Topraksız Tarım Yapılır mı?

“Topraksız tarım nedir, nasıl olur?” Derken aslında bunun ülkemize ne kadar büyük bir ekonomik güç sağladığını görüyoruz. Özellikle Antalya Bölgesinde, gelişen teknoloji ve seralaşma ile son derece teknolojik modern tarım tekniğini tesislerine uygulamış çiftçilerimizi görüyoruz…

 

“Topraksız tarım nedir, nasıl olur?” Derken aslında bunun ülkemize ne kadar büyük bir ekonomik güç sağladığını görüyoruz. Özellikle Antalya Bölgesinde, gelişen teknoloji ve seralaşma ile son derece teknolojik modern tarım tekniğini tesislerine uygulamış çiftçilerimizi görüyoruz. Gerçektende sayıları azımsanmayacak kadar çok ve bilinçli bir tarım anlayışları var.

 

Topraksız tarım, ülkemizde özellikle son yıllarda adından çokça söz ettirdi. Aman canım öyle sebze meyve mi üretilir, babalarımız dedelerimiz toprağı kazma ile kürekle karnını yararak üretim yapmıyorlar mıydı, şimdi nerden çıktı bu deyim dediğinizi duyar gibiyim. Bakalım ne imiş, neler gerekirmiş.

 

Seracılıkta kullanılan yenice bir yöntem bu, topraksız tarım. Klasik tarımdan farkı çok daha kaliteli ürünü daha çok miktarda alıyorsunuz. Yani bu şekilde verimliliğiniz artıyor. Tarım, çiftçilik emek yoğun sektörlerin başında geldiği için çiftçinin yüzünü azda olsa bu şekilde güldürüyor. Bu açıdan baktığımızda bizim efendimiz çiftçilerimiz rahat nefes alabiliyorlar. Haşere ve ürüne zarar verecek böceklerle uğraşmıyorsunuz, yabani otlar ne sizi yoruyor ne de ürününüzün alması gereken suyu vitamini alıyor. Aşırı su tüketimini engelliyor. Çünkü burada toprak yerine kullanılan ürünün suyu tutma özelliği var. Özellikle ürünün yetişmesi için artık kaçınılmaz olan gübre ihtiyacına en güzel çözüm.

Gelişmiş otomasyon sistemi ile donatılmış seralar ısı ve havalandırma teknolojisi ile en uygun düzeye getirilir.

 

Hangi ürünler için bu yöntemi kullanırız derseniz çeşitlilik çok:

Sebzeler: Domates, patlıcan, yeşil fasulye, pancar, biber, lahana, karnıbahar, dolma biber, hıyar, turp, marul,  salatalık, arpa

Tahıllar: Pirinç, mısır

Baharat bitkileri: Maydanoz, nane, tatlı fesleğen

Meyve: Çilek, kavun

Süs bitkileri: Anthurium, gül, karanfil, orkide, krizantem, Aleo vera, çim

 

Bu yöntem için ihtiyaçlarınız, plastik yatak; ekiminizi bu alana yapacaksınız, yani bakın tarlam yok alanım yok demenize gerek kalmayacak. Hatta yeni tasarımlarla artık aynı bir gökdelen çıkar gibi kat kat üretim yapabileceksiniz. Taban örtüsü; plastik dokunmuş malzemelerden seçilir ki sızıntı ve dış etkenlerden korusun. Sulama için su tankı; böylece hava koşulları, yağmur ve kuraklık ekinlerinizi etkilemeyecek. Bunun için zaman ayarlı sulama pompası da sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Gelelim benim asıl üzerinde durmak istediğim toprak yerine kullanılacak materyale;

Torf: Bataklık bitkilerinin kök ve gövdelerinin, kamış ve saz gibi kök, gövde, yaprak kurutulmuş halleri, bataklılıkların kenarlarındaki rengi siyah, çok ince kumlar topraksız tarımda torf adı altında kullanılmaktadır. En fazla kullanılan türdür.  Su tutma özellikleri en büyük avantajıdır, hava barındırma yapıları ile içlerinde ki vitamin çeşitliliği bakımından verimlilikleri çok fazladır.

 

Hindistan Cevizi Lifi: Benim duyunca en çok şaşırdığım ama ekolojik materyal . Hindistan cevizi meyvelerinin kabuklarının muson yağmurları ile zenginleştirilip kurutularak kullanılan bir tür. Daha çok çilek ve süs bitkileri üretiminde tercih ediliyor. Herhangi bir kimyasal işletime gerek olmadan kullanılabilir olması ve hava su dengesini iyi korumasından ötürü çok yaygın kullanılmaya başlandı.

 

O kadar çok çeşitlilik gösteriyor ki bu materyaller, hangi ürün üretecekseniz ona uygun olanını araştırıp uygulamak gerekiyor.

 

Kullanılmış Mantar Komposto: Mantar üretiminin yoğun olduğu yerlerde kullanılması kaçınılmaz olan komposto; bitki artıkları, bahçe artıkları, kesilmiş çimler, sebze ve meyve kabukları, at gübresi, fındık  kabuğu atıkları, buğday çavdar sapları olabiliyor. Kullanılmış mantar kompostosu da topraksız tarımda kullanılan yine ekolojik bir materyal. Yani aslında toprağın bize verdiğini yine biz toprağa vererek yeni ekinler alıyoruz. Ne kadarda Cömert değil mi?

 

Talaş ve Ağaç Kabukları: Hacim olarak çok hafif ve herkesin çok rahat elde edebilir özelliklerine sahip olması bakımında avantaj sağlar.Yeteri kadar azot barındırmadıkları ve toksik etkisi göstermesi açısından çeşitli islenişlere tabidirler.Bunun yanında diğer materyallere göre suyu ve besini daha az tutarlar.

 

Sap, Saman, Yer Fıstığı Kabukları: Yer Fıstığı kabukları daha fazla havalandırmaya ihtiyaç duyulan ürünleri üretmek için torflara katılır. Kullanmadan önce dezenfeksiyon yönteminden geçirilmelidir. Sap ve saman kullanımı ıslanılabilirliği azalttığı için yerini buğday ve yulaf samanlarına bırakmıştır. Kimi yerlerde ahır gübresine göre daha çok tercih edilir. Çünkü hem erişebilirliği daha kolay hem de maliyeti daha düşüktür. Toprakla buluştuğunda hızla parçalanır ve çok etkili bir enerjiye dönüşür.

 

Türkiye de tarım arazisi bakımından üretime elverişli – en azından Avrupa ‘da-  önemli ülkelerin başında. O kadar verimli arazilerimiz var ki ama ne kadar üretim yapıyoruz? Üretime elverişli arazilerimizde bile çiftçilerimizi tutamıyoruz. Çünkü ürettikleri mahsulün, emeklerinin karşılıklarını alamıyorlar. Haklılarda. Sonuç; hüsran… Dışa bağımlı bir ülke, cari açık giderek artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.