Uygun Cep Telefonu Seçmenin Püf Noktaları

Günümüzde lüksten ziyade ihtiyaç haline gelen cep telefonları zengin model seçenekleri ve farklı fiyat aralıklarıyla kafa karıştırıyor. Söz konusu yeni bir cep telefonu almak olduğunda, birbirinden farklı özellikteki cep telefonlarının arasında kendiniz için en uygun cep telefonunu seçerken nelere dikkat etmeli, hangi kriterler doğrultusunda seçiminizi belirlemelisiniz?

Gün geçmiyor ki cep telefonu pazarında yeni bir model tezgâhlardaki yerini almasın. Rengarenk, farklı fonksiyonlara hitap eden bu yeni cep telefonu modelleri içinden seçim yapmak gerçekten de zor. Peki, bu noktada tercihinizi neye göre belirlemeli, yeni cep telefonu alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Kimileri için cep telefonu bir aksesuar demek, kimileri için iş, kimileri için sadece iletişim, kimileri için fotoğraf makinesi, kimileri için ise hepsini bir arada bulabildikleri tam donanımlı bir araç… Tanımlar beklentiler her bir birey için farklılık gösterirken hemen herkesin yeni çıkan bir modeli düşünmeksizin satın almaya kalkması bilinçsiz tüketici portrelerinin gelişmesine aynı zamanda da cep yakan cep telefonlarının satın alınmasına neden oluyor. Kimi ebeveynler çocuklarından yadigâr son derece donanımlı ve gelişmiş cep telefonlarını sadece “alo” demek için kullanırken zaman zaman da bu yüksek teknolojinin altında eziliyorlar. Oysa cep telefonu da kişiye özel olmalı, kişinin kullanıcı alışkanlıklarına uygun bir şekilde seçilmelidir.

Yeni Bir Cep Telefonu Satın Alırken

Yeni bir cep telefonu almaya karar verdiğinizde öncelikle kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor: “Hangi amaç için, ne kadar donanımda bir cep telefonuna ihtiyaç duyuyorum?” Soruyu yanıtlarken teknik terimleri bir taraf bırakın ve kendinize karşı dürüst olun.

Sadece haberleşmek amacı ile cep telefonu kullananlardansanız o zaman yenilikçi teknolojiler size fazla da bir şey ifade etmeyecektir, bu durumda ileri teknolojideki seçeneklerden ziyade kullanım alışkanlığınıza göre daha sade donanımda yeni bir cep telefonu sizin için yeterli olacaktır.

Cep telefonundan internete bağlanmak sizin için önemliyse o zaman 3G teknolojisi destekli bir cihaz seçmek, internete bağlanma hızı ve kullanım kolaylığı yüksek yeni bir cep telefonuna sahip olmak sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

Gezi ve seyahat sizin hayatınızın odak noktası ise o zaman cep telefonunuzda GPRS özelliğinin bulunmasını önemseyebilirsiniz. Ayrıca yeni keşiflerinizde size eşlik edecek cep telefonunuzun fotoğraf ve kamera donanımının yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekecektir.

Sürekli seyahat eden bir yönetici ya da satış-pazarlama uzmanıysanız size bu seyyar iş yaşamında yardımcı bir teknoloji tercih etmek yeni cep telefonu seçiminizde doğru olacaktır. Böylece ofisten uzak kaldığınız zamanlarda da işlerinizi takip edebilme şansına da erişirsiniz.

Fonksiyonellik kullanım özelliklerinize göre anlam kazanır. Çok fonksiyonlu bir cep telefonuna sahip olup onun özelliklerini kullanmamak sadece cebinize zarar verecektir. Seçim kriterlerinizi iyi tanımlayın ve tercihlerinizi belirleyen siz olun.

Sizin için sadece tasarım da önemli olabilir, cep telefonunuzun estetik görünümü fonksiyonelliğinden öte bir anlam taşıyabilir, bu noktada tercihinizi belirlerken tasarım ve estetik özelliklerine göre hareket etmek isteyebilirsiniz. Bu da başka bir bakış açısıdır ki çoğunlukla kendimize itiraf edemediğimiz gerçeklerin başında gelir. Korkusuzca bu talebinizi de yukarıdaki sorunun yanıtları arasına ekleyebilirsiniz.

Böylece seçim noktasında bir cep telefonu bayisine adım attığınızda elinizde neyi ne kadar önemsediğinizi, hangi segmentte yer aldığınızı, hangi yaş grubundan nasıl kullanıcı özelliklerine sahip olduğunuzu satıcıya aktarabilecek bir listeniz olur ve siz de kullanabileceğiniz özelliklerine sahip yeni bir cep telefonuna sahip olursunuz.

Cep telefonu satın alırken tikokupon.com sitesindeki indirim kuponlarına öncelikle göz atmanızı öneririm. Büyük mağazaların, teknoloji marketlerin ve online outlet mağazalarının kuponları ücretsiz olarak bu sitede paylaşılıyor. Hatta yurt dışından alışveriş yapmayı düşünenler için bile indirim kuponları mevcut. Örneğin AliExpress cep telefonu aksesuarı konusunda çok alışveriş yapılan sitelerden biri ve tikokupon’un AliExpress Kupon sayfasında ekstra indirim sağlayan kuponları bulmak mümkün. Diğer mağazalar için de kendinize uygun olan bir kuponu araştırabilirsiniz…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Nisan, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.