İnsanları Etkilemenin 3 Temel Anahtarı – İlki: Güven

Merhabalar bu sitede yazacağım ilk makale ve sabırsızlıkla klavyeye sarılmış durumdayım. Öncelikle yazacağım konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. “İnsanları Etkileme”, geçmişten günümüze kadar her insanın önemli olma, karşısındakini etkileme, karşısındakinin ne istediğini bilme tutkusu vardır. İnsan’ın içinde hiç bilmediği kimlikler vardır biz bu kimliklere sonradan da bürünebiliriz. Misal yaşadığımız bir olayla ya da öğrendiğimiz bir gerçekle bambaşka bir benliğe sahip olabilir ve bu şekilde bakış açımızı değiştirebilir ve hayatımıza yön verebiliriz…

Birçok kişi bunu yeteneğe bağlar ve doğuştan gelen bir güç olduğuna inanır ve bunu kavramış kişilere ‘insan sarrafı’ derler. Aslında bu durumun yetenekten ibaret olduğuna inanlardan değilim. İnsan’ın içinde hiç bilmediği kimlikler vardır biz bu kimliklere sonradan da bürünebiliriz. Misal yaşadığımız bir olayla ya da öğrendiğimiz bir gerçekle bambaşka bir benliğe sahip olabilir ve bu şekilde bakış açımızı değiştirebilir ve hayatımıza yön verebiliriz.

Evet, artık bunun doğuştan gelen bir yetenek olmadığını öğrendiğimize göre birazda “İnsanları Etkileme” işine nerden başlayacağımız hakkında konuşalım.

Sizce bir insanı nasıl etkileyebiliriz? Bence birini etkilemede 3 faktör vardır;

1-) Güven Duygusunu Aşılayabilmek
2-) Güler Yüz Göstermek
3-) Güzel ve Etkili Konuşmak

Ben buna “3G” faktörü diyorum, bunlar biriyle karşılıklı diyalogda özen gösterilmesi gereken önemli noktalar…

Gelin birlikte bunları bir analiz edelim…
Hiç güvenmediğiniz biri ile konuşmak veya bir işe başlamak sizi ne kadar mutlu eder? Bence bu hiç kimseyi mutlu edecek bir olay değildir. Bir de olaya farklı açıdan bakalım aynı kişi size güven veriyor olsaydı onunla bir işe başladığınızda gözünüz arkada kalır mıydı? Karşındakine güven veremedikten sonra ne yapsan boş, işte işin ilk adımı burada atılıyor size yaşamımdan bir kesit anlatayım.

Lisede web programlama ile ilgili bir proje ödevimiz vardı, ödev ikişerli gruplar halinde yapılacak ve en güzel web siteyi yapan grubu iyi bir sözlü notu bekliyordu. Ne yazık ki hoca beni koca sınıfın içinde en sevmediğim ve sürekli sürtüşme içinde olduğum kişiyle aynı gruba koydu. Ödevimiz bir alışveriş sitesiydi görev paylaşımını yaptık o görsel kısımları ben de işin kod kısmını halledecektim. Yaklaşık bir ay vakit vardı ve beklenen gün geldi o görselliği ayarlayacağı için ben web siteyi yazıp ona teslim etmiştim, içimde bir tedirginlik vardı ve korktuğumda başıma geldi akıllı eklediği görsellerin kaynaklarını almadığı için site bomboş gözüküyordu ve hoş ki artık bizi bekleyen berbat bir sözlü notu vardı… O günden sonra onunla hiç bir işe kalkışmadım ve artık gözümde yarattığı imaj içler acısıydı…

Okuduğunuz gibi insanların gözünde iyi bir imaj çizmenin en temel yolu onlara “Güven” vermekten geçer. Güven önünüzde 3 kilit varsa o kilidin birini açacak anahtardır.

Bu yazımda iletişim için, etkileme için, önemli biri olmak için sizde bulunan ve karşınızdakilere verebileceğiniz en güzel hediye olan Güven’i anlattım bir sonraki yazılarımda; “Güler Yüzlü Olmak” ve “Güzel ve Etkili Konuşmayı” anlatacağım.

Kendinize iyi bakın ‘Güven’le Kalın…

Tavsiyeler

Özgüvenini yükseltmek ve etkili olmak isteyen insanlar için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki YÜRÜYEN ÖZGÜVEN e-kitap seti size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.