Yarım Asırlık Çınar Gibi Dimdik Durmayı Başarmak

En büyük fırtınalar birikmiş dimağlarda kopar… Düşmek ve tekrar kalkmak için çabaladığını bilmek de bir erdemdir. Kim yılmadı ki! Dün doğan bebek, annesin kucağından düştü, ağladı, neresi acıdı, söyleyemedi haberin var mı? Olumsuz bir evlilik bu gün tek hamle de bitti, üstelik meyvesi boynunu büktü. 1 asırlık çınar gövdesindeki deliğe inat toprağa bir kök daha uzattı. Doğu da töreye bir can daha gitti, üstelik beynin de kurşunuyla kefensiz örtüldü bedeni. Evinde yaşam haberi bekleyen genç bir anne delik deşik bir bedene sarıldı er’i şehit diye kıstı çığlıklarını yaşama böyle tutundu…

Yarım Asırlık Çınar

Bir girdabın ortasında boğulmamak için çabaladığımız anlar da yarattığımız suni fırtınanın bizim eserimiz olduğunu bir türlü anlamak gelmez içimizden. Yıkılmak meydan yaratır kaybolanların hesabını sorma meydanı… İnsanın kendine acıması kadar kolay bir duygu yoktur. Göz göre göre avuçlarından sızar hayatın, attığın tehlikeli hamlelerdir seni bitiren, zorla tırmandığın zirvenin keyfini çıkaramadan, magmalara kavuşursun.

 

Sonrası ne mi?

Hayata bir tutunma nedeni aramak, kaybettiklerine kavuşamamanın verdiği acıyı küçük hesplarla kapatma paniği…

 

Kalk şimdi, dünya kadar borcunun, çektiğin acıların, kaybettiklerinin bir resmini çiz, demle çayını açık dupduru olsun karmaşık zihnine inat. İnce belli bir bardağa süze süze doldur çayını ve şeker atma, çünkü biliyorsun şekerde tehlikeli bir hamle:) dik gözlerini resme ve ayıkla hatalarını, kendine acımaktan vazgeç, vazgeç ki, aynı hatalar davranış biçimin olmasın!

 

Kimileri haksızlığa öfkeyle tepki verir, kimileri ortamı terk eder, kimileri de vazgeçme adı altında beyninin sinsi oyunlarına alet olur, sen olma!

 

En büyük fırtınalar birikmiş dimağlarda kopar…

Düşmek ve tekrar kalkmak için çabaladığını bilmek de bir erdemdir. Kim yılmadı ki! Dün doğan bebek, annesin kucağından düştü, ağladı, neresi acıdı, söyleyemedi haberin var mı? Olumsuz bir evlilik bu gün tek hamle de bitti, üstelik meyvesi boynunu büktü. 1 asırlık çınar gövdesindeki deliğe inat toprağa bir kök daha uzattı. Doğu da töreye bir can daha gitti, üstelik beynin de kurşunuyla kefensiz örtüldü bedeni. Evinde yaşam haberi bekleyen genç bir anne delik deşik bir bedene sarıldı er’i  şehit diye kıstı çığlıklarını yaşama böyle tutundu…

 

Sen kimsin ki acıyorsun kendine?

Bir sabah da kalk sevdiklerinin nefesine bak, nabzını tut, bir damla iyiliğin için heder olanların ölümüdür böylesi vicdan.

 

Sen de yarım asırlık çınar ol gövdendeki deliğe inat sal köklerini ve gölgenin şefkatine davet et sevdiklerini…

 

Yazar Hakkında:
Yönetici asistanı olan yazarın şiir ve diğer yazılarına http://yapragyagmurlari.tr.gg isimli blogdan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir