Vajinal Kaşıntı Nedir? Kaşıntı ve Kokuya Ne İyi Gelir?

Vajinal kaşıntı, normal PH değerleri 3.8 ile 4.5 arasında olan vajen asidinin PH değerinin bozulması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Vajinal asidik değere vajen PH değeri denir. Vajen PH değeri, vajina bölgesindeki laktobasil adı verilen bakterilerle ilgilidir. Vajina girişinin yan taraflarında bulunan sıvıların salgılanması sonucu dengede tutulmaya çalışılır. Vajinada bulunan ve vajinayı dışarıdan gelebilecek zararlı enfeksiyonlara karşı koruyan yararlı bakterilerin aşırı çoğalması sonucu PH değeri 4.5’in üzerine çıkmaya başlar. Sağlıklı bir vajina ile enfeksiyonlu bir vajinanın (vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanmış olan vajina) PH değerleri ölçüldüğünde enfeksiyonlu vajinanın PH değerinin 5.6 olduğu görülmüştür. Vajinal mantar enfeksiyonu, kadın hastalıklarının başında gelmektedir. Kadınların %75’i ömürleri boyunca bu hastalığa en az bir defa yakalanmaktadır.

Vajinal Kaşıntının Sebebi Nedir?

Vajinal kaşıntı, vajinal mantar enfeksiyonun başlangıcını oluşturmaktadır. Vajinal bölgede sık sık kaşıntı oluyorsa vajinal mantar hastalığına yakalanma ihtimalini düşünmeniz gerekir. Tedavisi uygulanmadığı takdir vajinal kaşıntı önce kızarıklığa döüşecektir, oluşan bu kızarıklık da akıntıya ve bu akıntı da kötü kokuya neden olacaktır. Vajinal akıntı sonucu oluşan bu kötü koku hem sizi hem de çevrenizdeki insanları rahatsız edecektir.

Vajinal Kaşıntıyı Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Vajinal kaşıntıya yakalanmamak için en başta vajinal temizlik gelmektedir. Piyasada satılan vajinal sabunların pekçoğunun PH değerleri çok yüksek olduğu için yarardan çok zarar vermektedir. Vajinal sabunlardaki PH değerlerinin çok yüksek olması sebebiyle bu sabunların kullanılması durumunda vajinadaki yararlı bakterileri yok etmektedir bu da başka bir mantar çeşidi olan ve vajinal mantar hastalığına da yol açabilen kasık mantarına neden olmaktadır. Yakalanması çok kolay olup tedavisi zor olan vajnal mantar hastlığı için kremler, fitiller, kurutucular ve antibiyotikler kullanılmaktadır.

– Kokulu tuvalet kağıtları veya pedleri, kremleri, köpüklü sabunları, antiseptik suları kesinlikle kullanılmamalı.
– Tuvalet yapıldıktan sonra temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.
– Giyilen kilotlar pamuklu olmalı ve iç çamaşırlar hergün değiştirilmelidir.
– Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılmalı.
– Vajinal kuruluk için vajinal nemlendirici kullanılmalı.

Vajinal Kaşıntı Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi vajinal mantar hastlalığında da erken teşhis çok önemlidir. Vajinal mantar hastalığının ilk basamağı olan vajinal kaşıntı meydana geldiğinde tedavisi geciktirilmeden bir an evvel başlanmalı.

TAVSİYELER

Kaşınma ve koku problemi yaşayan insanların bu sıkıntısından kurtulması için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş buradaki DOĞAL VAJİNAL MANTAR TEDAVİSİ e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.