Veli Toplantısı Yaptık Mı?

Eğitimin olmazsa olmazlarından biri de aile ile iletişimdir. Aşırıya kaçan durumlar olsa da iyi bir iletişimin getirileri çok fazladır. Eğitim-öğretim devam ederken her dönem birer tane,yerine göre daha fazla veli toplantısı yapmak adettendir. Peki,içeriğinde neler olmalıydı iyi bir veli toplantısının?

 

Maddelere geçmeden önce kısayolundan bahsedelim işin. İnternetin başına geçiyoruz. Kendi sınıfımız için en uygun kriterlere uygun başlığı arama motoruna yazdıktan sonra, karşımıza gelen en iyi toplantı örneklerinden birini hatta birkaçını indiriyoruz. Sonra hoşumuza giden üzerinde ekleme ve çıkarma yaptıktan sonra veli toplantımız hazır hale geliyor. Herkes en iyi kendinden bilir.

‘Ne yapalım yani?İnterneti de mi kullanmayalım?’  dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki de kullanacağız. O kadar güzel çalışmalar ve hazır oluşturulmuş, belki de aklınıza gelmeyen gündemleri işleme şansınız var sonuçta. Aslında bir yol tarif ettim, özellikle de yeni başlayanlar için.

Toplantı konusunda tavsiye ettiklerim neler?

*Öğrencinizin yaş dönemi özelliklerinden bahsedin. Bunu önceden çalışıp sınıfta örnek olaylar vermeniz konuyu gerçekçi kılar.

*Müfredattan bahsedebilirsiniz. Genel hedefleri belirtmek iyi olur. İkinci sınfta sekizer, dokuzar ritmik saymasını bekleyenler için bu gerekebilir.

*Ders çalışma tekniklerini hatırlatın.

*Ödev konusundan mutlaka bahsedin. En çok baş ağrıtan meselelerden biridir.
*Kahvaltı, beslenme, temizlik, kantin alışverişinden bahsedin. Bunların oluşturabileceği rahatsızlıklardan bahsedin.
*Kitap okuma her zaman gündeminizde olsun. Evde kitap okumasının gerekleri üzerine durun.
*Genel olarak sınıfın iyi ve iyi olmayan yönlerini nazara verin. Özel olanları toplantı sonrasına bırakın. Birebirde de çocuğu yerden yere vurmayın. Olumlu özelliklerinden başlayıp düzeltmesi gerekenleri anlatın.
*Toplantı öncesinde varsa, öğrencilerin projelerini sınıfa asın. Gelen veliler bir dal bile olsa çocuğunun ne yaptığını merak eder.
*Çocuklarımıziöğrencilerimiz gibi sınıfı ve öğrenciyi kabullenmiş ifadeler kullanılabilir.
*Küçük çikolatalar bile olsa, ikramla başlamak gerekir. Hoş bir hava oluşturuyor.
*Planladığınız faaliyetler varsa onları paylaşın.
*Davetiye gönderebilirsiniz. Hatta içerisine gündemleri de yazıp gönderin.
*Okul ve sınıf kurallarını hatırlatabilrsiniz. Varsa kullandığınız davranış panolarını anlatın.
*Velilerin görüşlerini alacağınız dilek ve temenniler kısmında istenilenleri not alın. Uygulanabilir olanları uygulamaya çalışın.
*Branş öğretmenlerini katılımını sağlayın.
*Güler yüzlü ve dürüst davranmak her zaman iyi bir yoldur. Abartıya kaçmadan o güne özel giyinilebilir.
* Elinizde yoksa velilerin telefon numaralarını isteyin. Ya da güncellemeleri için bir form oluşturun.

Sanrım bu kadar maddeyi bir araya getirirsek iyi bir toplantı olur. İşin özü, mesleğinizi, öğrencilerinizi ve sınıfınızı sevdiğinizi velilere de hissetirmek;bu konuda uğraş verdiğinizi, onların desteği ile sınıfı daha iyi bir yere getireceğiniz mesajını onlara vermektir. (İnci makaleler devam edecek)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.