Transfer Stratejisi ve Transfer Dönemi

Transfer sezonu açıldığında, bütün liglerin futbol takımlarında hareketli günler ve taraftarın merakla beklediği ve heyecanlandığı günler de gelmiş demektir. Bugünkü yazımızda da futbol takımlarının transfer çalışmaları ve transfer döneminde gerçekleştirilen stratejileri mercek altına alacağım…

 

Kendi ligimizi ele alacak olursak;  ligimizde bu sezon transfer sezonu oldukça hareketli geçiyor.

 

Televizyondaki spor haberleri de bu hareketlilikten dolayı yoğun mesai harcıyor. 2013-2014 sezonu şampiyonu Fenerbahçe, diğer takımların aksine daha sakin bir transfer dönemi geçirdi. Şampiyon olan takımın oturmuş olan kadrosuna bu sezon en önemli takviyesi, Atletico Madrid’den transfer edilen Diego Ribas oldu. Orta sahada topu Sow ve Emenike’ye taşıyacak olan ve ileride yaratıcılık açısından asistleriyle ön plana çıkması beklenilen Diego Ribas’ın performansı merakla bekleniyor. Fenerbahçe haberlerinde ön plana çıkan diğer nokta ise Salih Uçan’ın Roma’ya kiralık olarak gönderilmesidir. Takımda ilk 11’de fazla şans bulamayan Salih Uçan’ın da Avrupa’da oynama hayali olduğu spor haberlerine yansıdı. Fenerbahçe oturmuş kadrosuyla, rakiplerine göre bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bu transfer döneminde Galatasaray haberleri; yayın akışlarında ve gazetelerde oldukça fazla yer aldı. Drogba’nın Galatasaray’dan ayrılıp eski takımı olan Chelsea’ye dönüş yapması ve beklenildiği gibi taraftarlarda üzüntü yaratmamış olması yönetim için olumlu gibi görünse de forvet hattında Burak’ın alternatifinin olmaması, yönetimin başını ağrıtır. Transferde yerli oyunlara yönelen Galatasaray’ın, en önemli takviyesinin Olcan Adın’ın olduğu tartışılmaz bir gerçek. Trabzonspor’da takımın en iyisi olan Olcan, Galatasaray’da da takımın kemik isimlerinden biri olacaktır. Bileklerine çok hakim olan Olcan’ın kanatları kullanmasının yanı sıra ileride oyun kurması ve golcü özelliği de onun ne kadar önemli bir hamle olduğunu kanıtlar niteliktedir. Galatasaray, İtalyan teknik direktör Cesare Prandelli sözleşme imzaladı.Eski teknik direktör Roberto Mancini’nin aksine hücuma yönelik bir futbol oynatan Prandellİ, Galatasaray’ın oyuncu profiline uygun bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Galatasaray’ın kadro yapısına baktığımızda, hücuma yönelik ve topu ayağında tutabilecek ve topla arası iyi olan futbolculardan kurulu olduğunu görüyoruz. Bunun Prandelli’nin oyun sistemine uzak olmayan bir kadro olduğunu kanıtlar niteliktedir. Galatasaray’ın forvetinde sadece Burak Yılmaz’ın olması dezavantaj olacaktır. Bitiricilik gücü yüksek olan bir santrafor takıma kazandırılırsa ve teknik direktörün takımla uyumu sağlandığı zaman, Galatasaray için dördüncü yıldız çokta uzakta olmayacaktır.

 

Beşiktaş , geçmişte yapmış olduğu sansasyonel transferler yerine bu dönemde, Bilic’in de taktiksel anlayışından dolayı takım oyununa uyum sağlayabilecek isimlere yöneliyor.  Demba Ba, Beşiktaş’ın yeni Pascal Nouma’sı  olması, çokta hayalperest bir düşünce değil. Takımın hırslıi, koşan ve basan yapısı, Beşiktaş’ı üst sıralarda tutması ve şampiyonluk yarışında olmasında büyük rol oynayacaktır. ‘’Futbol bir takım oyunudur’’ sözünü ligimizde en iyi şekilde yansıtan Beşiktaş’ın, bu görüntüsünün altındaki en büyük payı Slaven Bilic’e ait olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bilic’in futbolcular ile tek tek ilgilenmesi ve futbolun takım halinde kazanıldığı düşüncesini  futbolculara aşılaması, Beşiktaş’ı şampiyonluğa götürecek yolun tarifi olduğu yadsınamaz.

 

Türkiye’de transfer stratejilerinde rol oynayan en büyük faktör tabi ki maddi imkanlar veya maddi imkansızlıklardır diyebiliriz. Takımların düşündüğü hedefler ile maddi olanakların ters düşmesi ; mecburi ve acele transferlerin yapılmasını sağlıyor. Bu da doğru orantılı olarak takımların yanlış transfer ve maddi sıkıntılara sürüklüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Aralık, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir