Cep Telefonu Kullanıyorum, Tüketici Haklarım Nelerdir?

Bilinçli tüketici olmanın temel koşulu, haklarımızı bilmekten geçiyor. Haklarını bilen ve ayrıntılı fiyat araştırması yapan tüketiciler hem kazanıyor, hem de fiyatların düşük seyretmesinde etkin rol oynuyorlar…

Bilinçli tüketici olmanın temel koşulu, haklarımızı bilmekten geçiyor. Haklarını bilen ve ayrıntılı fiyat araştırması yapan tüketiciler hem kazanıyor, hem de fiyatların düşük seyretmesinde etkin rol oynuyorlar.

Tüketici Hakları Cep’e Girdi

Hürriyetkıyasla.com analistlerinden Cem Tutkun, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu”nun (BTK), tüketici haklarını korumak amacıyla hazırladığı, “Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları” yönetmeliğini yorumladı.

“Bu yönetmeliğin özellikle internet  ve GSM aboneleri (Cep Telefonu Kullanıcıları) tarafından dikkatlice okunması gerekiyor. Kafa karıştırıcı tarifelerin okunamayacak kadar küçük yazılması, verilen taahhütlerin yerine getirilmemesi, fatura inceleme taleplerinin geciktirilmesi, sözleşme iptalinde başvuru yapmanıza rağmen sözleşmenizin iptal edilmemesi, istemediğiniz mesajlarla ve maillerle dolan mesaj kutularınıza kadar birçok sorunlu alanda tüketiciyi korumaya yönelik hazırlanmış bu yönetmeliğin, tüketiciye büyük kolaylıklar sağlayacağını düşünüyorum. Değişen rekabet koşulları ve gelişen teknolojiyle birlikte bu hakların daha fazla genişletilmesi ve tüketicinin aldığı hizmet kalitesinin arttırılması ise herkesin beklentisi” dedi.

İşte bundan sonra sizi koruyacak haklar; 

Tüketici Hakkını Arayacak

 • Kampanyalarda taahhüt edilenler yerine getirilmediği takdirde, işletmeciler tüm mağduriyetleri gidermek zorundadır.
 • İşletmeciler, bütün vergilerin dahil edildiği fiyatları, “talep olmaksızın” tüketiciye bildirmekle yükümlüdür.
 • Tüketiciler faturaları için üst limit belirleyebilirler.
 • Tüketiciler, kişisel verilerinin kamuya açık rehberlerde yer alıp, almamasını talep edebilirler.
 • Tüketicilerin ayrıntılı fatura talep etme hakkı vardır.
 • Tüketiciler istemeyen mesaj ve iletileri almayı reddedebilirler.
 • Görme engelliler sözleşmelerini ve faturalarını yararlanabilecekleri şekilde talep edebilirler.
 • Tüketicilerin kampanya hakkında kapsamlı bilgi alabilme, tarifelerle ilgili güncel bilgilere ulaşabilme, tarifelerdeki değişiklikler uygulanmaya başlanmadan bilgilendirilme hakları vardır.
 • Tüketicilerin, kısa mesaj, çağrı merkezi, internet ve benzeri yöntemlerle katıldıkları kampanyalardan aynı şekilde veya kolay bir yoldan çıkma hakları vardır.
 • Abonelik sözleşmelerinin en az 12 punto ile yazılması gerekmektedir.
 • Elektronik ortamda gönderilen faturalar ödeme tarihine en az 5 gün kala gönderilmelidir.
 • Aboneler yazılı olarak bildirmek şartıyla aboneliklerini her zaman bitirebileceklerdir.
 • İşletmeciler, aboneliğin feshi halinde 24 saat içerisinde hizmeti kesmek, yazılı talep kendilerine ulaştıktan en geç 48 saat sonra fesih işlemini gerçekleştirmek ve talebin alınmasını takip eden 7 gün içinde sözleşmenin feshedildiğini tüketiciye bildirmek zorundadır.

www.hurriyetkiyasla.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Şubat, 2021

Bir Yorum

 1. Telefonum bir akşam kapanmıştı bende şarjı bitti sandım eve geldigimde şarja taktım sabah oldu ekranda garip garip ışık geliyordu garantiye götürdüğümde ekran içi kırılmış 680 tl talep ettiler bende reddettim telefonu hiçbir şey yapmadan nasıl içi kırılıyor diye söyledim ve çıktım bunun için yardımmm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir