Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Sorunlarla Karşılaşılabilir

Her ne kadar başarılı neticeler sağlanmış olsa da bazı durumlar karşısında istenilen sonuçlar alınamamaktadır. Bu durum karşısında tüp bebek tedavisi iptal edilmektedir. Varsa bir başka yöntem denenebilir. Fakat asla pes etmek, üzüntüye ve umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Çünkü bu tedavinin en büyük yardımcı etkenlerinin başında umut ve moral gelmektedir…

Tüp Bebek Tedavisinde Karşılaşılan Sorunlar Neler?

Her ne kadar başarılı neticeler sağlanmış olsa da bazı durumlar karşısında istenilen sonuçlar alınamamaktadır. Bu durum karşısında tüp bebek tedavisi iptal edilmektedir. Varsa bir başka yöntem denenebilir. Fakat asla pes etmek, üzüntüye ve umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Çünkü bu tedavinin en büyük yardımcı etkenlerinin başında umut ve moral gelmektedir.

  • Tüp bebek yönteminin başarılı olabilmesi için gerekli koşullardan bir tanesi de yeterli büyüklükteki ve kalitedeki yumurtanın elde edilebilmesidir. Bu aşamada ileriki yaşlarda ve yumurtalık zenginliği yetersiz bayanlarda yumurta toplama safhasında yeterli yumurta alınamaması söz konusu olabilmektedir.
  • Anneden alınan yumurtalar ile babadan alınan spermlerin uygun ortam ve koşullarda döllenmeye bırakılması sonucu embriyo oluşur. Fakat bazı durumlarda her ne kadar gerekli şartlar yerine getirilmiş, uygun döllenme ortamı oluşturulmuş olsa da döllenme gerçekleşmeyebilir.
  • Tüp bebek tedavisinde nadir olarak görülse de annenin genital bölgesinin yapısındaki zorluklar nedeniyle embriyo transferi çok zor olabilmektedir. Bu durum karşısında hamilelik ihtimali de zora girmektedir.
  • Bazı durumlarda yeterli sayıda ve kalitede sperme ulaşılamayabilir. Bu durum karşısında yapılacak olan döllenme aşamasında uygun sperm alınamadığından dolayı gerçekleşmesi beklenen embriyo oluşamayabilir. Embriyonun oluşmaması durumunda tüp bebek tedavisi yarıda bırakılmak zorunda kalır.
  • Tüp bebek tedavisi esnasında bazı durumlarda ise gebelik testi aşamasında testten bir gün önce kanama görülebilir. Söz konusu durum karşısında hamilelik şansı azalmaktadır. Fakat tamamen ortadan kalkar diye bir durum da söz konusu değildir. Belirtildiği üzere hamilelik şansı azalmaktadır.
  • Bazı durumlarda aşırı uyarılma sendromu görülebilmektedir. Yumurtalıkların ilaçlar yardımıyla uyarılarak daha fazla sayıda yumurta elde edilmesi aşamasında yumurtalıklar aşırı uyarılarak kontrolün elden çıkması olayıdır. Her zaman kontrollü bir şekilde yapılamayan tüp bebek tedavisinde bu sendrom karşısında ilaç miktarı azaltılarak süreç kontrol altına alınmaya çalışılır. Aksi takdirde tedavi iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

 

Ünlü tüp bebek doktoru Prof. Dr. Bülent Tıraş, tedavi esnasında karşılaşabilecek sorunları daha detaylı şekilde ele almış ve olası tüm sorunları farklı bir açıdan anlatmıştır. Doktorun makalesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.bulenttiras.com/tr/tup-bebek/tedavi-sirasinda-karsilasilan-sorunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir