Üzüm, Üzümün Faydaları, Üzümün Tarihçesi

Her bir salkımında irili ufaklı taneleri taşıyan üzüm, tam anlamıyla bir sağlık deposudur. Hem taze hem de kurutularak tüketilebilen üzüm, mevsiminde meyve sair zamanlarda da yemiş olarak mutfaklardaki yerini alır. Üzüm ayrıca şarapçılığın da ana maddesidir…

 

Her bir salkımında irili ufaklı taneleri taşıyan üzüm, tam anlamıyla bir sağlık deposudur. Hem taze hem de kurutularak tüketilebilen üzüm, mevsiminde meyve sair zamanlarda da yemiş olarak mutfaklardaki yerini alır. Üzüm ayrıca şarapçılığın da ana maddesidir.

 

Üzümün Faydaları…

Üzümün tazesinin de kurusunun da besin değeri yüksektir. Antioksidan özelliğe sahip üzüm, özellikle yüksek kolesterol problemi olan kişilere önerilir. Kolesterolü düşürücü özelliğinin yanı sıra kanserle mücadele de üzüm önemli bir besin kaynağıdır. Üzüm ve üzüm suyu kalbi korur. Mevsim dışı zamanlarda marketlerde satışa sunulan üzüm suyu da en az tazesi kadar yararlı olduğundan kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerce tüketilmesi uygundur. Üzüm bedenin bir diğer önemli organı beyni de korur. Beyin gücünü artırıcı özelliği ile sınav dönemlerinin vazgeçilmezlerindendir. Kurutulmuş üzümü özellikle sınav dönemlerinde yanınızdan eksik etmeyin. Beyaz ve siyah olmak üzere iki çeşidi vardır. Tam bir antioksidan deposu olan siyah üzüm kabuğu ile birlikte tüketildiğinde ateş düşürür, kalp krizi riskini azaltır. Üzüm faydalı olduğu oranda yüksek şeker de içerir ki bu da kanda yağa dönüşebilen bir maddedir. Bu nedenle her gıdada olduğu gibi üzümün fazlası yarar değil zarar getirir. 20 adet üzümde; 60 kalori enerji, 15 gram karbonhidrat, 210 mg. potasyum, B grubu vitaminler, C Vitamini ve bol miktarda şeker ve su vardır.

 

Üzümü kuru ya da taze olarak tek başına tüketebileceğiniz gibi pek çok tatlı, kek, kurabiyelerin içine katabilir aynı zamanda salata ve pudingleriniz de ekleyerek bu salkım salkım şifa deposunu öğünlerinizden eksik etmemiş olursunuz.

 

Üzümün Tarihçesi

Üzümün tarihçesi en az insanlık tarihi kadar eskidir. Adem’le Havva’nın mahrem yerlerini örtmek için asma yaprağı kullanıldığı düşünülürse üzüm için cennetten gelen bir meyvedir de denilebilir. Üzüm ilk çağlarda Kafkasya’da daha sonraki zamanlarda ise Akdeniz kıyılarında yetiştirilmekteydi. O dönemlerde üzüm sadece şarap yapımında kullanılırdı. Meyve olarak tüketilmezdi. Kendi doğal ortamında büyüyen ve genellikle yabani bir meyve olan üzüm Akdeniz iklimini sever.

 

Üzümü Saklamanın Yolları

Üzümü uzun süre bozulmadan muhafaza etmek istiyorsanız, satın aldığınız üzümü yıkamadan ve saplarından ayırmadan buzdolabında saklamalısınız. Üzümün tüketilmeden hemen evvel yıkanması önemlidir. Üzümün kabuklarını soymayın. Üzüm, tüm vitamin ve mineral değerini kabuklarında saklar.

 

Üzüm,erik, kayısı, elma, şeftali, armut gibi meyveler ve sebzeler için buraya tıklayarak meyve sebze online satış sitelerinin listesine ulaşabillirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir