obilir > Konular > İnternet ve Online İşler > İnternet Servisleri > Web Tasarımı Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler

Web Tasarımı Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler

Site Yaptırmak İçin Neler Gerekir? Web Sitesi yaptıracak olan firma önce siteyi ne için yaptırmaya ihtiyaç duyduğunu belirlemelidir. Prestij mi? Firma tanıtımı mı? yoksa Online satış mı? Sitenin yapım amacı ortaya çıktıktan sonra, nasıl bir tasarım istendiğine karar verilmelidir. Tasarım her ne kadar tasarımcı tarafından hazırlanıyor olsa da, son sözü müşteri söyler ve bazen profesyonelce hazırlanmış olan tasarımlar bile beğenilmeyebilir. Müşterinin bir tasarımı beğenmesi için öncesinde internette bir takım siteleri dolaşıp kendi sitesinde görmek istediği yapıları ve çizgileri tasarımcıyla paylaşması beğenilen tasarımın ortaya çıkmasında önemli rol oynar…

Site Yaptırmak İçin Neler Gerekir?

Web Sitesi yaptıracak olan firma önce siteyi ne için yaptırmaya ihtiyaç duyduğunu belirlemelidir. Prestij mi? Firma tanıtımı mı? yoksa Online satış mı?

Sitenin yapım amacı ortaya çıktıktan sonra, nasıl bir tasarım istendiğine karar verilmelidir. Tasarım her ne kadar tasarımcı tarafından hazırlanıyor olsa da, son sözü müşteri söyler ve bazen profesyonelce hazırlanmış olan tasarımlar bile beğenilmeyebilir. Müşterinin bir tasarımı beğenmesi için öncesinde internette bir takım siteleri dolaşıp kendi sitesinde görmek istediği yapıları ve çizgileri tasarımcıyla paylaşması beğenilen tasarımın ortaya çıkmasında önemli rol oynar.

Alan Adı (Domain) Nedir?
Sitenin internetteki adıdır. Ör: “serefkalayci.info” Nasılki bir firmanın bayiliğini açacağınızda firmaya isim hakkı ödüyorsunuz internette de bunun adı Alan Adı(Domain) dir.
Bu hizmeti internet sitenizi yaptıracağınız kişi/firmadan da talep edebilirsiniz ya da takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Ücreti ile ilgili aşağıdaki notu okuyunuz.

Web Alanı (Hosting) Nedir?
İnternet sitenizin ziyaretçilere açılması için yüklenmesi gereken, sunucu bilgisayardaki alandır. Firmanın isim hakkını aldınız; fakat sonra açacağınız bayilik için satılacak ürünleri, eşyalarınızı koyacağınız dükkan gibi bir alana ihtiyacınız olacak bunun internetteki adı hosting dir.
Bu hizmeti de internet sitenizi yaptıracağınız kişi/firmadan da talep edebilirsiniz ya da takibini kendiniz de yapabilirsiniz. Ücreti ile ilgili aşağıdaki notu okuyunuz.

Not: Domain ve hosting ücretleri her yıl ödeme zamanında düzenli olarak kişi/firmaya ödediğiniz takdirde takibini hizmet aldığınız kişi/firma sizin için yapacaktır.

Talep Etmeniz Gerekenler
Teknik Destek

Hizmet aldığınız firma/kişi ileride yaşanabilecek sorunlara karşı size güvence vermelidir. Bu sorunlar; maillerin çalışmaması, sitenin yayından kalkması, internetten saldırı alması vs. olabilir.

Siteyle ilgili aklınıza takılan bir takım sorular olabilir. Kişi/firmaya telefonla ulaşabilmeli ve görüşebilmelisiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler
Dikkat edilmesi gereken en önemli iki konu; beğenilen bir tasarımın ortaya çıkması ve firmanın hizmet kalitesi. Bunları biraz açacak olursak,

Beğenilen Tasarım
Kişi/firmanın, sizin için çıkaracağı işin kalitesini önceden tahmin edebilmek için önceden tasarımların nasıl olduğuna, yaptılan tasarımlarda sorunlar varmı?, sayfalar düzgün mü?, site içinde sayfalara ulaşım rahat mı?, uzman olmasanızda şöyle bir göz gezdirerek bu konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Benim görüşüm ilk önce kişi/firmanın kendi sitesine bakın. “Kelin merhemi olsa kendi başına sürer.” dedikleri gibi en aydınlatıcı bilgiye kendi sitelerinden ulaşırsınız .

Hizmet Kalitesi
Bir web sitesi hazırlanır yayına sokulur; fakat iş bitmez. Ucuza site yaptırmak ya da pahalıya site yaptırmak pek de önemli değildir. Çünkü yapılan siteye gerekli önlem alınmazsa çalışmaz hale gelir,sitenin yayında kaldığı yıllar artınca arşiv verileri de artar ve yavaş açılmaya başlar ve iletişim formunda gerekli önlem alınmazsa site değil mesajları gönderdiği email adresleri bile spam altında kalabilir. Bunun gibi bir çok şey söylenebilir ben ufak bir örnek vererek bir fikir sahibi olmanızı istiyorum. İletişim formunun altına bir captcha eklentisi konulur bu eklenti insan mı yoksa robot mu olduğunuzu anlamak içindir, otomatik olarak gönderilen spamlardan kaçınmaya yarar ve üstte söylediğim sorunun kurtulmanın yoludur.
İnternet sitesi yayına sokulduktan sonra gözden kaçan bazı durumlar ortaya çıkabilir.
Siteyle ilgili bir isteğiniz olduğunda bu konuda kişi/firmanın size nasıl yaklaştığı önemlidir. Görüşme yaptığınız kişinin samimiyeti bu konuda size fikir verebilir.

Hazır Web Sitesi
Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de hiç şüphesiz hazır web siteleridir. Sektörde bu şekilde hizmet sunan firma sayısı azımsanmayacak derecededir. Hazır web sitesi satın almak size maliyet olarak uygun gelebilir.

Hazır Web Sitesi Nedir?
Hazır web sitesi, tasarımı önceden dizayn edilen kullanıma hazır ve hızlı bir şekilde hizmete açılabilen web sitesi tasarımlarına denir. Hazır web sitesi ile çok kısa bir süre içerisinde profesyonel bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Hazır web sitenize hizmetini vermiş olduğunuz ve/veya satışını yapmış olduğunuz ürünleri çok kısa bir süre içerisinde ekleyip web sitenizi hazır hale getirebilirsiniz.

Kimler Hazır Web Sitesi Kullanmalı?
Hazır web sitelerimizi düşük maliyet ile kurumsal bir web sitesine sahip olmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için tavsiye ediyoruz. Özellikle yeni firmalar için tavsiye ettiğimiz hazır web siteleri ile çok kısa bir süre içerisinde profesyonel bir web sitesine sahip olmanız mümkün.

Dilediğiniz şekilde Web tasarımı yapmaktayım. İlgilenirseniz e-mail ya da GSM ile artibata geçebilirsiniz. Zevkle yardımcı olurum.

http://www.serefkalayci.info,

http://www.serefkalayci.besaba.com,

http://tarimdacbs.blogspot.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir