Hayatın Amacı Mutlu Olmak Değil, Mutluluğu Aramaktır

İnsan, temelde tembel bir varlık olarak nitelendirilir. Biz de bir tembellik yapıp, düşünsel boyutta güzel bir yolculuğa çıkalım…

Bu yolculukta kullandığımız tüm iletişim aletlerini evde bırakıyoruz. Güven içerisindeyiz ve bizi rahatsız edebilecek herhangi biri, olay ya da durum yok. Parasal kaygılarımız da… Bu gün kendimizi çok iyi hissediyoruz…

Kötü bir manzarayla karşılaştığımızda sadece ve sadece değişmesini istememiz yeterli. O, değişecektir. Seçim bizim… Neyi, nasıl, neden istediğimizin hiç önemi yok. Bu hayalde her şey istediğimiz gibi.

İsterseniz bu yolculuğa otobüs, araba, gemi, tren ya da uçak ile çıkabiliriz.

Hayal gücünüzü kullanın.

Herhangi bir baş dönmesi ya da mide bulantısı yaşamayacaksınız… Bu yolculukta sevmediğiniz herhangi bir yemeği yemek, herhangi bir şey içmek zorunda da değilsiniz… Her şey tıpkı istediğiniz gibi… Sevdiğiniz meyveler/yemekler hemen yanı başınızda ve kokuları burnunuza kadar geliyor.

Radyoda nedense en sevdiğiniz parçalar çalıyor.  İçinize derin bir nefes çekin…

Bu yolculuğu kendiniz de istediğiniz her an yapabilir ve hayal gücünüzün sınırsızlığında yaşayabilirsiniz.

Şimdilik hayallerden çıkıp, bu yolculuğa biraz ara verelim.

Aşağıda yazmış olduğum iki soruya cevap vermenizi temenni ediyorum.

1- Hayallerin gerçek hayatta somut karşılıkları var mı?

2- İnsanlar olumsuz düşüncelerini; zihinlerine, bedenlerine ve çevrelerine sağlıksız bir şekilde somutlaştırabilirken, neden olumlu düşünceleri somut hale getirmekte zorlanır?

İnsanlar hayalleri gerçekleştirme konusunda -makaleye başlarken söylemiş olduğum önerme doğrultusunda- oldukça tembeldir. Lakin bu hayaller olumsuz olsaydı onları hemen yanı başınızdaymışçasına buluverirdiniz. Hatta birlikte yaptığımız bu yolculuğun olumsuz olacağını size başlamadan önce söyleseydim henüz yolculuğa çıkmadan hayallerinizden vazgeçebilirdiniz.

Hayatın amacı mutlu olmak değil, mutluluğu aramaktır.” (Dalai Lama)

Tavsiyeler

Özgüven problemi yaşayan insanların bu sıkıntısından kurtulması için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki YÜRÜYEN ÖZGÜVEN e-kitabı size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir