Yoğurt: Sofraların En Faydalı Beyazı Yoğurt

Sofraların vazgeçilmez tamamlayıcılarından biridir yoğurt. Yoğurtsuz bir dolma, yoğurtsuz bir ıspanak düşünülemez. Yemeklerin en yakın arkadaşlarından biri olan yoğurt, salata ve içecek olarak da tüketilir. Sıcak yaz aylarında serin bir cacık ya da buz gibi bir ayrana kim hayır diyebilir ki?..

 

Sofraların vazgeçilmez tamamlayıcılarından biridir yoğurt. Yoğurtsuz bir dolma, yoğurtsuz bir ıspanak düşünülemez. Yemeklerin en yakın arkadaşlarından biri olan yoğurt, salata ve içecek olarak da tüketilir. Sıcak yaz aylarında serin bir cacık ya da buz gibi bir ayrana kim hayır diyebilir ki?

 

Yoğurt tam bir sağlık deposudur. Probiyotik açıdan zengin bir besin olan yoğurt bağışıklık sistemini hızla kuvvetlendirir. Yoğurt ayrıca protein ve kalsiyum yönünden zengindir. Yoğurdun özellikle sindirim sistemi ve bağırsaklar üzerindeki olumlu ve yapıcı etkisi büyüktür. Yoğurt,  bağırsaklar üzerinde onarıcı rol üstlenir. Sindirim sisteminde zararlı bakterilerin oluşumunu önler, yararlı savaşanların çoğalmasını sağlar.

 

Hemen her öğünde yoğurt yemenin yararları saymakla bitmez. Sabah kahvaltılarında yağlı-ballı, reçelli ekmek dilimleri hazırlamak yerine süzme yoğurt ile ballı, reçelli ekmekler hazırlamak sağlıklı beslenmenin ilk adımlarından olacaktır. Yemeklerin yanında birer kase yoğurt tüketildiğinde yemekten alınan yağ oranın emilimini kolaylaştırmış olursunuz. Hemen her diyet programında mutlaka yoğurda yer verilir.  Besleyici olduğu kadar sağlıklı bir beden için destekleyici de olan yoğurt çocukların beslenme programında da önemli yere sahiptir. Özellikle ev yapımı yoğurtları 0-12 yaş gurubu çocuklarınız için tercih edebilirsiniz. Yoğurt, peynir, yumurta gibi süt ürünlerini ve çiftlik ürünlerini Hasanbey Çiftliği üzerinden dönemsel kampanyalardan yararlanıp satın alabilirsiniz.

 

Yoğurt Nasıl Hazırlanır? Kaç Çeşit Yoğurt Vardır?

Yoğurt sütten elde edilir. Yoğurt yapımında koyun ya da manda sütü kullanılır.  Yoğurdun 4 çeşidi vardır: Yağlı, yağsız, az yağlı ve süzme.

 

Yoğurdu saklarken içinde bulunulan mevsimsel özelliklere dikkat etmek gerekir. Soğuk havalarda ortalama 4 güne kadar dayanıklılık gösteren yoğurt sıcak havalarda yarım saat içinde bozulabilir bu nedenle buzdolabında muhafaza etmek önemlidir.

 

100 gram yoğurtta, 6-18 gram protein, 3,5-13 gram yağ, 2- 25 gram laktik asit, %65-85 oranında da su bulunur.

 

Yazar Hakkında

Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir