Tüp Bebek Merkezi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısırlık ile mücadele eden çiftleri için en başarılı tedavi seçeneği tüp bebek tedavisidir. Peki, tüp bebek merkezleri başarılı mı? Ve tüp bebek merkezi seçerken nelere dikkat edilmeli?

 

Tüp bebek merkezi seçerken çiftlerin dikkat etmesi gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır. Genellikle tüp bebek merkezi, eğer çevremizde daha önce tedavi gören birisi varsa tavsiyesi üzerine seçilmektedir. Bu tam olarak olmasa dahi güvenli bir yoldur, daha önce tedavi olan çiftlerin deneyimleri mutlaka bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Ama maalesef herkesin etrafında tüp bebek tedavisi gören bir çift olmayabilir ve tüp bebek merkezi seçimini kendiniz yapmanız gerekebilir. Tüp bebek tedavisi sağlığınızı doğrudan etkileyen bir konudur ve seçiminizde hassas davranmanız, hemen karar vermemeniz en iyisidir. Peki, tüp bebek merkezi seçerken nelere dikkat etmeliyiz:

 

1) BAŞARI ORANI

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı doğan bebek ile ölçülür. Seçim yapan insanlarda mutlaka bu oranı göz önünde bulunduracaktır; fakat birçok tüp bebek merkezi başarı oranları konusunda yanıltıcı olabilir. Bunun nedeni başarı oranının yüksek seviyede kalarak güven duygusu oluşturması için gebelik şansı daha az olan ileri yaşlarda hastaların geri çevrilmesidir. Bu hiç etik olmayan bir davranıştır. Burada sadece tüp bebek merkezinin başarısı düşünülmekte, tedaviye gelen çiftin hisleri, kırılan cesareti düşünülmemekte ve anne baba olma şansı varsa dahi ellerinden alınmaktadır. Sadece belli yaşlarda hastaları tedavi eden merkezlerin başarı oranı %70 dahi olsa bu doğru bir oran değildir. Ancak merkez her yaşta hastayı kabul ediyor ise ve başarı oranı %20 ise bile bu iyi bir oran demektir.

 

 

2) DOĞRU HEKİM

Tedavi sürecini belirleyen, protokolü hazırlayan doktorun niteliği çok önemlidir. Birincisi başarılı bir tedavinin anahtarı doğru teşhis ve iyi iletişimden geçer. Tedavinizi yapan doktorun konusunda uzman ve iyi bir ekibe sahip olması önemli bir kriterdir. Günümüzde internette küçük bir araştırma yaparak doktorunuz hakkında mutlaka gerekli bilgilere ulaşabilir ve edindiğiniz bilgilere göre seçiminizi yapabilirsiniz. Kısırlık sorunu ile tüp bebek merkezine başvurabilirsiniz, ama bu sizin ille de tüp bebek tedavisi göreceğiniz anlamına gelmez, daha kolay tekniklerle tedavisi mümkün olan bir kısırlığınız olabilir.Bu yüzden doğru hekim seçimi burada kilit rol oynamaktadır.

 

3) TEKNOLOJİK DONANIM ve TEKNİK

Tüp bebek tedavisi maliyetli bir tedavidir ve tüp bebek merkezi gerekli donanıma sahip değilse başarı oranı düşecek ve müşteri kaybedecektir. Genel olarak baktığımızda Türkiye’deki ortalama bir tüp bebek merkezi Avrupa ve Amerika’daki ortalama bir tüp bebek merkezi ile aynı oranda teknolojik donanıma sahiptir. Seçim yapılırken belirleyici unsur burada kullanılan teknikler olmalıdır. Mikro enjeksiyon sayesinde gebelikte başarı oranı artmıştır fakat çoğul gebelik oranı da aynı oranda artış göstermiştir. Tüp bebek merkezi’nin çoğul gebelik oranı fazla ise ülkemiz yasalarınca sınırlanan transfer edilecek embriyo sayısına uymadığını gösterir. Çoğul gebelik birçok makalemde belirttiğim gibi hem anne sağlığı hem de bebeklerin sağlığı açısından son derece zararlı bir durumdur.

 

 

4) REFERANSLAR

Tüp bebek merkezi seçerken eğer ulaşılabiliyorsa daha önce tedavi olan hastalarına ulaşabilir ve merkez hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken hastaların yaşı, kaç kez denendiği ve alınan sonuçtur. Yukarıda da belirttiğim gibi tüp bebek tedavisi sağlığınızı doğrudan etki eden bir uygulamadır. Tüp bebek merkezi seçerken ilk dikkate alacağınız konu tedavi maliyeti olmamalıdır. Kısaca tedavi göreceğiniz merkezi seçerken bu kriterleri göz önüne almanız başarı şansınızı hem artıracak hem de tedavi esnasında içinizin rahat etmesini sağlayacaktır.

 

Kaynak: Tüp bebek ailesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Mayıs, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir