Yalıkavak, Bodrum: Yalıkavak Gezilecek Yerler – Yalıkavak Rüzgar Sörfü

Bodrum yarımadasının kuzeydoğusunda yer alan Yalıkavak, doğal güzellikleri, turistik ortamının yanı sıra asude yaşantısı, Yalıkavak’ı adeta kucaklayan yel değirmenleri, tarihi geçmişi ve birbirinden güzel koyları ile Bodrum’un en popüler mekanları arasında yer alır… Yalıkavak, insana kendini bir masalın baş kahramanı gibi hissettiren nadir tatil beldelerinden biridir…

 

Bodrum yarımadasının kuzeydoğusunda yer alan Yalıkavak, doğal güzellikleri, turistik ortamının yanı sıra asude yaşantısı, Yalıkavak’ı adeta kucaklayan yel değirmenleri, tarihi geçmişi ve birbirinden güzel koyları ile Bodrum’un gezilecek ve görülmesi gereken en popüler mekanları arasında yer alır… Yalıkavak, insana kendini bir masalın baş kahramanı gibi hissettiren nadir tatil beldelerinden biridir.

 

Eğer Bodrum yarımadasında tatil planlıyor ve nereye gideceğinizi bir türlü seçemiyorsanız, tatil rotanızı Yalıkavak’a çevirmenizi öneririm. Bodrum merkezden 24 kilometre uzaklıkta konumlanan Yalıkavak, tatilcilerine zengin bir eğlence, kültür ve tatil anlayışı vaat eder…

 

Yalıkavak’da Gezilmesi Gereken Yerler

Tarihi geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanan Yalıkavak, geçen yüzyıllar içinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden arda kalan kalıntılardan bazıları ise halen günümüzde gezilip, görülebilmekte… Kaya mezarları, antik yerleşim bölgeleri, sur kalıntıları bugüne taşınan bazı tarihi değerler olarak Yalıkavak ve civarında karşımıza çıkıyor. Antik yapılar, bazı restorasyon çalışmaları ile yenilenmektedir. Özüne sadık kalınarak yapılan restorasyon çalışmaları pek çok değerin yeniden ziyarete ve kullanıma açılmasını sağlamıştır. Ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği “su sarnıcı” ve hediyelik eşya satan eski zeytinyağı fabrikası bu restorasyon ve geri kazandırma çalışmalarına en iyi örnektir. Eğer tatil programınızı Yalıkavak’ta geçirmeye karar verdiyseniz bu iki yapıyı görmeden dönmeyin…

 

Bodrum merkezden Yalıkavak’a doğru hareket ettiğinizde sizi ilk yel değirmenleri karşılar. Bodrum’un en az kendi kadar ünlü rüzgarının adeta sembolü haline gelen yel değirmenlerinde hayat bulduğunun bir göstergesidir bu… Yalıkavak, tarihi geçmişi içinde, bugün bir turizm merkezine dönüşmeden evvel, süngerci köyü olarak bilinir ve anılırmış. Günümüzde süngercilik yapılmasa da halk geçimini turizmden karşılamaktadır.

 

Yalıkavak’ta Deniz, Koylar ve Rüzgar Sörfü…

Yalıkavak deniz tatili için en iyi adreslerden biridir. Bölgede bulunan koylar, deniz, kum ve güneş üçlüsünün ideal rotasını oluşturur. Ayrıca Bodrum’un meşhur rüzgarı Yalıkavak’ı rüzgar sörfü tutkunları için önemli rotalar arasına eklemiştir. Bu alanda bir dizi yatırımın yapıldığı Yalıkavak’ta rehberler aracılığı ile siz de rüzgar sörfü yapabilirsiniz.

 

Yalıkavak yat turizminin de vazgeçilmez adreslerinden biridir. Sayısız tekneye ev sahipliği yapan Port Bodrum Yalıkavak isimli yat limanı özellikle yat sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alt yapısı ile bir bağlama limanından çok daha fazlasını vaat ediyor.

 

Yalıkavak sahilleri pek çok popüler plaja da ev sahipliği yapıyor. Dodo Beach, Xuma Beach bu plajların en ünlülerinden.

 

Yalıkavak’ta Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Adres

1- Yalıkavak’ı adeta kucaklayan panaromik manzarası ile Aratepe,

2- Antik bir bölge olan Burgaz

3- Yalıkavak Çarşı Merkez

4- Balık restoranları ile haklı üne sahip Geriş Altı

5- Bodrum’un Tibet’i kabul edilen Geriş Köyü

6- Volkanik patlamalar sonucu oluşan Gökçebel

7- Paşa Limanı ile ünlü Küdür

8- Port Bodrum Yalıkavak

9- 600 yıllık geçmişi ile Sandıma,

10- Ve denizi doya doya yaşamanızı sağlayacak Tilkicik Koyu

 

Konaklama ve otel rezervasyonları için tatil sepeti erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Ayrıca tikokupon.com’da bulunan otel indirim kuponları, otel rezervasyon sitelerinden ek indirimler almanızı sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir