İngilizce ve Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları

“Bir lisan bir insan” demiş atalarımız… Yabancı bir dil öğrenmenin kişiye kattıklarını özetlemek için bundan daa güzel bir özlü söz olamaz diye düşünüyorum. Birden fazla yabancı dil bilmek insanın kişiliğini, dimağını ve hiç kuşku yok ki ufkunu geliştirmesine en büyük etken. Peki, yabancı bir dil öğrenmek bu kadar önemli de kolay mı? Yabancı dil öğrenmenin püf noktaları var mı?

Evet, hayatınız ile ilgili o çok önemli kararı aldınız. Siz de bir yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz. Üstelik ne kadar zor olabilir ki, küçücük çocuklar bile okullarında aldıkları ufak bir alt yapıyla yabancı bir dili bu kadar kolay öğrenirken. Örneğin çocuklar için ingilizce konuşmaya teşvik ederek öğrenmenin etkili bir yolunu sunan buradaki Novakid sayfasında aynı zamanda indirim kodu ve promosyonlar mevcut. İnteraktiv sanal sınıf ortamında yabancı öğretmenlerle ve çeşitli oyunlarla dil öğrenmeyi kolay hale getiriyorlar.

Unutmayın 10-11 yaşlarında öğrenilen yabancı dil ile ileri yaşlarda öğrenilmeye karar verilen yabancı dil arasında fark var. En temel fark biri zorunlu diğeri tercihli öğreniş biçimi… Zorunlu öğreniş biçimi sizi zaman zaman sabırsızlığa, zaman zaman hayal kırıklığına, zaman zaman da vazgeçmeye sürükleyecek tuzaklarla dolu. Öncelikli kabullenişi yabancı dil öğrenmenin çok da kolay bir süreç olmadığını kabul ederek gerçekleştirmek lazım.  Kolay değil ama imkansız hiç değil. Bazı küçük püf noktalarına dikkat ederek siz de istediğiniz herhangi bir yaşta yabancı dil öğrenebilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları!

İngilizce Yabancı Dil Öğrenimi1- Öğrenme kişiden kişiye farklılık gösteren bir süreçtir. Okul yıllarınızı hatırlayın. Kimi arkadaşlarınız tek sefer de kimileri ise birkaç sefer tekrardan sonra bilgiyi alabilmekteydi. Yabancı bir dil öğrenmeye karar verdiğinizde kendi yapı taşlarınızın ne olduğunu iyi analiz etmek başarıyı getirir. Kısaca siz nasıl bir öğrencisiniz sorusuna yanıt bulmanız lazım.

2- Yabancı bir dil öğrenmeye karar verdiğinizde mutlaka bir kursa gitmeniz, özel ders almanız zorunluluk değildir. Ama sürecinize katkıda bulunacağı düşünülürse bu tercih edilebilir bir seçenektir. Eğer etrafınızda size destek olacak kimse yok ise işin profesyonellerinden yardım almanız doğru bir tercih olacaktır. Bütçenize ve devamlılığınızı sağlayacak saatlere sahip bir kurs seçin.

3- Yabancı dil öğrenmenin ana kurallarından biri sabırdır. Tüm bilgileri bir anda kendinize yüklemeye çalışmayın. Sabır ile hareket edin. Tıpkı toprağa ekilmiş bir tohumun zaman içinde filizlenebileceği gerçeği gibi siz de içinize ektiğiniz tohumların filizlenmesi için zamana, bakıma, ilgi ve alakaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

4- Hedeflerinizin açık ve gerçekçi olmasına dikkat edin. Yabancı bir dil öğrenme sürecinde kısa yoldan bilgi alışı diye bir şey söz konusu değildir. Kendinize yüklenmeyin. Birinci maddede belirttiğim öğrenme sürenizi dikkate alın ve ağır ama emin adımlarla ilerleyin.

5- Yabancı bir dili öğrenirken tekrar en önemli adımlardan biridir. Öğrendiklerinizi pekiştirene kadar tekrar edin.

6- Yabancı dil öğreniminde iki kural vardır. Ne kadar dinlersen ya da duyarsan o kadar iyi konuşursun; ne kadar okursan o kadar iyi yazarsın. İşte bu iki unsurun da gelişmesini istiyorsanız o zaman hem bol bol okuyun hem de sıkça dinleyin. Öğrenmekte olduğunuz yabancı dilin kullanıldığı filmler izlemek, yabancı televizyon kanallarını takip etmek kulağınızın terbiyesini arttıracaktır.

7- Dilin yapı taşı kelimelerdir. Ne kadar çok kelime öğrenirseniz o kadar öğrenmekte olduğunuz dile hakim olursunuz. Bu noktada atlanmaması gereken en önemli şey ise her bir kelimenin birden farklı anlama sahip olabileceği ve önüne-arkasına aldığı eklerle anlamının değişebileceği gerçeğidir. Bu nedenle yabancı gazete, dergi, kitap gibi yazılı kaynakları takip edin ve burada anlamını bilmediğiniz kelimeleri öğrenin. Böylece cümle yapısı içinde o kelimenin doğru anlamını öğrenmiş olursunuz.

8- Hata insanlar içindir. Yeni bir şey öğrenirken hata yapmanız doğaldır. Hatalarınızdan korkmayın onlardan ders çıkartın.

9- Konuşma egzersizleri diğer bir deyişle pratik yabancı bir dil öğrenmenin en önemli adımıdır. Mümkün olduğunca çok pratik yapabileceğiniz ortamlar yaratmaya çalışın.

10- Eskiden kalem arkadaşı diye bir tabir vardı. Ve öğrenmekte olunan yabancı dil ile ilgili kalem arkadaşı bulunurdu. Günümüzde teknolojinin nimetleri bu alanda da çok açık. Sosyal medya araçları sayesinde öğrenmekte olduğunuz yabancı dilinizin kullanıldığı ülkelerden kendinize arkadaş edinmeye ve onlarla yazışarak günlük kullanım içinde dilin ana sahiplerinin neyi nasıl yaptığını gözlemleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Haziran, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.