Tüp Bebek Tedavisinde Stres ile Mücadelede Akupunktur

Tüp bebek tedavisinde stres faktörünün tedaviyi olumsuz etkilediği biliniyor ve hastanın stres seviyesini düşürebilmek için çeşitli yöntemler deneniyor. Bu yöntemlerin en başında “Akupunktur” tedavisi geliyor. Peki, bu yöntem işe yarıyor mu?

 

Tüp bebek tedavisinde stres faktörünün tedaviyi olumsuz etkilediği biliniyor ve hastanın stres seviyesini düşürebilmek için çeşitli yöntemler deneniyor. Bu yöntemlerin en başında “Akupunktur” tedavisi geliyor. Peki, bu yöntem işe yarıyor mu?

 

Tüp bebek tedavisi kuşkusuz yardımcı üreme teknikleri içerisinde en gözde olanıdır. Faka her çift aynı şartlara sahip olsa dahi aynı başarıyı göstermez. Öncelikle tüp bebek tedavisine zihnen hazır olmak gerekir. Tedavinin maddi yönü bir tarafa psikolojik yönü daha önemlidir. Stres faktörü tedavinin seyrine olumlu veya olumsuz yön verebilir. Tüp bebek öncesi stres faktörünü ortadan kaldırmak veya en azında makul bir seviyeye indirmenin elbette yolları bulunuyor. Bunlardan en çok rağbet göreni ve mutlaka önerilen bir yöntem olan “Akupunktur” tedavisidir. Binlerce yıldır stres tedavisi olarak kullanılan akupunktur yöntemi tüp bebek tedavisi öncesi uygulanarak başarı şansını artırabiliyor. Bu yazımızda akupunktur yöntemi ve tedavi öncesi neden kullanılması gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

 

Neden Akupunktur?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok faktör bulunmakla birlikte, çiftlerde özellikle anne adayında gelişen stres tedavi başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda tedavi ile iyi kalitede ve yeterli sayıda yumurta ve embriyo elde edilmesine rağmen, transfer sonrasında rahim iç duvarına tutunma aşamasında başarısızlıklar ortaya çıkabilir. Akupunktur hem tedavi süreci sırasında anne adayının gerilimini azaltmak hem de rahim iç duvarına transfer edilen embriyonun tutunma şansını arttırmak adına tüp bebek tedavisine katkıda bulunabilir.

 

Akupunktur Tüp bebek Başarısını Artırıyor mu?

Akupunkturun beyinde limbik sistem üzerindeki düzenleyici etkisinden dolayı strese karşı dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra rahim iç duvarının tutunma için yeterli gelişime ulaşmasına da katkıda bulunarak tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırır. Akupunkturun bu etkisinin yapılan bilimsel çalışmalarla desteklenmesi üzerine günümüzde birçok tüp bebek merkezi akupunkturu bu anlamda kullanmaya başlamıştır. Sonuç olarak tüp bebek tedavisi zor ve sabır gerektiren bir süreçtir ve bu dönemde stresin üstesinden gelinmesi tedavinin önemli bir basamağını oluşturmaktadır. Bu anlamda akupunktur tedavinin bir parçası olarak düşünülebilir. Akupunkturun hastaların yaklaşık %70-80’ inde stresi azalttığı ve akupunktur uygulanan hastalarda tedavinin %20-30 arttığı tespit edilmiştir.

 

Akupunktur Nasıl Uygulanıyor?

Akupunkturda vücudun belirli noktalarına yapılan uyarı bazı kimyasal maddelerin salınmasına neden olur. Yumurta gelişmesini sağlayan GnRH adı verilen hormonda bunlardan biridir. Aynı zamanda rahim iç duvarının kanlanmasını da arttırır. Sonuç olarak tüm bu etkilerden dolayı tüp bebek tedavi başarısını arttırıcı etki gösterir. Tüp bebek tedavisinden yaklaşık 3 hafta önce başlanması olumlu sonuçları daha fazla arttırabilir. Fakat tedavinin tüm aşamalarında da akupunkturdan yararlanılabilir. Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda yeni tedavi planlanmadan önce hazırlık aşaması olarak akupunkturdan yararlanmak faydalı olabilir.

 

Kaynak: http://www.cemficicioglu.com.tr/tup-bebek-oncesi-akupunktur

 

Ekleyen: Mehmet Olkun

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Mayıs, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir