Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Kendi web sitenizin web tasarımını zorlanmadan kendiniz yapabilirsiniz. Basit ve temel anlamda web sitesi tasarımını nasıl yapabiliriz bunları yaparken nelere dikkat etmemiz gerek. Bu konuları adım adım inceleyeceğiz…

Şimdilerde kendisine blog sayfa açıp internetin derin ve bilinmeyen sularına açılan bir çok kullanıcı mevcuttur. Fakat kendi sitelerini açmaya karar verdiklerinde asıl gel gitler ve fırtınalar burada kopar. Buradan devam etmeden önce belirtmeliyim ki her programcı iyi bir web tasarımcı olabilir diye bir şey yoktur. Veya bunun terside geçerli. Web tasarımı bilgisayar dünyasında kendi başına bir uzmanlık alanıdır. Ama korkmayın, anlatacağım adımları uygularsanız siz de kendinize bir site açabilirsiniz.

Web Tasarımı yapmak için ilkönce hayal gücüne ihtiyacımız var. Hayal gücünüz ne kadar gelişmişse tasarım aşamasında bir o kadar işinize yarayabilir. Bunun yanında photoshop gibi tasarım programı bilgisi de gerekir. Photoshopu çok iyi bir seviyede bilmenize gerek yok, fakat kullanacağımız bir kaç özelliğini bilmeniz veya bu konuda internetten biraz araştırma yaparak işinize yarayabilecek şeyleri öğrenmeniz yeterli olacaktır. Bununla beraber sadece görsel olarak iyi bir site tasarımı yapmanız siteniz için yeterli olmaz. Web siteniz görselliği yanında kullanımı kolay ve güvenli bir site olmalıdır.

Web tasarımı yaparken bir fikir bulup onun üstüne hayal gücünüzle tasarımınızı hayata geçirirsiniz. Web sitesi yaparken ne hakkında bir site yapacağınızı önceden belirlemelisiniz. Ve yapacağınız bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Devamlı bu konuyu güncellemeli ve içerik girmelisiniz.

Web işinde disiplin herşeydir. İpin ucunu kaçırırsanız bir daha yakalamak zor olabilir. Web işinizde normal işlerde olduğu gibi belirli zaman ayırmanız gerekir. Kendiniz bir zaman dilimini bu iş için ayırırsınız ve koyduğunuz kurallara da kesinlikle uymanız gerekir.

Web tasarım işine imaj kesmekle başlayabilirsiniz. Veya bilen birinin yanında çalışmaya başlayarak ondan bir şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca web tasarımla ilgili kitaplar da satılmakta. Daha çok görsel eğitim sunan siteler ve bu konuyla ilgili yazılmış yazılardan da yararlanabilirsiniz.

Site hazırlanırken SEO uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. SEO ile ilgili bir başka yazımda ayrıntılarına gireceğim. Ve Google gibi arama motorlarının standartlarına uygun kodlanmalı.

Web tasarım işi bir de sabır işidir. Bazen uzun süre kod yazdıktan sonra çıkan sonucu izlemek çok keyifli olabilir. Tasarım yaparken hayal gücünüzle ürettiğiniz sayfanın kullanıcılar için kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir olması gerekir. Bundan sonra yapacağınız şey web siteniz için bir isim bulmak ve domain almaktır.

Domain alırken dikkat etmeniz gereken şey uzun bir isim olmaması ve herkesin kolayca hatırlayabilieceği bir isim olmasıdır. Bununla beraber eğer .tr uznatılı bir isim düşünüyorsanız bir şirketinizin olması ve gerekli belgeleri sunabilmeniz önemlidir. Domain aldıktan sonra barındırma hizmeti de almanız gerekiyor. Bunu alırken hosting satan şirketleri iyice araştırmanız gerekiyor. Satış sonrası destek alabilmeniz açısından bu önemli. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda size yardımcı olabilmeliler. Güvenilir hosting firmalarından Natro, Hostinger ve  Godaddy kupon kodlarını Hosting indirim kuponları sayfasında bulabilirsiniz. Satın alımlarda size ek indirim sağlayacaktır.

Hosting alırken sitenizin özelliğine göre bir band genişliği belirlemelisiniz. Bu sitenin içeriğine göre değişebilir. Sitenizin çok ziyaretçisi olacaksa ve görsel metaryellerden çok içerecekse eğer band genişliğinin yani anlık veri tarfiğinin yüksek olması gerekir. Tabi bu da fiyatı arttıran bir özelliktir. Eğer band genişliğini çok kullanmaycaksanız boşuna yüksek fiyat ödemeniz yersiz olur. Hosting alırken şirketleri araştırmanız hatta gidebiliyorsanız yerinde ziyaret etmeniz sizin için iyi olacaktır. Seçtiğiniz hosting şirketi sitenizin güvenliğini ve sitenizin alt yapısında çalışacak programları da desteklemelidir. En bilineni SSL güvenliği olmalıdır. Bunun dışında bir ticaret sitesi yapıyorsanız. Sanal POS için kullanacağınız programları da desteklemelidir. Bunu hosting şirketiyle önceden konuşup neleri desteklediğini ve nasıl hizmetleri olduğunu destek almanız gerektiğinde nelerin yapılması gerektiğini konuşup kararlaştırmalı ve bunların tümünü sözleşmede iki tarafın da imzalayarak onaylaması gerekir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda yaptığınız bu anlaşma sizin tek dayanağınız olacaktır.

Sitenizi tasarladınız kod dökümünü de yaptınız, domain ve hostingi de hallettiniz. Şimdi siteniz ziyaretçiler için hazır demektir. Bundan sonra yapmanız gereken sitenizi güncel tutmak ve yeni içerikler eklemektir. Sitenize içerik ekledikçe google bunları tarar ve aramalarda ön sıralara doğru geçmenizi sağlar…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hosting, Yazılım ve İnternet Firmaları İndirim Kuponları – Nisan, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir