Kriz Uyarıları Sonucu Tüketici Mevduata Yöneliyor

Tüketimin düşürülmesi için alınan önlemlerin tüketicileri tasarrufa yöneltmesi zaten beklenen bir gelişme iken, yapılan açıklamalar ve kriz söylentilerinin tüketicileri daha yoğun bir şekilde yüksek mevduat faizini veren bankaları araştırmaya yönelttiğini açıkça görebiliyoruz…

Tüketici Mevduata Akın Ediyor

Cari açığın rekor seviyelere ulaştığı ve küresel krizin kapının eşiğinde olduğu söylentileri ile başladığımız bir haftayı geride bırakıyoruz. Ayrıca yine bu hafta hükümetin yetkili ağızlarından “harcamalarınızı düşürün” uyarısının gelmesiyle birlikte tüketicilerin tasarrufa yönelmesi, ellerindeki parayı harcamak yerine birikimlerini mevduatta tutması beklentileri de artmış gözüküyor. Üstelik kredi maliyetlerinin artmasının aksine mevduat faizlerinin yükselmesinin de bu durumu destekler nitelikte bir gelişme olduğu görülüyor.

 

HürriyetKıyasla.com kullanıcılarının yaptıkları aramalardan açıkça gördüğümüz üzere; tüketiciler yatırımlarını mevduatta değerlendirmeyi tercih ediyorlar. (Mevduat araması %44 arttı) Tüketimin düşürülmesi adına alınan bir dizi önlem sonucunda tüketicilerin tasarrufa yönelmesi beklenen bir gelişmeydi. Ancak kriz söylentileri ve yapılan açıklamaların ardından tüketiciler daha yoğun bir şekilde yüksek mevduat faizini veren bankaları araştırmaya başladı.

 

Temmuz ayının ilk yarısında HürriyetKıyasla.com üzerinden birikimlerine en çok getiriyi sağlayacak bankayı arayan tüketicilerin TL bazında arama adetleri Haziran ayının ilk yarısına göre % 44’lük bir artış gösterdi. En çok 30 gün vadedeki getirileri hesaplayan tüketiciler, ikinci olarak ise yıllık ne kadar kazanç elde edebileceklerini araştırdılar.

 

Mevduata Ortalama 30.000 TL Pay Ayrılıyor

Haziran ve Temmuz ayında en çok 10.000 TL için arama yapan tüketicilerin, tüm veriler incelendiğinde vadeli mevduata ortalama olarak 30.000 TL pay ayırdıkları görüldü. Bunun yanı sıra özellikle USD’nin değerlenmesi neticesinde döviz üzerinden yatırımlarını değerlendirmek isteyen tüketicilerin vadeli mevduat arama adetlerinde Haziran ayının ilk yarısına göre, % 40 civarında bir artış olması ise dikkat çekti.

 

Yazan: Cem Tutkun / HürriyerKıyasla.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.