2010 Yılı Yatırım Araçları: Yatırım Araçları, Mevduat ve Vadeli Mevduat

ABD’nin tetiklemesi ile dünyayı özellikle de Avrupa ülkelerini etkisi altına alan krizle birlikte uluslararası piyasalarda ortaya çıkan likidite sorunu; Türkiye Bankalarının yurt dışı kaynaklı kredi bulma sıkıntılarını gündeme getirmişti. Kriz sonrası Türkiye Bankaları iç piyasaya yönelmek zorunda kalmış ve doğal olarak mevduat faiz oranlarının 2008 yılında ve 2009 yılının ilk çeyreğinde yükselmesine sebebiyet vermişti…

 

Yatırım Araçları ve Mevduatlar

ABD’nin tetiklemesi ile dünyayı özellikle de Avrupa ülkelerini etkisi altına alan krizle birlikte uluslararası piyasalarda ortaya çıkan likidite sorunu; Türkiye Bankalarının yurt dışı kaynaklı kredi bulma sıkıntılarını gündeme getirmişti. Kriz sonrası Türkiye Bankaları iç piyasaya yönelmek zorunda kalmış ve doğal olarak mevduat faiz oranlarının 2008 yılında ve 2009 yılının ilk çeyreğinde yükselmesine sebebiyet vermişti.

 

Fakat Merkez Bankası’nın 2009 yılı boyunca izlemiş olduğu faiz indirimi politikasının bankacılık ve reel sektöre yansımaları sonucu olarak vadeli mevduat ürünlerinde özellikle “TL” bazında tüm vadelerde aylık getiri oranlarında düşüşler gerçekleşti. Yatırımcıların piyasadaki bu gelişmelere tepkisi çok gecikmedi ve Şubat-Mart ayı içerisinde “TL” ve yabancı para  bazlı mevduat ürünlerindeki yatırımlarda ciddi azalmalar görüldü. Yurtiçi yerleşiklerin bankalardaki “TL” ve yabancı para toplam mevduatı, Şubat-Mart ayında 5 milyar 675.4 milyon TL. azalarak 447 milyar 681.8 milyon TL’ye düştü.

 

Merkez Bankası’nın verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin bankalardaki “TL” ve yabancı para  toplam mevduatı, 5 milyar 675.4 milyon TL. azalarak 447 milyar 681.8 milyon TL’ye ulaştı. Anılan dönemde “TL” mevduatlar 4 milyar 380 milyon TL azalarak, 311 milyar 604.1 milyon TL’ye, yabancı para  mevduatların “TL” cinsinden tutarı da 1 milyar 295.3 milyon TL azalarak 136 milyar 77.7 milyon TL’ye düştü.

 

2010 Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek reel getiri TÜFE ile indirgendiğinde % 1,40 ile Dolar’da gerçekleşmiştir.
2010 Şubat ayında finansal yatırım araçlarından “Dolar”, ÜFE ile indirgendiğinde % 1,19, TÜFE ile indirgendiğinde % 1,40 ile en yüksek oranda aylık reel getiri sağlamıştır. ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından “Mevduat Faizi” %-1,01, “Borsa Endeksi” %-5,85, “Euro” %-3,00 ve “Külçe Altın” %-0,80 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir. TÜFE ile indirgendiğinde ise; “Mevduat Faizi” %-0,81, “Borsa Endeksi” %-5,66, “Euro” %-2,80 ve “Külçe Altın” %-0,59 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir.

Efektif Vadeli Mevduat Getirisi

“Türkiye İstatistik Kurumu”nun yayınladığı veriler göz önüne alındığında, “Vadeli Mevduat” ürünlerine yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara 2010 yılının ikinci yarısını beklemelerini öneriyorum. Piyasaların şuan ki durumu göz önüne alındığında kredi faizlerinin kısa süre içerisinde tekrar artışa geçeceği öngörülmekte, yani kısa süre içerisinde yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara konut sektörüne yönelmeleri, konut alımı yapmasalar bile borsada işlem gören ve konut sektöründe yer alan kurumları yatırım için tercih etmeleri kesinlikle daha doğru olacaktır. Fakat Merkez Bankası’nın 2010 yılının ikinci yarısından itibaren faiz oranlarını arttıracağını ve bunun sonucu olarak “Vadeli Mevduat” ürünlerinin 2010 yılının ikinci yarısından itibaren tekrar kazançlı bir yatırım aracı olacağını ve yatırımcıların akıllarının bir kenarında mevduat ürünlerini her zaman tutmalarını tavsiye ediyorum.

 

Finzoom ekibi olarak son aylarda gerçekleştirmekte olduğumuz “Vadeli Mevduat Endeksi” çalışmalarımızın sonucu olarak yatırımcıların vadeli mevduat ürünlerine yaptıkları yatırımların efektif getirilerini 3 ve 6 aylık vadelerde incelemekte ve analiz etmekteyiz. Bu bağlamda 3 ve 6 aylık vadelerde ağırlıklı getiri oranı %6.50 civarında seyretmekte ve kayda değer bir dalgalanma göstermemektedir.

 

www.finzoom.com.tr

Financial Guide Network

Akçam Sok. 3/19, 4.Levent, Beşiktaş 34330 İstanbul

Tel: (+90 212) 280 49 20

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir