Zorunlu Trafik Sigortası da Zamlanıyor!

Arabam yok ama babamın bir arabası var. Bu sebepten ötürü az çok muayene, kasko, trafik sigortası, egzoz pulu gibi bir arabanın olmazsa olmaz ve istemeye istemeye de olsa yapılan giderlerini bilirim. Hepsini toplayınca da ortaya çıkan ve hemen hemen her yıl katlanılan maliyet beni gerçekten ürkütüyor ve iyi ki kendime ait bir otomobilim yok dedirtiyor…

Trafik Sigortasına Zam Geliyor!

Gelelim başlıktaki “Trafik Sigortası”na zam işine… Zamların birbiri ardına geldiği benzin ve akaryakıt fiyatlarının alıp başını gittiği şu günlerde bir kötü haber de sigorta sektöründen geldi. Kısa adı ZTK olan “Zorunlu Trafik Sigortası” poliçelerine hazinenin hazırladığı tebliğe göre en az %5 oranında zam gelmesi bekleniyormuş. Bu demek oluyor ki ben bir süre de otomobil sahibi olamayacağım çünkü arabamı hiç kullanmasam bile bu maliyetleri ödemek zorunda olduğum için araba fiyatı ve benzin, servis, yıllık bakım gibi giderleri zaten hesaba katmadım ortaya çıkan bu maliyeti çok istesem de ödeyemem. Ödersem insanın en çok gün aç kalarak yaşadığını öğrenmek gibi bir bilimsel çalışma yapmama gerekir ama bu çalışmanın belki insanlara fikir vermek açısından faydası olur ama benim herhalde sonum olur gibime geliyor.

 

Naçizane küçük bir önerim var. Madem kasko, trafik sigortası, muayene, egzoz pulu gibi giderler zaten yapılacak ve ortalama her yıl yapılacaksa bunları tek bir çatı altında toplamak pek de zor olmasa gerek. Böylece hem takibi ve kontrolü daha kolay olur hem de işleyişte yaşanan birçok problem ve usulsüzlük ortadan kalkmış olmaz mı? Son olarak bir de ülkemizdeki eğitim seviyesi ve hatta trafikte ehliyetli kişilerin eğitim düzeyi ve sosyal hayatları dikkate alındığında bence tek elden yapılacak tam teşekkülü bir muayene egzoz için ayrı araba için ayrı değil de, bir tane sigorta poliçesi hem kasko hem trafik sigortası daha mantıklı olmaz mıydı?

 

Bilgi notu;

– Kasko: İsteğe bağlı olarak yapılan ve kaza olması durumunda hem karşı tarafın hem de sizin hasarınızın ödendiği zorunlu olmayan ortalama 1.000,00.-TL ile 2.000,00.- TL arasında fiyatı değişen bir sigorta ürünüdür.

– Zorunlu Trafik Sigortası: İsminden de anlaşılacağı gibi devlet tarafından zorunlu olarak kayıtsız şartsız otomobil sahibi olan herkesin yaptırması gereken maddi hasarlı kazalarda karşı tarafın zararını karşılayan ama sizin zararınız karşılamayan bir sigorta poliçesi türüdür. 200,00.-TL ile 500,00.- TL arasında değişir.

 

Abdullah Kaya-THE GASTE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir