10 Ağustos 2022, Çarşamba

En Uygun HD TV, UHD TV ve HD TV Özellikleri

Uygun Fiyatlı En İyi 5 HD TV

Alınabilecek en iyi ve uygun fiyatlı HD televizyonlar. Bu televizyonlar ultra HD TV ve Smart TV özelliklerini taşıyor.

1- SAMSUNG Ultra HD 55 inç 140 cm SMART LED TV

140 ekran (55 inç) olan Samsung model HD Led TV Ultra HD özelliğine sahip. Smart TV özelliklerini taşıyor. Ekran tasarımı flat. UHD 4K görüntü kalitesinde uygun fiyatlı HD TV modeli.

2- LG 43 inç UHD 4K Smart LED TV

Uygun fiyatlı en iyi LG HD TV. Bu ultra HD LED TV 109 ekran (43 inç) ve flat ekran özelliğinde. Görüntü kalitesi ultra HD (UHD). Smart TV özelliği de olan en iyi ve uygun LG HD TV.

3- LG 49 inç UHD 4K Smart LED TV

Bir diğer uygun fiyatlı LD HD TV modeli. 49 inç (124 ekran) Ultra HD özelliğinde. Ekran tasarımı flat ve görüntü kalitesi ultra HD (UHD). Günümüzün vazgeçilmez özelliği olan Smart TV özelliği bu LG HD TV’de de mevcut. Fiyatına bakıp diğer özelliklerini ve yorumları inceleyebilirsiniz.

4- SAMSUNG Ultra HD 43 inç 109 cm SMART LED TV

Alınabilecek en iyi HD TV’lerden biri de bu Samsung Ultra HD TV. Fiyat olarak makul ve güzel özelliklere sahip. Smart Led TV 43 inç (109 ekran) boyutunda ve UHD 4K görüntü kalitesine sahip. Smart TV özelliği mevcut. Diğer özelliklerini inceleyip, fiyatına ve yorumlara bakabilirsiniz.

5- PHILIPS 50 inç 126 cm 4K Ultra HD SMART LED TV

Philips TV tercih edenler için alınabilecek en iyi ve fiyatı uygun HD TV modeli. 126 ekran (50 inç) boyutundaki bu LED TV’de ekran tasarımı flat. Görüntü kalitesi ise UHD 4K. Smart TV özelliği diğerlerinde olduğu gibi bu HD TV’de de mevcut. İnceleyip, fiyatına ve yorumlara bakabilirsiniz.

HD TV Olağanüstü Görüntüsüyle Yaşamımızı Renklendiriyor

Bu bilgiler uzun araştırmalar, denemeler, yanılmalar, internetteki Türkçe ve İngilizce forumların taranması sonucunda elde edilmiş bilgilerdir. Çünkü bu konu ilginç detaylar içeren bir dağınıklığa sahiptir. Bunları derleyip, toparlamak zaman, bilgi ve enerji gerektirmektedir. Gözleri kapalı birinin fili tarif etmesi gibi birçok kişi sadece eliyle dokunduğu yeri tarif ediyor. Genelini tepeden tırnağa kadar anlatan bir bilgiye internet deryasında rastlamak mümkün olmuyor.

Aşağıdaki bilgilerin şimdi veya gelecekte evinizde kuracağınız AV (audio video-ses, görüntü) sistemi için gerekeceğinden saklanmasında fayda vardır.

High Definition Farkı

High Definition deyim olarak ‘yüksek tanımlamalı’ demek ise de bunun görüntü anlamında tam karşılığı ‘Yüksek Çözünürlük’dür. Standart Definition (pal veya ntsc sinyaller) ile şimdiye kadar bildiğimiz görüntüyü sağlarken HD bunun 3 ile 5 katı bir çözünürlük vaadeder. Bunun da Türkçesi 3 ile 5 kat netliktir.

Tabidir ki sözler bunun tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlatmakta yetersiz kalıyor. Aslında bizler halı’dan biraz anlarız. Halı’dan bir örnekleme yaparak denilmek isteneni daha kolay anlatabiliriz. Halı atkı ve çözgü iplerinin düğümlenmesinden oluşur. Tıpkı ekrandaki görüntüyü oluşturan yatay ve dikey çizgiler gibi. Bu çizgilerin kesişme noktasına yani düğümlere de Piksel denir. Dolayısıyla High Defination’a ipek halı, standart definitiona da yün halı nazarıyla bakabilirsiniz.

Standart definition da ekranda yaklaşık 400 bin piksel varken, high definition da yaklaşık 2 milyon piksel vardır. Küçük ekran televizyonlarda (örneğin diagonal 70 cm- 30 inç civarı veya küçüğü) az piksel sayısından dolayı görüntü çok kötü değilken ekran büyüdükçe (100-150 cm) görüntü kalitesi düşer. Özellikle çekim kamerasının objektifinden uzaktaki görüntülerde koyu renk lekeler oluşur. Örneğin çekim konusu bir insan figürü ise bu figürün dış çeperlerinde koyu renk kalın bir çizgi oluşur. İşte High Definition bu görüntü kirliliğine katlanamayanların tercih ettiği bir yüksek teknoloji nimetidir ve öyle bir nimettir ki: bu teknolojiyi bulanlara, yaratanlara, emeği geçenlere minnet duymadan, bir teşekkür etmeden içiniz rahat etmez.

İnceleyin: 50-55 İnç En Uygun Vestel Smart TV

HD (High Definition) TV boşuna mı alındı?

High Definition (hd ready veya full hd) televizyonlar henüz high definition yayınlar başlamadan evlerimizde baş köşeyi işgal etti. High definition televizyon alan birçok insan Türkiyede high definition yayın olmamasından dolayı şikayet ederken bunca televizyon kanalı niye highdefinition yayına geçemiyor? Çoğu alt yapı, bilgi, eleman, para, bir kısmı da vizyon eksikliğinden olsa gerek. Avrupa da Almanya başta olmak üzere Fransa, İtalya, Polonya gibi birçok ülkede HD yayın yapan 30 dan fazla televizyon kanalı var. Yayınlar bir HD uydu alıcısı ile kolaylıkla izlenebilir.

İnceleyin: 1000 TL Altı Alınabilecek Televizyonlar

Bundan birkaç sene önce zor bulunan ve pahalı olan bu uydu alıcıları artık kolaylıkla ve daha ucuza bulunabiliyor. Kathrein-Dreambox-Humax-Next markalarının ve başka markaların da HD modelleri, hatta bunların kayıt yapan türleri bile vardır. HD uydu alıcı (hd satellite receiver) alırken satıcı firmanın vereceği destek çok önemlidir. Çünkü eğer daha önce bir uydu sistemi kurulmamışsa uydu alıcı ile birlikte çanak anten sistemi de kurmak gerekecektir. Bu sistemi iyi bir teknisyenin kurmasında fayda vardır. Kurulacak çanak antenin yönünün çevrileceği uydu Hotbird– Astra –Türksat -Hispasat vs olabilir veya birden fazla 4 e kadar çanak anten de kurulabilir. Her biri bir uyduya çevrilerek seçenekler 5000 tv kanalına kadar çıkarılabilir. Hotbird en fazla TV kanalı içeren uydudur.

İnceleyin: Samsung Uydu Alıcılı Led TV Modelleri

Avrupadaki tv kanallarının bazıları kendilerini finanse etmek için kullandıkları abonelik anlaşmaları ile yayınlarını şifrelerler. Bazı kanallar reklam gelirleri ve sponsorluklarla yaşamlarını sürdürdüklerinden şifresizdirler. Bu kanallar tv ekranında ya kenarında anahtar işaretiyle veya paralı kanallar olduğunu simgeleyen $ işaretiyle birbirinden ayrılırlar.

HD uydu alıcının kart paylaşımına uygun olup olmadığı da önemlidir. Zira şifreli tv kanallarını izleyebilmenin bir yolu da Kart Paylaşım hizmetinden yararlanmaktan geçer. Gelecekte daha da geliştirilir veya en azından bir kısıtlama getirilmez ise bu sistem Dünyanın birçok TV kanalını izleme şansı vermektedir. Örneğin eğer çatınızda biri Hotbirde, diğeri Astra ya, üçüncüsü de Türksat a döndürülmüş çanak antenleriniz var ve Kart paylaşımı yapabilirseniz yaklaşık 2000 tv kanalı izleyebilirsiniz. Bu nedenlerle Uydu alıcısını alacağınız firma sizi yarı yolda bırakmayacak, bütün bu destekleri verecek bir firma olmalıdır.

HD Televizyon ve HD Uydu Alıcısı Vazgeçilmez İkili

High definition televizyonda high definition yayın izlemek için istekli olmak gerekir. Çünkü sadece parayı verip satın almak yetmez. Sistemin ideal bir biçimde kurulması da gerekir. Her şeyi bir kerede ve doğru yaparak evinize iyi bir Ev Sineması (home cinema) kurarsanız çok büyük heyecanlar yaşarsınız. Tek başına high defnition yayınla tanışmak bile içinizdeki izleme ve dinleme isteğini ateşlemeye yeter.

High definition yayını 5+1 dolby surround müzik sistemi ile destekler, bir de bunları salon veya odanızda doğru konumlandırırsanız uydu alıcınız size 1500 den fazla ve bazıları 5+1 kalitesinde yayın yapan Dünya Radyolarının müziklerini dinleme şansı da verecektir.

Son model HD uydu alıcıların arkasında genellikle kaliteli ses için Optik çıkış vardır. Keza hd televizyonunuza uygun ya HDMI çıkış ya da YUV veya DVI çıkışı vardır. Genellikle Full HD TV’lerde HDMI girişi, HD Ready TV lerde YUV girişi vardır. Eğer televizyon ve uydu alıcı ile birlikte HDMI veya YUV kablosu verilmemişse bu kabloyu ayrıca almak gerekecektir.

High Definition bütün cihazlarda (tv, sat, receiver, hd video recorder, hd video player) kullanılan kablolar çok önemlidir. Görüntünün ve sesin kayıpsız ve değişmeden naklini sağlayan bu kabloların uçlarının altın kaplamalı olanları tercih edilmelidir. Eğer bu konularda yeteri kadar bilgili ve yetkin değilseniz sistemi uzman birine kurdurmalısınız. Çünkü yapacağınız bir yanlışlık sistemin çalışmasına veya iyi çalışmasına engel olur. Bağlantı kablolarını ses ve görüntü cihazlarınıza bağlarken önceliklere göre bir sıralama yapılabilir.

Örneğin,

  • HDMI kablosu HD uydu alıcısının HDMI çıkışından eğer varsa HDTV nin HDMI girişine bağlanabilir.
  • Eğer HDTV’nin HDMI girişi yoksa uydu alıcısının YUV (component) çıkışından HDTV nin YUV girişine bağlanabilir.
  • Uydu alıcısından dijital video kayıt cihazına (DVR) veya eksternal bir hard diske kayıt yapılacaksa uydu alıcısının USB çıkışı bu amaç için kullanılabilir.
  • Eğer HDTV ye digital video player bağlanacaksa altın kaplamalı uçları olan sarı (video) ve kırmızı beyaz (audio R-L) üçlü kablolar kullanılabilir.

5+1 home theatre ses sistemi varsa Hd uydu alıcısının OPTIK çıkışı amfinin OPTIK girişine bağlamak en ideal çözümdür zira HD uydu alıcısına hem TV kanallarından hem uydu ile yayın yapan radyolardan gelen ses sinyallerini 5+1 kalitesinde kayıpsız olarak aktaracaktır.

Eğer HDTV nin DVI girişi ve HD uydu alıcısının DVI çıkışı varsa bunlar da herhangi bir AUDIO VIDEO cihazına bağlanabilir.Bu yolla HDTV monitör olarak kullanılabilir.

Kart Paylaşımı

Eğer HD uydu alıcısı da olan kusursuz bir ev sinema (home cinema) sistemi kurulmuşsa artık Kart Paylaşımı için koşullar hazırdır. Kart paylaşımı için Hd uydu alıcısının satın alındığı firmadan bilgi ve donanım desteği alınabilir ve Avrupa’daki şifreli kanallar için kartı olan bir arkadaşınız ile kart paylaşımı yapabilirsiniz.

Firma ya da arkadaşınız, sizinle msn messenger ile iletişime geçerek Team Viewer programının bilgisayara yüklenmesini isteyecek ve bu siteye üye olduktan sonra sitenin vereceği ID ve Password öğrenildikten sonra bilgisayarınızı 10 -20 dakika ortak kullanarak paylaşılan kartların şifrelerini ADSL vasıtasıyla uydu alıcısına yükleyecektir. Yükleme tamamlandıktan sonra Hd uydu alıcı bir kere kapatılıp açılarak Şifreli kanalların bir kısmı kullanım için hazır hale gelecektir.

Eğer kart paylaşımı gerçekleştikten sonra daha önce açılan şifreli TV kanallarında açılmayanlar oluyorsa telaşa kapılmadan uydu alıcısını veya adsl’i bir kere kapatıp açmak yani bir nevi reset etmek tekrar açılmasını sağlamaktadır.

İdeal bir biçimde uydu alıcıyı da içeren bir ev sineması kurduğunuzda eğer futbol seviyorsanız Avrupadaki premier liglerinden maç izleyebilir, eğer belgesel seviyorsanız HD National Geographic veya HD Ushuaia veya HD Discovery izleyebilir, pop müzik seviyorsanız MTV den müzik dinleyebilir, klasik müzik seviyorsanız Arte HD den klasik müzik konseri, izleyebilir veya dinleyebilirsiniz. Ayrıca meşrebinize uygun başka kanallar bulabilir ve kısa sürede verdiğiniz paranın, harcadığınız emeğin boşa gitmediğini anlarsınız.

HD Uydu alıcınıza gelen ses kalitesi ( uydudan gelen yayında nadiren oluşan bir iki saniyelik kesilmeleri göz ardı edersek) neredeyse kusursuzdur. Eğer kusursuz konumlanmış bir 5+1 dolby surround sisteminiz varsa müzik dinlemeye doyamazsınız.

Bir de Bluray Deneyin

İsterseniz kurduğunuz bu audio video sisteme bir de Bluray player ilave ederek Full hd televizyonunuzu daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Full HD televizyonun HD ready veya HD tv den en önemli farkı hdmi çıkışlarının bir adetten fazla olması ve 1920×1080 P yayını desteklemesidir. Bu özellik HD televizyon yayınlar için bir fark yaratmaz zira şu günkü hd tv yayın teknolojisi 1280×720 p (progressive) veya 1920×1080 i (interlace) olup her ikisini de hd ready tv ve hd tv destekler. Full hd televizyonlar ancak bluray dvd ler izlenirken (çünkü bluray formatı 1920×1080 p dir) gerekir.

Full hd televizyonlar, yayından verilen genellikle 1280×720 p formatındaki çözünürlüğü 1920x1080p formatına dönüştürürken eksik pikselleri kendisi tamamlar.Fakat bazı televizyonlarda bu tamamlama işlemi çok başarılı olmayabilir.Resimlerin doğal renkleri biraz değişerek photoshop işlemi yapılmış izlenimi verebilir. Eğer bluray dvd izleme gibi bir seçeneğiniz yoksa televizyonunuzun full hd olması gerekmez zira çok yakın bir gelecekte 1920×1080 p formatında tv yayını yapılması mümkün görünmüyor.

Gelecekte high definition televizyonlar ve uydu alıcılar şu andaki bütün standart definition televizyonların ve uydu alıcıların yerini alacaktır. Çünkü iki teknolojinin vaat ve sunumları o kadar farklıdır ki, en iyisi varken, üstelik fiyatı da çok farklı değilken haklı olarak kimse daha azıyla yetinmek istemeyecektir.

Yazar Hakkında
www.optiktunali.com.tr web sitesinde optik, göz ve görme konusunda çok değerli bilgiler yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Ağustos, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.