Tenis Sanatı, Tenis Sporunda İleri Düzey Tenisçi Olabilmek

İleri düzey tenis, teknik ve stratejik bilgi ve de düzgün eğitimin bir ürünüdür. İleri düzey bir tenisçi, profesyonel düzeye ulaşabilmesi için mental, fiziksel ve teknik kuvvete sahip olmalıdır…

 

İleri düzey tenis, teknik ve stratejik bilgi ve de düzgün eğitimin bir ürünüdür. İleri düzey bir tenisçi, profesyonel düzeye ulaşabilmesi için mental, fiziksel ve teknik kuvvete sahip olmalıdır.

 

David Ferrer Forehand

Bir tenisçi, ileri düzeye düzenli olarak egzersiz yaparak ulaşabilir. Her oyuncu eğer en üst düzey performans’a ulaşmayı hedefliyorsa, tenis sporunun çeşitli yönleri üzerinde çalışmalar yapmalıdır.

 

Bu yönler, bir tenisçinin mental sağlamlığı ve fiziksel dayanıklılığının yanında ileri düzey tenisçilerin sahip olduğu stratejik ve teknik yeterliliği de içermektedir.


İleri Düzey Tenis’in Teknik Bileşenleri

Bir tenisçi yukarıda bahsedilen bütün yönlere sahip olabilir, fakat doğru ve uygun tenis teknik özelliklere sahip değilse, sahip olduğu bu yönler hiçbir işe yaramaz. İleri tenisin teknik bileşenlerinden bahsederken, vuruş mekaniği ve tekniği tenis sporunda başarı için başarı için gereklidir.

 

Günümüz tenisinde profesyonel tenisçilerin tenis vuruşlarında temel olarak oldukça benzer yönler vardır. Düzgün tenis vuruşlarını öğrenmek, ileri düzey her tenisin temelini oluşturmaktadır. Teknik bileşenler tamamen oturmadan, ileri tenis’e ulaşmak zordur.

 

İleri Tenis Mekaniği

Li Na Servis

 

Tenis mekaniğiniz mükemmel ya da mükemmele yakın mı?

İleri düzey tenis oynayabilmeniz için tenis mekaniğiniz kusursuz olmalıdır ki özellikle en çok ihtiyacınız olduğun anda…

 

İleri Tenis Ayak Hareketleri

Düzgün tenis ayak hareketleri, ileri tenisin sırt kemiği olarak düşünülmektedir. Tutarlı ve güçlü tenis vuruşları, düzgün ayak hareketleri ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda ayak hareketleri, her vuruş yapıldığında dengenizi sağlamanıza yarayan ve çabucak toparlanıp diğer vuruşu karşılamanıza yardımcı olan önemli bir unsurdur. Kısacası, ayak hareketlerinde uzmanlaşmak, tenis performansını geliştirmek için gereklidir.

 

Stratejik Bileşen – Tenis Strateji

Tenis stratejisi, ileri teniste diğer bir önemli bileşendir. Profesyonel seviyede tenis oynamak isteyen bir tenisçi doğru zamanda doğru vuruşu yapabilme yeteneğine sahip olmalı ve her türlü şart altında doğru stratejiyi uygulayabilmelidir.

 

Vuruş Seçimi

Vuruş seçimi, gelişmek ve ileri düzey tenis oyunu için çok önemlidir. Eğer ileri seviyede tenis oynamak istiyorsanız, sayı sırasında doğru vuruşu seçmelisiniz.

Rakibinizin vuruşlarını okuma ve sezinleyebilme yetiniz, rakibin vuruşlarına en iyi karşılığı vermeniz için hazırlanmanızı sağlar. Bu yetenek olmaksızın, devamlı olarak ileri seviye tenis oynamak mümkün değildir.

 

Uyum Sağlama Yeteneği

Normal olarak, her oyuncunun kendi planı vardır fakat her oyun planı her zaman işe yaramayabilir. İleri düzey bir tenisçinin seviyesine ulaşabilmek için, rakibinizin rallilerine veya ataklarına karşı koyabilmeniz ve şartlara uyum sağlamayı öğrenmeniz gerekmektedir.

 

İleri teniste zayıflıklarınız, rakibinizin birincil hedefidir. Sonuç olarak, rakiplerinizle başa baş mücadele edebilmeniz için zayıf yönlerinizi güçlendirmeli ve bu yönleri nasıl gizleyeceğinizi öğrenmelisiniz.


Fiziksel Bileşenler – Tenis Fitness

Roger Federer Masters Cup 2012 Final

 

Fiziksel fitness, her sporda olduğu gibi ileri düzey tenis oynamak için de için de büyük öneme sahiptir. Netice olarak, fiziksel fitness’ınız bir tenisçi olarak başarınızda büyük rol oynar, özellikle de ileri seviye tenis oynamak istiyorsanız.

 

Dayanıklılık

Dayanıklılık uzun ve yorucu maçlarda çok gereklidir. Üst düzey fiziksel kondisyon ileri tenisin önemli bir parçasıdır. Örneğin, 2010 Wimbledon Açık’ta Mahut ve Isner maçı gibi uzun bir maçta tenis sporunda dayanıklılığın ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

 

Hız

Hız ileri seviye tenis oynamak isteyen ve oynayan oyuncular için diğer bir önemli unsurdur. Çapraz yada paralel vuruşları karşılayabilmeniz için hıza ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca, rakibiniz sizi şaşırtmak için drop shot vuruşları yaptığında da topa yetişmek için hızlı olmanız şarttır. Eğer düzgün ve iyi bir vuruş yapmanızı sağlayan bir hıza sahipseniz, o zaman amacınıza ulaşmak için iki kez düşünmeyin.


Çabukluk

İleri düzey tenis oynamayı amaçlıyorsanız tenis kortunda çevik olmanız gerekmektedir. Çevikliğiniz rakibinizin ummadığı patlayıcı vuruşlar yapmanızda önemli bir rol oynar. Sonuçta, ileri seviye tenis oynayabilmek için çeviklik şarttır.

 

İleri Seviye Tenis’in Zihinsel Yanı

Tenis Sanatı E-Kitabımda da bahsettiğim gibi her yönden iki eşit tenisçi arasındaki fark yaratan bileşen “tenis’te zihinsel oyun”dur.

 

Tenis gelişim programının kilit noktası tutarlılıktır. Zihinsel tenis bileşeni dünyaca ünlü her tenisçinin oyununda önemli bir yer tutar. Roger Federer Rafael Nadal, Novak Djokovic, Serena Williams ve Maria Sharapova gibi profesyonel oyuncuları zihinsel tenis konusunda örnek gösterebiliriz.

 

Tenis sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel güçlülüğe de dayanmaktadır. Sonuç olarak, ileri düzey bir oyuncu olmak için, zihinsel tenisin farklı yönlerine de göz atmanız gerekir.

Kararlılık

Kararlılık, sizin tenis oyununda başarılı olmanıza yardımcı olacak ve ileri seviyelere ulaşmanızı sağlayacak önemli bir etkendir. Kararlılığın eksik olması yada küçük sorunlarda çabucak vazgeçmek amacınıza ulaşmanız için sizin önünüzde duran en büyük engeldir.

Tenisçilerin baskı altındayken gelişen olaylara uyum sağlamaları gerekmektedir. Dış ya da iç etkenler ne olursa olsun o anda kalıp sayıya ve topa odaklanmak, önemli maçlarda heyecanı kontrol etmeyi öğrenmek, ileri düzeyde tenis oynayabilmenizin temel gerekliliğidir.

Kendine güven, tenis maçlarını kazanma yeterliliğinize inanmanız anlamına gelmektedir. İleri seviyelere çıktığınızda, sizden daha iyi oyuncularla karşılaşmaya başlarsınız. Eğer onları yeneceğiniz konusunda kendinize güveniniz yoksa, ilerlemeniz için bir şansınız yok demektir.

Öncelikler

Bir tenisçi üst seviyelere ulaşmak amacındaysa, önceliklerini ona göre belirlemelidir ki amacına ulaşabilsin. Profesyonel seviyedeki tenisçilere baktığımızda, görmekteyiz ki öncelikleri hala tenistir ve performanslarını arttırmak için durmadan çalışmaktadırlar. Başarıya ulaşmak önceliklerinizi belirlemekten geçer ve tenis sporunda da bu durum böyledir.


Duygusal Kontrol

İleri düzey bir tenis oyununa ulaşmak amacındaysanız, her maç öncesi, içi ve sonrasında duygularınızı ve sinirlerinizi kontrol altına almayı öğrenmeniz gerekmektedir. Aşırı duygular her tenisçinin konsantrasyonunu ve performansını bozar. Neticede iyi bir oyuncu olmak için, duygularınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek zorundasınız.

 

Tenis sporu tam bir konsantrasyon gerektiren bir spor dalıdır. Bir anlık konsantrasyon dağınıklığı maçı bile kaybetmeye sebep olabilir. İleri seviye tenis oynayabilmek için maçın tamamında oyuna konsantre olmanız ve netice de kaybetseniz bile bunu kabullenip, size ileriki performanslarınız için ilham kaynağı olmasını sağlamanız gerekmektedir.

 

Eğer Facebook, Twitter veya Google+ hesaplarınız varsa bu butonları kullanarak yazılarımı paylaşabilirsiniz.

 

Görüşmek üzere,

 

Halil Öztürk

www.tenissanatı.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Temmuz, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir