Vajinal Mantar Nedir? Belirtileri, Oluşumu ve Tedavisi

Vajinal Mantar, vajina içerisinde Candida Albicans adı verilen bir tür maya hücresinin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Kadınların %75’de hayatlarında en az bir kere karşılaştıkları bir hastalıktır. Candida maya hücresi herkesde az da olsa bulunan bir bakteridir. Vücudumuzda bulunan bu bakteri miktar yönünden bazen kontrolden çıkabiliyor. Genellikle vajinanın çevresinde, penis ucunda veya ağız çevresinde ağrılara ve iltihaplara neden oluyor.

Vajinal Mantarın Belirtisi Nedir?

Vajinal mantarın belirtileri şunlardır;

– Vajinal akıntı, vajinal kaşıntı, koku ve yanma
– İdrar yaparken acı çekmek
– İlişki esnasında ağrı
– Deride beyaz lekeler
– Ağızda kızarıklık veya ağrılar
– Ağız çevresinde çatlaklar
– Âdet öncesi sendromu

Vajinal Mantar Nasıl Oluşur?

Vajinal mantar özellikle aşağıdaki durumlarda oluşur;

Antibiyotik kullanımı: Antibiyotikler, vajinanın nor mal ph dengesini bozarak mantar enfeksiyonu için en uygun ortamı hazırlarlar. Vajinada en etkili olan antibiyotikler penisilin grubu olan ilaçlardır.
Hamilelik: Gebeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması ile kandida gelişimi kolaylaşır. Vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da bu olayı hızlandırır.
Şeker hastalığı: Kan şeker düzeylerinin dengesiz seyrettiği durumlarda şeker hastalığında idrar ve vajinal salgılarda şeker düzeyleri artar, bu da mantar oluşumuna sebep olur.
Doğum kontrol hapları: Vajinal florayı (iyi huylu bakterileri) değiştirerek mantar oluşumuna sebep olurlar.
Naylon iç çamaşırları: Naylon iç çamaşırı kullanımı durumunda genital alan nemli kalmakta ve bu durum mantar enfeksiyonunun üremesine sebep olmaktadır.
Metabolik hastalıklar: Tiroid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar kandidiazis için zemin hazırlar.
Rahim içi araç (spiral): Tüm genital enfeksiyonları arttırabildiği için mantar oluşumuna da neden olmaktadır.
İrritan maddeler: Vajina içine sıkılan parfümler, kullanılan pedler ve yanlış vajinal tampon kullanımları alerjik etkiye sebep olarak mantar oluşmasına neden olabilmektedir.
Vajinal duş: Vajina içinin basınçlı suyla yıkanması asit olan ph dengesinin bozulup yükselmesi sonucu bir takım bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Bu yüzden vajina içinin su veya sabunla yıkanmaması önerilmektedir.

Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar tedavisinde, öncelikle mantar oluşumuna zemin hazırlayan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir ancak hastaların %5 ile %25 ‘de hastalık daha sonra tekrarlar. Bir sene içerisinde en az dört veya daha fazla mantar enfeksiyonu atağı geçiren kişilere kronik mantar enfeksiyonu teşhisi konulur.

TAVSİYELER

Kaşınma ve koku problemi yaşayan insanların bu sıkıntısından kurtulması için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki DOĞAL VAJİNAL MANTAR TEDAVİSİ e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.