Türkçenin Terimleri, Türkçenin Düzgün Kullanılmasının Önemi

Çağımız bilişim çağı. Artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Gelişen teknolojiyle birlikte yeni kavramlar ve terimler de giriyor hayatımıza. Özellikle bilişim teknolojileri alanında yaşanan hızlı gelişmeler yeni terimlerin de oluşmasını sağlıyor. Son zamanlarda dilimize giren yabancı kelime sayısı oldukça artmıştır. Bu geçiş Türkçenin ses bilgisi, şekil bilgisi ve söz dizimi özellikleri açısından kötü etkilenmesine yol açmakta, İngilizceleşmiş bir Türkçe izlenimi vermektedir…

Türkçenin Terimleri

Çağımız bilişim çağı. Artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Gelişen teknolojiyle birlikte yeni kavramlar ve terimler de giriyor hayatımıza. Özellikle bilişim teknolojileri alanında yaşanan hızlı gelişmeler yeni terimlerin de oluşmasını sağlıyor. Son zamanlarda dilimize giren yabancı kelime sayısı oldukça artmıştır. Bu geçiş Türkçenin ses bilgisi, şekil bilgisi ve söz dizimi özellikleri açısından kötü etkilenmesine yol açmakta, İngilizceleşmiş bir Türkçe izlenimi vermektedir.

 

Her bilim dalının kendine özgü terimleri bulunur. Doğal olanı, her dilde bu terimlerin karşılıklarının bulunmasıdır. Ancak bilişim teknolojisinin kendine özgü bir özelliği vardır. Bu teknoloji toplumun her kesimini ilgilendirmektedir. Beş yaşındaki çocuktan, üniversite öğrencisine, esnaftan memura hemen hemen her kesim bu teknolojinin kıyısından köşesinden yararlanmaktadır. Durum böyle olunca da bilişim teknolojisinin terimleri hızlı bir şekilde dilimize yerleşmektedir.

 

Bu terimlere karşılık Türkçe terimlerin üretilmesi ve bu terimlerin de geniş kitleler tarafından benimsetilmesi gerekmektedir. Türk Dil Kurumu da bilgisayar terimlerindeki bu durumu göz önüne alarak Yabancı kaynaklı sözcüklere Karşılıklar Komisyonu çalışması içine bilgisayar terimlerini de almıştır.

 

Kimileri ise bilgisayar terimlerinin Türkçe karşılık bulunmasını, hatta programların Türkçe olmasını eleştirmektedir. Terimlerin evrensel olduğu, değiştirilmemesi gerektiğini savunanlar var. Önerilen terimler alaya alınıyor. Yerleşmiş terimlere karşılık bulmak zordur; fakat bu sorunun giderilmesi için de toplumun her kesimi tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle kitle iletişim araçları bu hususta önemli bir rol oynamaktadır. Gazete ve dergilerden tutun da dizi filimler kadar medyanın her dalında Türkçenin düzgün kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Genç kuşak ana diline sahip çıkmalı, Türkçemiz konusunda duyarlı davranmalı, dilimizi bozanları uyarmalıdır. Hep birlikte Türkçemize sahip çıkalım, bilgi çağında Türk’e yakışır bir Türkçe bırakalım…

 

Edebiyat – http://www.turkdili.info

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir