obilir > Konular > Bebek/Çocuk/Aktivite > Çocuk Bakımı ve Gelişimi > Tırnak Yeme Alışkanlığı, Tırnak Yeme Nedenleri, Tırnak Yeme Tedavisi

Tırnak Yeme Alışkanlığı, Tırnak Yeme Nedenleri, Tırnak Yeme Tedavisi

Yalnızca çocuklarda karşılaşıldığı düşünülen tırnak yeme davranışı, yetişkinlerde de çok sık rastladığımız bir durumdur. Tırnak yeme davranışının kökenine inildiğinde ise kişilerin kaygı düzeylerinin yüksekliği göze çarpmaktadır…

 

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Yalnızca çocuklarda karşılaşıldığı düşünülen tırnak yeme alışkanlığı, yetişkinlerde de çok sık rastladığımız bir durumdur. Tırnak yeme davranışının kökenine inildiğinde ise kişilerin kaygı düzeylerinin yüksekliği göze çarpmaktadır.

 

Çocuklardaki tırnak yeme alışkanlığı ile yetişkinlerdeki tırnak yeme alışkanlığı arasında bir takım farklılıklar vardır. Bunlardan ilki, çocuklardaki tırnak yeme davranışını daha çok kardeş kıskançlığı, gece korkusu, karanlık korkusu, ayrılık anksiyetesi ya da aile içi şiddet olguları oluştururken, yetişkinlerdekini daha çok kaygı bozuklukları, tik bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk gibi komorbit yapılardan kaynaklanabilmektedir.

 

Bu açıdan bakıldığında aslında tırnak yeme alışkanlığı bir sebep değil, kişinin sahip olduğu bozukluğa karşı oluşturduğu bir sonuçtur. Bu tip tırnak yeme davranışında bulunan kişilere herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. Psikoterapi alma gerekliliğinde olan bu kişilerde hipnoterapi yöntemi de endikedir.

 

Psikoterapi uygulamasında, kişinin tırnak yeme alışkanlığının neden kaynaklandığını bulmak ve iyi bir özgeçmiş almak şarttır. Akabinde kişiye verilecek olan bir takım görevlerin sonrasında ilerleme durumu dikkate alınarak hipnoterapatik sürecin başlatılması uygun olabilmekte ve kalıcı çözümler klinik deneyimlerimizce gözlemlenebilmektedir.

 

Not: Ayrıntılı bilgi için www.ferhatakpinar.com adresine bakabilirsiniz.

ONLINE ALIŞVERİŞ İPUCU

İnternetten alışveriş yaparken tikokupon kullanarak ekstra indirim almak mümkün. Ücretsiz bir servis olan tikokupon.com’a girip bir kupon kategorisi veya alışveriş yapacağınız mağazayı (alışveriş sitesi) seçin. Ardından o mağazada geçerli indirim kuponlarını göreceksiniz. Nasıl olacağı her bir kuponda belirtiliyor. Süresi dolmamış bir kupon bulursanız alışverişi tamamlamadan önce kullanıp ekstra indirim kazanabilirsiniz. Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir