İlk Gece Korkusu Yaşayan Kadınlar İçin Korkuyu Yenme Yolu

Türk kadınının yaşadığı hatta kâbusu haline gelen ilk gece korkusu (vajinismus), yapılan araştırmalarda en büyük cinsel problemler arasında yerini alıyor. Baskı altında yetiştirilen kızlarımız, cinselliğin kadına ayıp, günah diye yasaklanması, çocukluktan beri ilk geceyle ilgili duyduğu yalan, yanlış, olumsuz bilgiler kadının korkulu rüyası haline gelebiliyor. Kızlık zarının yırtılacağı, çok kanayacağı, aşırı acıyacağı şeklinde korkuyla büyüyen kadının vajen girişinde ki kasları istemsiz bir şekilde kasılarak ilişkiyi imkânsız hale getiriyor.

Evet, irade dışı kasılan vajen kaslarının nedeni tamamen psikolojiktir. Çok nadir rastladığımız ve halk arasında “kalın kızlık zarı” denilen bir duruma da rastlamamız mümkün tabi ki de. O nedenle bir jinekolog tarafından muayenesinin yapılarak değerlendirilmesi ilk kural diyorum. Yaptığı muayene ile hekim size “vajinismus” teşhisini koyacaktır. Kadın eşini çok sevdiğini ve bu ilişkiyi yaşamak istediğini söylediği halde korkuları, kaygıları ve endişelerinden dolayı vajinal kasların kasılmasının önüne geçemez ve cinsel ilişki yaşanmaz. Hatta sadece pelvik kaslarda değil, tüm kaslarda kasılma olur. Kadın bu kasılmalarla bilinçaltı düzeyde kendini korumaya alır.

İlk gece korkusunu (vajinismus) sadece kadının sorunu olarak görmek ve suçu kadına yüklemek anlamsızdır. Vajinismus sadece kadının değil çiftlerin sorunudur. Bu süreçten her iki cins de olumsuz etkilenir. Böyle bir sorunda kadını suçlamak, onu bu sorunuyla yargılamak en kolay ve en çözümsüz yoldur. Şöyle ki; özellikle Türk toplumunda kızlığa verilen önem çok fazladır. Kızlarımıza kızlık zarlarının korunması gereken çok önemli bir yapı olarak öğretilmesi vajinismusun alt yapısını oluşturur.

Toplumuzda “el değmemiş”, cinsel tecrübesi olmayan ve bekâretlerini bilinçaltlarında korkuyla, ayıpla, yasakla bastıran genç kızlarımız bu konuda suçlanmayı ve rencide olmayı hak etmiyorlar. En değerli hazinelerini sevdiğine saklayan kızlarımız endişe ve korkuları yüzünden savunma mekanizması geliştiriyor istemsiz olarak tüm vücut kaslarını kasarak kendini korumaya alıyor. Bazen erkek vajinismusu tamamen kadının sorunu olarak görüyor, bağırıyor, çağırıyor hatta ailelerin de haberi olmasıyla kadın iyice baskı altına giriyor ve çözümü zorlaştırıyor. Bu aşamada erkeğe çok iş düşüyor. Tüm saf ve temizliğiyle her şeyini saklayan eşine anlayışlı, sabırlı davranışlar sergileyerek yardımcı olmalıdır. Şunu asla unutmamalıdır, vajinismus sadece kadının sorunu değildir, onun vajina kaslarındaki kasılmalar bilinç dışıdır, istemsizdir.

Vajinismusu yaşayan çiftler genelde çözümü erteleyerek “ha bugün, ha yarın olur” diye bir yardım almaktan kaçınırlar. Şu da bir gerçek ki, profesyonel bir tedavi desteği almadan çözüme ulaşamazlar. Uzayan süre erkek de sertleşememe, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi sorunlara neden olsa da sağlıklı cinsel ilişkiye geçtikten sonra düzelir. Vajinismus tedavide ısrar, sabır ve doktora güvenle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Kas gevşetici ilaçlar, ağrı kesici özelliği olan kremler fayda sağlamadığı gibi tedaviye inancı da zedeler. Alkol önerilmesi veya bazı uyutucu ilaç kullanarak yapılan denmeler kadının cinsel kimliğini zedeleyerek telafisi daha zor cinsel problemlere yol açmaktadır.

Cinsel ilişki eşler arasında ki duygusal yakınlığı bedensel boyuta taşıyarak evliliğin olmazsa olmazlarındandır. Kadının cinsel yönden isteksizliği vajinismus değildir. Kadın cinselliği istemese de pasif olarak katılımda bulunduğundan bu çok sorun olmaya bilir. Fakat vajinismus bir faciadır ve evliliği temelinden sarsar.

Vajinismusta tedavi şekli tamamen kişiye özeldir. Problemi çözmeyi istemek ve yapabileceğine inanmak atılan en önemli adımdır. Tedavi eşli olmak zorunda değildir ama eş desteği, motivasyonu şarttır. Cinsel bilgilendirmeyle başlamakta fayda vardır. Kendi vücudunu ve organlarını tanıması için bilgilendirilir. Arkasından eşlerin birbirinin vücudunu tanıması, gevşeme egzersizleri, parmak egzersizleri, kegel egzersizleri ve telkin metotlarıyla sorun giderilmeye çalışılır. EFT, NLP, HİPNOZ ve ENERJİLER de çok faydalı olmaktadır. Zaten vajinismusun kendisi olumsuz bir hipnozdur. Olumsuz hipnozu hipnozla bozmakta en güzelidir.

TAVSİYELER

İlk gece korkusu yaşayan kadınların bu sıkıntısından kurtulması için hazırlanan bu linkteki VAJINISMUSA ÇÖZÜM e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir