Mortgage Kredileri ve Mortgage Sisteminin Türkiye’deki İz Düşümü

Kira öder gibi ev sahibi olmak herkesin hayali, ABD ve Avrupa’da “Mortgage” kredileri ile birçok kişi bu hayali yaşadı, yaşıyor. Avrupa ve ABD’deki güçlü finansal yapı, borçlanma maliyetinin düşüklüğü ve düşük riskli para ortamının bulunmasının doğal sonucu olarak faiz oranları düşük, vadeler ise oldukça uzatılabiliyor. Peki yıllık masraflar dahil faiz oranı ve vade seçenekleri açısından bakıldığında, Türkiye’de “Mortgage” sisteminin geldiği nokta nedir?..

Türkiye’de Mortgage Hayal mi?

Kira öder gibi ev sahibi olmak herkesin hayali. ABD ve Avrupa’da “Mortgage” kredileri ile birçok kişi bu hayali yaşadı, yaşıyor. Avrupa ve ABD’deki güçlü finansal yapı, borçlanma maliyetinin düşüklüğü ve düşük riskli para ortamının bulunmasının doğal sonucu olarak faiz oranları düşük, vadeler ise oldukça uzatılabiliyor. Peki yıllık masraflar dahil faiz oranı ve vade seçenekleri açısından bakıldığında, Türkiye’de “Mortgage” sisteminin geldiği nokta nedir?

 

Mortgage Sistemi Türkiye’de Ne Durumda?

Avrupa ve ABD’de tüm masraflar dahil bir “Mortgage” kredisinin yıllık faiz oranı, vade seçeneklerine göre; % 3,5-5 arasında değişirken, vade seçenekleri  40 yıla kadar uzayabiliyor. Düşük faiz oranları uygun vade seçenekleri sayesinde “Mortgage” kredileri, kira ödemeyi gereksiz kılıyor.

 

Türkiye’de ise tanıtılmaya başladığından beri “Kira Öder gibi Ev Sahibi Olun” sloganının kullanılmasına karşın ne faiz oranları, ne de vade seçenekleri bu hayale pek yaklaşamıyordu. Vade seçenekleri ancak 10 yıla kadar uzarken, faiz oranları ise yüksek oranlarda seyrediyordu. Banka sisteminin güçlenmesi finansal ekonomideki olumlu göstergeler ve tüketici güveninin artması  sayesinde Türkiye’de “Mortgage” faizleri düşerken, vadelerde ise artık 20 yıla kadar uzayabiliyor. Bu trend devam ederse, her geçen ay düşme eğiliminde olan faiz oranları, genişletilen vade seçenekleri, yakın zamanda “Mortgage” sistemini Türkiye’de ev almanın vazgeçilmez bir yolu haline getirebilir.

 

Türkiye’de 2010 yılında, bankaların masraflar dahil yıllık faiz oranlarına baktığımızda son üç aydaki düşüş eğilimini rahatça görebileceğimiz gibi, yıllar bazında “Mortgage” faizlerinin dip yaptığı dönemlere baktığımızda ise, 2008-2010 yılları arasında masraflar dahil faiz oranının bu yıl %9,92 ile en düşük seviyesini yaşadığını görebilmekteyiz. Bu durumda 2008 yıllında alınmış bir “Mortgage” kredisinin oldukça yüksek aylık ödemeleri olduğunu tahmin edebiliriz. 2008 yılında konut kredisi almış birinin bu zarardan dönmesi için, kredisini bugünkü oranlardan yeniden yapılandırılması gerekmektedir.


Yıllar En Yüksek Ymo En Düşük YMO Ortalama YMO
200832,14 %17,60 %21,21 %
2009 23,40 % 12,67 % 17,41 %
2010 15,74 % 9,92 % 13,39 %

 

Mortgage Kredinizi Doğru ve Yeniden Yapılandırarak Kazanç Sağlayabilirsiniz

Nasıl mı?

Örneğin;

2008 yılında % 17,60 faiz oranıyla 120 Ay vadeli 100.000 TL YMO’lu bir mortgage kredisi aldığınızı ve 2 yıl düzenli ödemelerinizi yaptığınızı varsayalım. 2010 yılına gelindiğinde YMO oranlarının düşmesinden faydalanarak borcunuzu % 9,92 YMO ve 8 yıl vadeli bir “Mortgage” kredisi ile yapılandırdığınızda, 18.785,62 TL’lik bir kazanç sağlayabiliyorsunuz.

Görüldüğü üzere, “Mortgage” kredisinde yaşanan gelişmeleri takip ederek, doğru seçimleri yapabilirseniz, kredinizi yapılandırarak büyük tasarruflar sağlayabilir ve kredinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

 

Hürriyet Kıyasla

En Ucuz Konut Kredileri

Konut Kredinizi Yapılandırın

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Temmuz, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir