GSM Tarifeleri, GSM Tarife Karşılaştırma, Tarife Özellikleri

GSM operatörlerinin kıyasıya rekabet ettiği ve numara taşınabilirliği ile birbirlerinden abone kapmaya çalıştıkları bu dönemde, hedef kitlede de her zamanki gibi gençler yer alıyor…

Yanlış Tarifelere Para Saçmayın

GSM operatörlerinin kıyasıya rekabet ettiği ve numara taşınabilirliği ile birbirlerinden abone kapmaya çalıştıkları bu dönemde, hedef kitlede de her zamanki gibi gençler yer alıyor.

Peki, oldukça detaylı olan bu tarifeler aboneler tarafından analiz ediliyor mu? Yoksa yanlış tarife ve operatör seçimleri yüzünden paralar havaya mı saçılıyor?

Faturasız Gençlik Tarifeleri

Genç bir abonenin telefona ayırdığı bütçenin 50 TL olduğunu ve bu bütçenin tamamını konuşmaya harcadığını düşünelim. Türkiye’deki konuşma trafiklerini göz önüne alıp, bu abonenin, %80 şebeke içi, %15 diğer operatör ve %5 sabit hatlarla konuştuğunu varsayarak, farklı tarifelerde kaç dakika konuştuğuna bir bakalım. Ayrıca tarife içi görüşmelerde %80’lik payı, %45 tarife içi,%35 şebeke içi olarak ayıralım.

Turkcell GençTarife

Bu tarifede konuşan bir abone, 12,5 saat tarife içi, yaklaşık 10 saat Turkcell’lilerle, 19 dakika diğer operatörlerle ve 6 dakika sabit hatlarla konuşabiliyor. Ayrıca hediye 10 TL ile her yöne 2 saat konuşma avantajı olan bu tarifede, SMS ücreti 30 Kr. “Diğer Cep” kampanyasına katıldığınız takdirde diğer operatörlerle dakikası 10 kuruşa konuşabilirsiniz ancak 50 kuruş katılım ücreti ödemeniz gerekiyor. Ücretsiz 5 şarkı indirebildiğiniz bu tarifede, internet kullanımı 50 kuruşa ulaştığında günlük 15 Mb internet kullanımı hediye olarak veriliyor.

Vodafone Yep Yeni Cep Öğrenci Tarifesi

Vodafone “Cep Öğrenci” tarifesindeki bir abone ise, 17 saat şebeke içi, 1,5 saat diğer operatörlerle, 32 dakika da sabit hatlarla konuşabilir, SMS ücretinin 40 kuruş olduğu bu tarifede, 9 TL’ye her yöne atabileceğiniz 3000 SMS alabilirsiniz.

Avea Mobil Öğrenci Tarifesi

Mobil Öğrenci tarifesinde aynı bütçedeki bir abone, şebeke içi 13 saat, diğer operatörlerle 2,5 saat, sabit hatlarla 50 dakika konuşabiliyor. SMS ise 50 kuruştan ücretlendiriliyor.

Genç Avea Tarifesi

Genç Avea Tarifesinde şebeke içi 13 saat, diğer operatörlerle 19 dakika ve sabit hatlarla 7 dakika konuşabilir, 30 kuruştan SMS atabilirsiniz ayrıca heryöne 120 dakika ve 150 SMS hediye olarak veriliyor.

50 TL’lik bir bütçeyle oluşan tabloda her operatörün kendine has özelliklerini ortaya çıkardığını görebiliyoruz. Bu birim karşılaştırma analizini ve ek hizmetleri, konuşma alışkanlıklarınıza ve arkadaşlarınızın hangi operatörde olduğuna göre oluşturmalısınız. Tarifenizi bulduğunuzda ise oldukça kazançlı çıktığınızı göreceksiniz.

 

Cem Tutkun

 

Hurriyetkıyasla.com Kasım 2009’da “Bireysel Krediler ve Kredi Kartları” için objektif karşılaştırma ve online başvuru sistemi ile Kasım 2009’da Hürriyet Internet Grubu çatısı altında yayın yolculuğuna başlamıştır. Uzman kadrosu ve teknolojik yeni ürünler ile hizmetlerini geliştirmeye devam edecektir.

iletişim: bilgi@hurriyetkiyasla.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Mayıs, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir