Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri 2011 Üçüncü Çeyrek Analizi

Artan kredi maliyetleri, tüketicilerin kredi seçimi yaparken daha dikkatli olmasını gerekli kılıyor. Bu makalemizde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri” raporuna göre üçüncü çeyrek kredi piyasasını sizler için inceledik…

Üçüncü Çeyrekte Kredilere El Sürmedik

Artan kredi maliyetleri, tüketicilerin kredi seçimi yaparken daha dikkatli olmasını gerekli kılıyor. Bu makalemizde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri” raporuna göre üçüncü çeyrek kredi piyasasını sizler için inceledik.

 

2011 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren kredi kullanan kişi sayısı ve kullandırılan miktarlar açısından dramatik bir düşüş yaşanırken, 2011 yılının üçüncü çeyreğinde kullandırılan kredi miktarının, 2010-2011 yılları karşılaştırıldığında dip yaptığı görülmektedir.

 

Bu yavaşlamada Merkez Bankası’nın faiz koridorunu genişletme kararı nedeniyle kredi faiz oranlarının yükseltilmesi ve küresel ekonomik krizin etkilerinin tüketiciyi tasarrufa yönlendirmesinin etkisini olduğu söylenebilir.

 

Bu durumda artan kredi maliyetleri, tüketicilerin kredi seçimi yaparken daha dikkatli olmasını gerekli kılıyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) geçtiğimiz günlerde yayımladığı “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri” raporuna göre üçüncü çeyrek kredi piyasasını sizler için inceledik.

 

Kullandırılan Kredi Miktarı % 31 Oranında Küçüldü

Temmuz-Eylül dönemi itibariyle kredi kullanan kişi sayısı 2.118.683 kişiye ulaşırken, 23 milyar TL tutarında konut ve tüketici kredisi kullandırıldığı görülmektedir. Geçen yılın aynı dönemine göre kredi kullanan kişi sayısı % 5 artarken, bir önceki döneme göre ise % 16 azalması dikkat çekicidir. Ayrıca raporda kredi miktarının geçen yılın Temmuz-Eylül dönemine göre % 5, bir önceki üç aylık döneme göre ise % 31 oranında küçüldüğü görülmektedir.

 

Kullandırılan Kredilerin % 64’ü İhtiyaç Kredisi

Yine rapora göre, Temmuz-Eylül 2011 döneminde toplam kredilerin içerisinde % 64 ile tüketici kredilerinin en büyük paya sahip olduğu görülürken, bunu sırasıyla, % 23 ve % 7 pay oranları ile konut ve taşıt kredileri izlemektedir. Bir önceki yılın aynı dönemine göre taşıt kredileri % 2 oranında artarken, konut kredileri % 22 ve ihtiyaç kredileri % 2 oranında azalması dikkat çekicidir.

 

Kişi Başı 71 Bin TL Konut Kredisi Kullandırıldı

Temmuz-Eylül 2011 döneminde kullandırılan kredi miktarları ve kişi sayısına göre, tüketici kredilerinde kişi başına ortalama 11,1 bin TL büyüklüğünde kredi kullandırılırken, bu büyüklüğün konut kredilerinde 71,1 bin TL ve taşıt kredilerinde 38,9 bin TL olması dikkat çekmiştir. Ayrıca en çok tercih edilen vade aralıklarına bakıldığında, tüketici kredileri ve konut kredilerinde en fazla tercih edilen vade diliminin 49-72 ay vade dilimi olduğu görülmektedir. Bunu 25-36 ay ile 73 ay ve üzeri vade dilimleri izlemiştir.

 

Takibe Alınan Kredi Miktarı Düşüyor

Temmuz-Eylül 2011 döneminde kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinden kanuni takibe alınan kredi miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 29 oranında azalarak 506 milyon TL olmuştur. Söz konusu kredilerin % 10’unu taşıt, % 25’ini konut, % 19’unu ihtiyaç kredileri ve % 46’sını diğer krediler oluşturmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir