Unutkanlığı Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler

Unutkanlık, hemen herkesin gündelik hayatta yaşadığı olağan sorunlardan biridir. Gün içinde ne kadar da çok şey unutuyoruz, öyle değil mi? Telefonumuzu, cüzdanımızı, anahtarımızı… Çoğu kez unutkanlık sorunu ile karşılaşan kişiler için unutkanlık büyük bir sorun halini alır ve artık bu soruna bir dur demek isterler…

Eğer unutkanlık sorunu belli bir yaştan sonra başlamışsa, yapılması gereken en doğru hareket bir nöroloji uzmanına ve psikiyatriye başvurmaktır. Ancak genç yaşlarda unutkanlık gözlemleniyor ve unutkanlığın yanı sıra keyifsizlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi şikayetler var ise kişi sadece depresyonda olabilir. Yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır.

İnsanlar Neden Unuturlar?

Unutkanlık, yaşlanmaya bağlı başlamış ise, yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan hücre ölümü nedenlerden biri olarak kendini gösterir. Yaş ile birlikte kullanmakta olduğumuz hücre havuzu azalmaktadır ve beyin yeni bir şeyler öğrenirken bazı tasarruflar yapar. Daha doğru bir ifade ile artık kullanılmayan bazı bilgileri siler, öğrenme artık en eskilerin silinip yerine yenilerin kaydedilmesi şeklini alır. Dolayısıyla zamanla ortaya çıkan doğal bir unutma süreci yaşanır.

Öte yandan yaşa ve yaşlanmaya bağlı olmaksızın stres, zihinsel yorgunluk, bedensel yorgunluk, depresyon, uykusuzluk, travmatik bir olay yaşayan insanlarda da unutkanlık devam eder.

Unutkanlığı Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler

  • Unutkanlığı önlemek için beynin gelişmesini sağlayacak yöntemler bulmak önemlidir.
  • Bol sebze ve meyve tüketimi unutkanlık sorunu yaşanmasını en aza indirir.
  • Stresten uzaklaşmak gerekir.
  • Fındık, ceviz, böğürtlen, badem, çekirdekli kuru üzüm, yeşil sebzeler, yaban mersini, üzüm suyu, elma, kepekli pirinç, balık gibi besinleri tüketilmelidir.
  • Dinlenmek ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir.
  • Alkolden uzak durulmalıdır.
  • Unutkanlık ile mücadelede yeni hobiler edinmeli, örneğin müzikle ilgilenilmelidir.
  • Unutkanlığı önlemek için ajanda kullanıp bol bol not almak da önemlidir.
  • Gönüllü çalışmalara katılmak hem beyin hem de ruhsal gelişim için kişiye iyi gelir.

Yukarıda bahsi geçen maddeleri uygulayarak, unutkanlık sorunu ile mücadele edebilir, daha sağlıklı kalabilirsiniz. Şu sözü asla unutmayalım: Unutkanlığın pek çok sebepleri olabilir, ancak çözümsüz de değildir!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.