağlanması, yangının nerede olduğunun bilinmesi, bina acil durum ekiplerinin kısa sürede doğru adrese yönelmeleri, hem de gelişen olağanüstü durumlarda, gerektiğinde manuel olarak kullanılan ve binadaki tüm insanların yönlendirmesini yapan çok önemli sistemlerdir. Bu sistemler yangının başlangıcından itibaren, otomatik olarak, çok büyük avantaj sağladığı gibi, depremle ilgili bir sismik kesiciye bağlı olarak insanların doğru yönlendirmesini de sağlayacaktır. Ayrıca manuel olarak kullanımı ile bir terör, kimyasal tehlike veya bir su baskını benzeri olayı da duyurmak mümkün olacaktır. Bu sistemlerin anons merkezleri olarak, biri güvenlik kontrol merkezine, birisi resepsiyona diğeri de gerekirse kriz yönetim merkezine tesis edilmesi uygun olacaktır. Acil duyuru sistemleri bina içinde tüm bina, toplanma alanı ve bina dışı birimlerinde olmak üzere, genel veya kat bazında ayrı ayrı duyuru yapacak özellikte olacaktır. Asansörlerin standart donanımlarına ilave olarak acil anons yapılabilme imkanı olmalıdır.

 

Söndürme Sistemleri Arıza ve Takip Otomasyonu

1. Pompaların Arızası: Pompalarda herhangi bir arıza oluştuğu zaman kontrol merkezine arıza ihbarı olarak gidecektir.
2. Pompaların Durumları (on/off): Yangın pompaları devreye girdiği zaman merkezde işletme alarmı olarak görülecektir.
3. Solenoid Vanalar (on/off): Gaz kesme ve benzeri yerlerde kullanılan solenoid vanaların yangın moduna geçilmesi ile aktivasyonu merkezden gönderilecek sinyaller ile gerçekleştirilecektir.
4. Su depolarının Su Seviyesi: Depolardaki su seviyesi kritik duruma geldiği zaman uyarı verecektir.
5. Alarm Vanaları: Islak alarm vanalarının devreye girmesi durumunda merkeze bilgi iletilecektir.
6. Gaz Kesme Vanaları: Depo ile pompalar arasındaki, pompaların çıkışlarındaki, katlardaki kesme vanalarının konumları (açık/kapalı) izlenecek.
7. Flow-Switch’ler: Katlardaki flow-swich’ler izlenecek ve akış olması durumunda merkeze yangın alarmı olarak gelecektir.
8. Gazlı söndürme Sistemleri: Gazlı söndürme sisteminin arıza durumu ve pre-alarm durumu merkeze bilgi olarak gidecektir.
9. Bodrum kat drain pompalarının arızası kontrol merkezine arıza ihbarı olarak gidecektir.
10. Bu sistemlere ait akü seviyesi düşük durumun izlenmesi
11. Basınçlandırma, duman egzoz ve taze hava temin fanları ile bunlara ait kanallardaki yangın damperlerinin arıza durumları.

   

  Acil Durumlarda Kaçış ve Tahliye Sistemleri

  a. Yangın durumunda asansörlerin tamamı zemin kata gelerek kapılarını açıp beklemeye geçecektir. (bu durum yangın alarmı ile birlikte başlayacaktır)

  b. Açık bulundurulan magnetli kapılar kapanacak, kilitli bulunan kapılar kaçış için serbest kalacaktır. (bu durum yangın alarmı ile birlikte başlayacaktır)

  c. Asansörler deprem sırasında en yakın katta durup, kapılarını açıp, hareket etmeyecek tertibat ve programa sahip olacaktır. (bu durum sismik kesicinin devreye girmesi ile birlikte başlayacaktır.)

  d. Asansörlerin standart donanımlarına ilave olarak acil anons yapılabilme imkanı olmalıdır.

  e. Yangın merdivenleri basınçlandırma fanları on konumuna gelecektir. (tek detektör dahil, her durumda çalışmalıdır)

  f. Anons, alarm ve flaşör sistemi (yangın alarmı ile birlikte devreye girecektir)

  g. Otomasyona bağlı acil aydınlatma ve yönlendirme varsa, bunlar on konumuna gelecektir. (tek detektör dahil, her durumda çalışmalıdır)

   

  Ayrıntılı bilgi için:

  http://www.guvenlikdanismanlik.com

  http://www.guvenlikkamerasistemleri.org

   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir