Ucuz Uçak Bileti Alma Yolları

Aynı uçakta birlikte seyahate çıkan iki kişiden biri, çoğu zaman uçak biletine 500 TL ödeme yaparken, diğer yolcunun 60 TL bedel ödeyerek seyahat ettiğine şahit olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise hemen kendisinin neden pahalı bilet aldığına ilişkin soruya hemen cevap ararken, haklı olarak kendi bakışı ile hemen bir değerlendirme yapıyor. Hava yolu firmaları ise olaya tamamen doluluk kapasitesi olarak bakışını sürdürüyor…

Aynı yöne seyahat eden yolcuların fiyat farklılığı, gidiş-dönüş bilet satışı olarak değerlendirildiğinde ise aradaki farkın genellikle 800 TL’ye kadar değişebildiği bir gerçek. Fiyatta değişikliğinin pek çok sebebi olduğu gibi, düşük fiyat uçak bileti almanın yolu da elbette bulunuyor. Yedi madde olarak gerçekleşen tavsiyelere uyulması karşılığında sizde tasarruf kazanabilirsiniz aslında. Aksi durumda yolculuğa saatler kala bilet almaya kalktığınızda hava yolu firmalarının tatbik ettiği piramit uygulamasının mağduru olabilir ve pahalı bilet almak zorunda kalabilirsiniz.

Genelde bilinen ilk satışa çıkan biletlerin en ucuz, peşinden satılan biletlerin ise artan fiyat eşliğinde daha pahalı satıldığı yönünde. Bu uygulamanın istatistiklerine baktığımızda ortalama iki ay önce satışa çıkan biletlerin daha ucuz olduğu yönünde bir fikir edinebiliriz. Doluluk oranı artmaya başlaması ile birlikte fiyatların da artış yaşadığı ise aşikar.

Diğer yandan analize göre her tarifenin yüksek ve indirimli mevsimleri olduğu için giderlerini düşürmek isteyen havayolu şirketleri çok ekonomik maliyetlerle de bilet satışı yapabiliyor. Müşterinin ise fiyat takibini yapması ekonomik avantajlardan yararlanması anlamına geliyor. Peki, müşteri ekonomik bilet almak için ne yapmalı?

Öncelikle uçuşunu tek gidişmi yoksa gidiş-dönüş mü seçeceğini bilmelidir. Tek gidiş biletlerin yüksek fiyatlarla satışa sunulduğu bir gerçek, bunun yerine dönüş tarihi kesinleşmiş bilet almak ise daha çok ekonomi yaratıyor.

Hava yolu firmaları için Cumartesi günü ayrı bir önem taşıyor. Cumartesi yerine Pazar veya mümkünse Pazartesiyi seçmek çok daha avantaj yaratacaktır. Bunun dışında hafta içi seyahatlerde ise Çarşamba genelde uçak biletlerinin en düşük olduğu gün. Diğer yandan gece on iki ile sabah altıya kadar olan seferler ise gün içi seferlere göre daha ekonomik.

Zamanınız varsa ve uçak seyahatinizi çok ivedi yapmanız gerekmiyorsa, bir haftanın tüm programlarını inceleyerek biletinizi en ekonomik fiyata da alabilirsiniz. Ayrıca, firmaların web sitelerini takip ederek anlık promosyon ve kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Pek çok hava yolu firması müşterilerini internet sitelerine yönlendiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir