obilir > Konular > Bebek/Çocuk/Aktivite > Hamilelik ve Doğum > Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur? Tüp Bebek ve Süreçleri

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur? Tüp Bebek ve Süreçleri

Evlilik süreci bir yılı aşkın olan çiftler eğer korunmadıkları halde çocuk sahibi olamıyorlarsa yardımcı üreme tekniklerinden yararlanırlar. Eğer sperm sayıları 20 milyonun üstünde ve kadının tüpleri açık ise ilk yapılacak olan tedavi aşılamadır. Tüpler kapalı ve sperm sayısı az ise direkt tüp bebek yöntemine başvurmaları gerekir…

Tüp Bebek Nasıl Olur?

Tüpler kapalı ve sperm sayısı az ise direkt tüp bebek yöntemine başvurmaları gerekir. Doktorlar gerek kadından, gerek erkekten belirli testler istenerek test uygulamaları yapılır. (Sperm testi, FSH, LH, E2, AMH Testi vb…) Bu testlerin sonucu doğrultusunda eğer tüp bebek yapılmaya karar verilmiş ise kadının âdetinin ilk 3 günü içerisinde tüp bebek uygulaması başlar. Bu tedavinin yaklaşık 10 günü yumurta büyütmek yani, yumurta çoğaltmak için takip aşamasını içerir.

Yumurta Büyütme Aşamaları Nasıl Gerçekleştirilir?

Cilt altına yapılan enjeksiyon (iğne) işlemi ile  yumurta büyütmeye yarayan ilaçlar vücuda enjekte edilir.  Bu süreç zarfında hastalar belirli aralıklarla kontrole çağırılarak, yumurtaların nasıl geliştirildiği, ilaç dozlarının yeterli olup olmadığı kontrol edilir. Bu kontrollerden  sonra hekim tarafından yumurtaların olgunlaştığına karar verilir ve yumurtaların artık toplanması işlemi başlar.Bu süreç yaklaşık olarak 12-14 gün sürer.Tüp bebek merkezine 4-5 kere takip için gitmek gerekebilir.

Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta toplama işlemi bütün hastalar tarafından en çok korkulan işlem olsa da aslında hastalar için en kolay işlemlerden bir tanesidir. Tüp bebek anestezi doktoru tarafından yumurta toplama işleminin yapılması için hastaya 5 ile 10 dakika arasında genel anestezi uygulaması yapılır. Bu işlem yapılırken birçok hasta yumurtalarının toplandığının bile farkına varamadan anesteziden uyanmaktadır. Yumurtaların toplandığı gün içerisinde erkek baba adayından isesperm alma işlemi gerçekleştirilir. Eğer anne adayından alınan yumurtalar ve baba adayından alınan sperm sağlıklı görülür ise dölleme uygulamasına tabii tutulur.0 spermi olan hastalardan da Mikro tese yöntemi ile sperm bulunmaya çalışılır.

Birleştirme [Yumurta-Sperm] İşlemi Nasıl Başlar?

Bu işlemin uygulanması için 2 farklı seçenek mevcuttur.

  1. Klasik tüp bebek diye adlandırılan uygulamadır. Yani, yumurtaların yanına spermler bırakılarak ertesi gün kontrol edilmek üzere spermlerin yumurtaları döllemesi işlemi beklenmektedir. Bu arada, burada döllenme işlemin bir sorun yaşanması biraz yüksektir.
  2. Bu işlemde ise birinci işleme göre daha az sorun görülmektedir. Mikroenjeksiyon dediğimiz enjeksiyon ile spermin işi kolaylaştırılarak, sperm direk olarak yumurtanın içine enjekte edilir.

Yumurta döllenme işleminde sonra hemen hemen 3-5 gün süresinde embriyo gelişimi laboratuardan kontrol edilir. Takip etme süreci sonunda gelişmiş embriyolardan, kaliteli görülen ve gebelik oranı yüksek olan embriyolardan 1 veya 2 tane alınarak, hastanın yaşına, embriyo kalitesine ve daha önceden bir denemesi olup olmadığına bakılarak transfer edilme işlemi başlar. Laboratuar ortamında kontrol edilen diğer embriyolarda aynı kalitede ve sağlıklı embriyolar ise dondurularak saklanma işlemine tabi tutulur.

Saklı tutulan embriyolar daha sonra iki amaçla kullanılabilirler.

  1. Yapılan transferden sonra alınan olumsuz sonuç ile saklı tutulan embriyolar tekrar hastaya transfer edilir.
  2. Hasta ilerde tekrar çocuk sahibi olmak isterse eğer, hiçbir masrafa girmesine ve zahmet çekmesine gerek kalmadan bu embriyoları kullanabilir.

Olumlu ya da olumsuz sonuç olduğunu nasıl anlaşılır?

Tüp bebek tedavilerinin sonucunda ana rahmine yerleştirilen embriyolarının gebelikle sonuçlanıp sonuçlanmadığını anlamak için embriyo transferi sonrasından 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Çıkan sonuç sayısal bir sonuçtur. Tüp bebek doktoru tarafından değerlendirilir. Genellikle 50 sonucunun üstü sağlıklı bir gebelik olarak yorumlanır. www.tupbebektv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir