YGS, LGS, SBS Sınavlarına Girecekler İçin 20 Önemli Öneri

Meslek seçimi, hangi okulda eğitimin devam ettirileceği kısacası gelecek belirlemeye yönelik yapılan YGS, LGS ve SBS sınavlarına girecek öğrencileri başarıya götürecek önerilerle dolu bu makalede, sınav öncesi dönemin iyi değerlendirilmesinin önemi anlatılıyor. Özellikle sınav döneminin yaklaştığı son haftanın eksik bilgilerin telafisi için önemini vurgulayan uzmanlar, öğrencinin sınava hazırlık evresinde yaşadığı sıkıntıları bertaraf etmek için de en iyi dönemin son hafta olduğuna işaret ediyorlar. İşte YGS, LGS ve SBS sınavları öncesi son hafta ve yapılması gereken 20 önemli öneri…

 

Meslek seçimi, hangi okulda eğitimin devam ettirileceği kısacası gelecek belirlemeye yönelik yapılan YGS, LGS ve SBS sınavlarına girecek öğrencileri başarıya götürecek önerilerle dolu bu makalede, sınav öncesi dönemin iyi değerlendirilmesinin önemi anlatılıyor. Özellikle sınav döneminin yaklaştığı son haftanın eksik bilgilerin telafisi için önemini vurgulayan uzmanlar, öğrencinin sınava hazırlık evresinde yaşadığı sıkıntıları bertaraf etmek için de en iyi dönemin son hafta olduğuna işaret ediyorlar. İşte YGS, LGS ve SBS sınavları öncesi son hafta ve yapılması gereken 20 önemli öneri…

 

YGS, LGS ve SBS sınavları öncesi özellikle son hafta büyük önem taşıyor. Uzun zamandır bu maratona hazırlanan genç beyinlerin bu dönemde çok daha yüksek stres altında olması ve farklı şeyler yapmak istemesi normal…

 

YGS, LGS ve SBS Sınavlarına Girecek Öğrenciler Son Hafta Neler Yapmalı?

 1. Uzun bir süredir çok çalıştınız ve yorgun olmakta haklısınız. Bunun sizin son mücadele haftanız olduğunun farkına varın ve kendinizi motive etmeye yönelik düşünceler, hayaller kurun. Örneğin; sınav sonrası kendinizi ödüllendirmeyi düşünebilirsiniz. Kazanacağınız başarının ardından kendinizi nasıl ödüllendirmek istediğinizi planlayın ve hayal edin bu motivasyonunuzu arttıracaktır. Bu hayal seanslarını günde 10-15 dakika ile sınırlı tutmak yeterlidir. Fazlası sizi hayal alemine sürükler ki bu son hafta isteyebileceğimiz en son şeydir.
 2. Duygularınızı perdelemeyin. İçinizden ne yapmak geliyor ise onu yapın. Ağlamak, bağırmak hatta kızmak gibi duygu patlamalarını bastırmayın. Duygu, düşünce ve hareketlerinizi özgür bırakın. YGS, LGS ve SBS gibi sınavların öncesinde yaşanılan stres duygu patlamalarına neden olabilir. Bunları bastırmak sınav sırasında kafanızın gereksiz düşüncelerle dolu olmasına sebebiyet verir.
 3. Uyku beyinin dinlenmesi için önemlidir. İyi uyku alımı da öyle… Uyku saatleri dışında kısa aralıklı şekerlemeler yapmak veriminizi arttıracaktır. Her gün 10 dakika kadar şekerleme yapın.
 4. Ders saatleri dışında, çalışmaya ara verdiğiniz zamanlarda küçük meditasyon yöntemleri uygulamak size iyi gelecektir. Bunun için yoğun meditasyon programları almanız gerekmiyor. Yapmanız gereken tek şey molalarınızda gözlerinizi kapatarak kendinizi iyi hissettiğiniz anılara ya da ortamlara küçük bir seyahate çıkabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve düşünceleri kendinizden uzaklaştırın. Kendinizi yi hissetmenizi sağlayacak kokuları hayal etmek, deniz ya fa kuş sesi gibi seslere odaklanmak sizi içinde bulunduğunuz stresli ruh halinden kurtaracaktır.
 5. YGS, LGS ve SBS sınavlarına hazırlanan öğrenciler her zamankinden fazla rahatlamaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çalışma ortamı da rahatlatıcı unsurlar içermelidir. Çok fazla göz oyalayıcı olmayan küçük bir tablo, bir saksı çiçek ya da bir akvaryum ufak dozda rahatlama sağlayacaktır.
 6. Elbette ki anlamadığınız konular, çözemediğiniz sorular olacaktır. Böylesi durumlarda kendinize yüklenmeyin. Yapamadıklarınız için kendinizi cezalandırmak yerine, yapabildikleriniz için kendinizi ödüllendirin.
 7. Unutmayın inanmak başarmanın yarısıdır. Kendinize ve başabileceğinize inanın.
 8. Her zaman yaptıklarınızdan farklı şeyler yapın, F1 Yarışları izleyin, farklı film türlerine bakın…
 9. Aklınızı farklı alanlara odaklamak detayları keşfetmeye yardımcı olur. Sadece sınav odaklı yaşamak doğru değildir. Örneğin izlediğiniz bir filmdekidetaylara odaklanın bu algıdaki seçiciliğinizi geliştirecektir.
 10. YGS, LGS ve SBS sınavları kısa sürede yüksek konsantrasyona ihtiyaç duyar. Her ne olursa olsun hiçbir ses ya da gürültünün konsantrasyonunuzu bozmaması için önden hazırlanmak önemlidir. Televizyonu açın, bir de müzik açık ve uzun bir metni okuyup anlamaya çalışın. Bu egzersizi her gün tekrarlayın.
 11. Bulmaca ya da su doku çözün, bu hem beyninizi çalıştıracak hem de dinlendirecek bir egzersizdir.
 12. YGS, LGS ve SBS sınavları öncesindeki son hafta güncel haberlerden uzak durmak iyidir. TV izlemeyin, gazete okumayın…
 13. Gerinme hareketi vücudu rahatlatan bir işlemdir. Günde 15 defa gerinmek vücutta biriken gerginliğin boşaltılmasına yardımcı olacaktır.
 14. Nefes egzersizi, gevşeme egzersizleri yapmak önemlidir. Bu egzersizler sınav sırasında gereksiz heyecan yaşamanızı önleyecektir.
 15. Spor yapın. Elbette sakatlanmanıza neden olabilecek yoğunlukta spor değil, düzenli yürüyüşler yapmak stres atılımı için önemlidir.
 16. Telefon ile konuşmayı kesin. Telefon sizi bulunduğunuz ortamdan koparır ve kafanızı karıştırır. Dış iletişimi kesin.
 17. İnternette zaman geçirmeyin. Sohbetler, endişelerin de paylaşımı anlamına gelir. Bu dönemde en son ihtiyacınız olan şey bir başkasının sınav yüzünden çektiği stresi dinlemek.
 18. Uyku düzeninizi sağlayın her gün en az 8 saat uyuyun.
 19. Sınav saatine odaklanın ve bir hafta öncesinden kendinizi erken kalkmaya alıştırın.
 20. Emin olmadığınız konulardaki soruların çözümünü en sona bırakın. İyi olduğunuz konuları sınavın başında çözün. Bu sizi gereksiz zaman kayıplarına karşı korur.

Yazar Hakkında

Okul öncesi eğitim alanında sahip olduğum bilgilere ek olarak çocuk gelişimi, okul döneminde çocuk psikoloji, anne-bebek sağlığı gibi konularda da kendimi geliştirmekteyim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir