Yavru Köpeklerde Eğitim ve Yavru Köpeklerin Ev Eğitimi

Evimize aldığımız, sevimli dostlarımızın, evimize uyumlu bir köpek olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak için; bizlerle geçirecekleri yaşamlarında, bazı sıkıntılı ve zor dönemleri aşabilmeleri için sabırlı, sevgi ve ilgili olmak, bu dönemi çok faydalı bir hale getirir ve daha çabuk uyum sürecini belirler. Sabırsız ve de ona karşı anlayışsız davranışlarımız bu sürenin uzamasına yol açar…

 

Evimize aldığımız, sevimli dostlarımızın, evimize uyumlu bir köpek olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak için; bizlerle geçirecekleri yaşamlarında, bazı sıkıntılı ve zor dönemleri aşabilmeleri için sabırlı, sevgi ve ilgili olmak, bu dönemi çok faydalı bir hale getirir ve daha çabuk uyum sürecini belirler. Sabırsız ve de ona karşı anlayışsız davranışlarımız bu sürenin uzamasına yol açar.

 

Yavru köpeklerde ev eğitimini kolaylaştırmanın ve çabuk öğrenmesini sağlamanın en etkili yolları aşağıda sıralayacağım şekilde olmalıdır.

 

1- Yavru Köpeklerin İstenmeyen Hareketlerinde Cezalandırıcı Olmayın: Yavru köpeğimiz, evi kirlettiği ve dağıttığı zaman, asla cezalandırıp, bir odaya kilitlemeyin. Azarlamayın. Ve vurmayın. Bu, yavru köpeğinizin sadece, sinirli olması ve sizden kaçarak uzaklaşmasına neden olur. Bunun yerine, tuvalet ihtiyacı olduğu zamanları sezinlemeye çalışarak, yavru köpeğinizi mama yedikten, su içtikten, uyandıktan ya da oyun oynadıktan sonra; ihtiyacını gidermek için mutlaka dışarı çıkartmalı ve de genelde kokusunu bıraktığı aynı bölgelerde dolaştırmalısınız.

 

2- Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi: Köpekler, barındıkları yer olan kişisel bölgelerine pislemekten kaçınırlar. Meşgulseniz, en iyi yöntem bir kafes yöntemidir. Yavru köpeğinizi kafesine koyun. Yavru köpeğinizin kafeste geçireceği süreçte dişlemesi için önüne oyuncak ve özel kemiklerden koyabilirsiniz. Köpeğinizin kafes süresini dikkatle gözleyin. Ve ihtiyacını gidermesi için dışarı çıkartın. Ancak dışarıdan içeriye girdiğinizde, hemen yine kafesine koymayın. Bir süre yanınızda kalsın. Bunu ceza olarak algılamamasını sağlamış olursunuz. Gereksiz cezalardan kaçının ve sadece sert bir ses tonu ile “hayır” komutu verin.

 

3- Yavru Köpeğiniz İnatçı Bir Yapıya Sahipse; eğitim tasmalı bir şekilde ona refakat etmeli, ilgilenemediniz zamanlarda, yine kafes ortamında tutarak, hızlı öğrenmesini ve disipline olmasını sağlarsınız. Unutulmamalıdır ki, onları sınırsız özgür ve geniş alanda bıraktığınızda, sadece onun istediklerinin olması, sizin istediklerinizin ise bir öneminin olmamamsı anlamına gelir. Koltuklarınıza, yatağınıza çıkmasını istemiyorsanız kucağınıza alıp, koltukta ya da yatakta birlikte oturup yatmamalı, onunla bulunduğu yerde oyun oynatıp, ilgilenmelisiniz.

 

4- Yavru Köpeğinizin Arsız ve Sofradan Yiyeceklerinizi Aşırmasını İstemiyorsanız; asla siz yemek yerken masadan veya masa altından ona yiyecek vermemeli, vermek istediğinizde sadece kendi mama kabına bırakmalı ve sadece oradan yemesini öğretmelisiniz.

 

5- Köpeğinizin Çocuklarla İletişiminde; çocuklara köpeğe, sakince yaklaşmasını ve ona bir ödül vermesini söyleyin.

 

6- Ailecek ve Köpeğinizle Yapacağınız Seyahatler İçin; aracınıza binmeye alıştırmalı, önce kısa mesafelerle, araca  inip bindirerek bravo, aferin gibi sevgi sözcükleriyle, ödüllendirmeli, asla zorlamadan, sevdiği  yiyeceklerle korkusunu, hafifletmek faydalı olacaktır.

 

Yazar Hakkında

1990 yılından beri evcil hayvan sektöründe çalışmalar yapan Güngör Çilli’nin köpek eğitimi ve bakımı hakkında yurt içi ve yurt dışı sertifika ve diplomaları bulunuyor. Köpek eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için kendisiyle iletişim kurabilirsiniz.  E-posta: gungorcilli [at] gmail.com – Tel: 0(536) 671 10 83

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Ekim, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.