obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > Viyana Gezi Rehberi: Viyana Turu ve Viyana’da Gezilecek Yerler

Viyana Gezi Rehberi: Viyana Turu ve Viyana’da Gezilecek Yerler

Avusturya’nın başkenti Viyana en büyülü Avrupa şehirlerinden biridir. Tarihi ve tarihi kraliyet saraylarıyla dikkat çeken Viyana, klasik müziğin dünyadaki başkenti olarak bilinir. Viyana demek tarih demek, saraylar, katedraller, müzeler, galeriler kısacası tam anlamıyla mimari bir festival demektir. Eğer siz de tatil planlarınız içinde Viyana’ya gitmeyi düşünüyorsanız sizler için hazırladığım Viyana’da gezilecek yerler, viyana turu ile ilgili küçük bir Viyana Gezi Rehberine mutlaka göz atmalısınız…

 

Avusturya’nın başkenti Viyana en büyülü Avrupa şehirlerinden biridir. Tarihi ve tarihi kraliyet saraylarıyla dikkat çeken Viyana, klasik müziğin dünyadaki başkenti olarak bilinir. Klasik müzik Avusturya ruhunun en ateşli parçasıdır ve Mozart, Beethoven, Haydn, Schubert, Strauss, Mahler gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin hayat hikayeleri hep Viyana’da geçer… Eğer siz de tatil planlarınızı Viyana’da gerçekleştirmeye karar verdiyseniz bu ihtişamlı şehrin size sunacaklarına hazırlıklı olmasınız. Viyana demek tarih demek, saraylar, katedraller, müzeler, galeriler kısacası tam anlamıyla mimari bir festival demektir.

 

Viyana’da görmeniz gereken pek çok adres vardır. Bu nedenle kendinize bir gezilecek yerler listesi hazırlamanızda fayda var. Her ne kadar bir turizm acentesiyle seyahat etmeyi planlıyor dahi olsanız, seyahatiniz bitip de evinize döndüğünüzde göremedikleriniz üzerine hayal kırıklığı yaşamak istemezsiniz sanırım… Ayrıca Viyana nüfusunun ciddi bir bölümünü Türklerin oluşturduğu, Türk mahallelerinin olduğu düşünülürse bağımsız bir tatil planı yapmak sizin için çok daha keyifli bir tatil serüveni olabilir. Viyana’da gezilecek yerler listenize yardımcı ipuçlarını aktarmaya başlamadan evvel hatırlatmak isterim ki internette kısa bir araştırma yaptıktan sonra günlüğü kişi başı 7 Euro’ya kadar fiyatlandırılmış son derece şık apart daireleri Viyana’da bulabilirsiniz.

 

Konaklama konusunda pek çok seçenek bulabilirsiniz. Viyana otelleri için online otel rezervasyonu yaptırmak mümkün. Üstelik tikokupon indiirm kuponu kullanarak ek bir indirimle rezervasyonunuzu şimdiden tamamlayabilirsiniz. Örneğin tikokupon hotels.com indirim kodu sayesinde tüm tüm viyana otellerinin listelendiği hotels.com sitesinde arzu ettiğiniz bölgede otel bulabilir ve indirimli rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Otelinizin gezi güzergahınıza yakın olmasını tercih etmeniz ulaşım açısından düşünüldüğünde mantıklı bir seçim olacaktır.

 

Viyana’yı gezmenin en keyifli ve de en ekonomik yollarından biri Viyana Tramvay Turu’dur. Opera binasının önünden her saat başı hareketle ring sefer yapan tramvay ile yaklaşık 20 dakika gibi bir süre içinde şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Tramvay Turunun ilk rotası: Horfburg Sarayı… Yolun sağında konumlanan Horfburg Sarayı; Burg Parkı, Efes Müzesi ve Mozart Heykeline ev sahipliği yapıyor. Yolun solunda ise Viyana için tarihi ve kültürel değere sahip Sanat ve Doğa Tarihi Müzelerini görebilirsiniz. Tramvay rotanızın sol kanadı tam bir müzeler cennetidir dersem doğru olacaktır. Viyana’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken en önemli adreslerden olan Müzeler Bölgesi’ni bu rota üzerinde keşfetmeniz mümkün.

 

Viyana’yı tramvay ile gezmek insana zaman içinde bir yolculuk yapıyormuş hissi uyandırıyor. Çünkü, mimari özellikleriyle ön plana çıkan pek çok yapı bu rota üzerinde sıralanıyor. Tramvay turu aslında Viyana’nın eski şehri denilen bölgesini adeta bir halka gibi sarmalıyor. Tramvay Turuna eşlik edecek diğer önemli merkezler ise Parlamento Binası, Belediye Sarayı ve Viyana Üniversitesi… Günlük hayatın en canlı halini bu binaların civarında gözlemlemek mümkün.

 

Viyana şehir merkezi yani Stephansdom Viyana’da görmeniz gereken yerlerden. Bu bölge ve civarında konumlanan Graben, Kohlmarkt ve Karntner sadece yaya trafiğine açık olduğu için bu merkezi Tramvay ile gezemezsiniz.

 

Viyana’da gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri de Devlet Opera Binası. Klasik müziğin kalbi olan Viyana’da erken hareket ettiğiniz taktirde birkaç Euro’ya opera izleme şansına sahip oluyorsunuz. Devlet Opera Binası’na vardığınızda bu seçenek hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin.

 

Viyana’da yapmadan dönmemeniz gereken bir diğer sanatsal aktivite de Strauss ve Mozart’ın eserlerinden oluşan müzik dinletilerinden birine katılmak. Wiener Kursalon’da düzenlenen bu konserlerle ilgili tur şirketinizden bilgi alabilirsiniz.

 

Fayton Viyana’nın halen süregelen geleneklerinden biri… Dilerseniz tatilinizin bir gününü fayton ile şehir turuna da ayırabilirsiniz. Adeta bir rehber donanımına sahip faytoncular şehrin önemli adreslerine sizi masalsı bir tur ile ulaştırmaktan keyif alıyorlar.

 

Viyana’nın görülmesi gereken bir diğer adresi de Viyana’nın adeta simgesi kabul edilen kırmızı dönme dolabın bulunduğu Prater. Bu alanda çocuk ruhunuza da hitap eden bir şehir manzarası izleme şansına erişiyorsunuz.

 

Viyana’nın sarayları da en az şehrin kendisi kadar ünlü. Hofburg Sarayı, Schönbrunn Sarayı, Belvedere Sarayı Viyana’da görmeden dönülmemesi gereken adresler…

İNDİRİMLİ REZERVASYON İPUCU

Otel ve seyahatleriniz için yapacağınız rezervasyonlarda tikokupon kullanarak ekstra indirim alabilirsiniz. Bunun için tikokupon.com’un buradaki Otel ve Tatil İndirim Kuponları sayfasına bakın. Bulacağınız bir kupon size ekstra indirim sağlayabilir (nasıl olacağı her bir kuponda belirtiliyor). Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir