Yeni Gün; 21 Mart

Baharın kokusunu hissediyor musunuz? Payamlar, erikler, şeftaliler. çiçek açmış. Göçmen kuşlar uzak diyarlardan gelmiş bizlere baharın geliş müjdesini haber veriyorlar. Havaya, suya, toprağa düşen cemrelerle; Havada, suda, toprakta bir değişiklik, bir ılıklık, bir sıcaklık bahar esintisi görmüştük, baharın geleceği haberini cemrelerin düşmesi ile hissetmiştik…

 

(N)e hoş çevrenin ısınıp yeşillenmesi,

(E)vlerden,sokaktan yükselir çocuk sesi.

(V)e oynayan çocukların hoş neşesi.

(R)engi beyaza dönmeye başlar eriklerin…

(U)zaklaşsan da hoş kokusu gelir güllerin.

(Z)evk almak, sevinme hakkı herkesin.

 

(B)aharın kokusuyla çevrede bayram var.

(A)rtık bahar geldi, her yerde neşe var.

(Y)erden çıkmaya başlar tüm canlılar.

(R)ızkını aramak için hak yolda çabalar.

(A)rılar bal yapmak için her çiçeğe koşar.

(M)utlu şekilde koşar,oynar tüm çocuklar.

(I)lıktır her yer, sıcak olmaya başlar havalar…

 

Baharın kokusunu hissediyor musunuz? Payamlar, erikler,şeftaliler … çiçek açmış .Göçmen kuşlar uzak diyarlardan gelmiş bizlere baharın geliş müjdesini haber veriyorlar.Havaya, suya, toprağa düşen cemrelerle; Havada, suda, toprakta bir değişiklik, bir ılıklık, bir sıcaklık bahar esintisi görmüştük, baharın geleceği haberini cemrelerin düşmesi ile hissetmiştik.

 

İşte yarın 21 Mart, bahar bayramı,Nevruz.Tüm Türkler bu bayramı kutlamaya hazır, baharın gelişini sevinçle kutlayacaklar.Bizim ilçenin tam karşısında Türkiye ile Suriye sınırını ayıran sıradağlar var.Küçüklüğümde ve daha önceki yıllar bu dağların üzerinde yanan ateşleri görürdüm, her yerde ateş lastik yakarlardı,bu ateşin alevleri memleketimiz Hassa’ya kadar yansırdı, o zamanlar:

 

Orada da, baharın gelişini, nevruz bayramını neşe içinde, ateş yakarak kutlarlardı.Bu yıl oralarda savaş var, akşam gözlerim yine o sıradağlarda olacak. Baharın gelişini, nevruzu kutlayan insanları gözlerim arayacak.Nevruzu kutlayan, bahar ateşini yakan insanları göremeyeceğim yine görmek istemediğim savaş ateşini göreceğim.

Savaş, zulüm,işkence… olsa da insanlar bayramlara, bahara, eğlenceye, eğlenmeye muhtaç.Çünkü insanın dinlenmesi,eğlenmesi; yeni güne rahat başlaması için böyle eğlencelere, kutlamalara ihtiyacı var.

 

Nevruz eski Türklerde İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri, yeni yıla başladıkları bir gündür.Farsça bir kelime olan nevruz , yeni gün demektir güneşin koç burcuna girdiği gece ile gündüzün eşit olduğu gün olup; Miladi 21 mart, Rumi takvimde ise 9 Marta rastlamaktadır.

 

Nevruz;Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı ve Türk takviminde yeni yılın başlangıcı olan bir gündür.Nevruz beş bin yıldan beri kutlanmaktadır.

 

Diğer bir inanca göre ise 12 hayvanlı Türk takviminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.21 Mart; doğanın yeniden canlanması, bolluk ve bereketin habercisi baharın gelişi olarak kutlanır.Kışın bittiği baharın geldiği, kardelen çiçeğinin bittiği bir gün olarak da bilinir.Bu çiçeğe Nevruz çiçeği de denilmektedir.

 

İşte görüyorsunuz; her yerde bir neşe, her yerde bir bahar havası, her yerde bir sıcaklık var.Bu bahar havasının, bu neşenin, bu sıcaklığın devamını ümit eder, tüm insanların tüm canlıların bahar bayramını, nevruz bayramını tebrik eder mutluluk ve başarılar dilerim.

 

Hasan KAYA

Eğitimci-Şair-Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir