TV İzlerken Televizyon Gözlüğü İhtiyacı

Televizyon Gözlüğü

17.01.2009 tarihli sabah gazetesinde Timur Sırt tarafından kaleme alınan “Bozuk gözler Full HD televizyonu fark edemiyor” başlıklı haberde; yeni bir LCD televizyon almadan önce göz doktoruna uğramakta fayda var deniliyor. Habere göre; göz rahatsızlığınızı çözmeden Full HD, yani yüksek çözünürlüklü televizyon almanın hatalı olacağını çünkü iki televizyon arasındaki farkı anlamak için göz rahatsızlığının giderilmesi gerekiyor. İngiliz göz kliniği zinciri Vision Express’in bulgularına göre, eğer gözünüz bozuk, lensiniz ya da gözlüğünüzün numarası yanlışsa, 110 ekran televizyonunuzda Blu-ray filmlerinizi istediğiniz kadar izleyin yüksek tanımlı görüntüdeki detayları zaten algılayamıyorsunuz. Kliniğin yöneticilerinden Philip Hyde’a göre, az da olsa uzağı seçemeyen bir insan, ekrana 2 metre mesafede oturduğu zaman, izlediği yüksek tanımlı görüntünün daha yüksek kalitesini fark edemiyor.

Çözüm: Televizyon Gözlüğü

High Definition Televizyon

HDTV’lerde görüntü kalitesi, eski teknoloji analog yayınları izlediğimiz CRT (cathode ray tube) televizyonların yaklaşık 5 katıdır. Fakat bu net görüntünün tadına varabilmek için gözümüzün görme yeteneğinin de kusursuz olması gerekir. Yani bu yeni teknolojiden yararlanmanın yolu çok iyi gören bir çift gözden geçmektedir. “High Definition” görüntü veren televizyonlarda en ince detayları bile görmek mümkündür.

Eğer bir HD televizyonunuz varsa ve günde ortalama 3-4 saat TV izliyorsanız size mutlaka bir “Televizyon  Gözlüğü” öneririz. “Televizyon Gözlüğü” TV izleme alışkanlıklarınıza göre tasarlanmış gözlüktür. HD Ready  veya Full HD  televizyonunuzdan azami yararlanmanızı ve “High Definition” yayınları kayıpsız izlemenizi sağlar.

Nasıl ki otomobilimizi sürerken, sinema izlerken uzak görüşümüzün daha net olması için “Uzak Gözlüğü”, gazete veya kitap okurken yakın görüşümüzün daha iyi olması için “Yakın Gözlüğü” kullanıyorsak televizyon izlerken de bir “Televizyon Gözlüğü”ne ihtiyacımız vardır.

Televizyon izleme mesafesi  1 metre ile 5 metre arasında değişir ve genellikle de 2-3 metre civarındadır. Bu mesafe ne tam olarak ne “Uzak Gözlüğü”nün ne de “Yakın Gözlüğü”nün net görüş alanıdır. Zira “Uzak Gözlük Diyoptrileri” 5 metreden sonrasına ve sonsuz mesafeye göre tespit edilir. ABD standartlarında bu mesafe 20 feet yani yaklaşık 6 metredir ve uzak görüşün kusursuzluğu 20/20 ile anlatılır yani 20 feet uzaklıktan 20 mm büyüklüğündeki bir harf, rakam veya sembolün net görülmesinin ifadesidir.

“Yakın Gözlük Diyoptrileri” yaklaşık 40 cm mesafeye göre tespit edilir. Oysa TV izleme mesafesi her iki mesafenin ortasında yer alır. Miyopi, hipermetropi, astigmat gibi herhangi bir refraksiyon (görme) kusuru olanlar kullandıkları “Uzak Gözlükleri”nden televizyon izlerken tam randıman alamayabilirler. 40 Yaşın üzerinde olanlarda gözün uyum yeteneği zayıflar. TV izleme mesafesine uyum yapamayan göz bu mesafeden TV ekranındaki ayrıntıları görmekte yetersiz kalır.

Gözlerimizin teknolojik bir kopyası olan fotoğraf makinelerinde de benzer bir durum vardır. Fotoğraf makinelerinin objektifleri üzerinde makro(yakın çekimler için) 1metre -3 metre – 5metre – 10 metre ve sonsuz işaretleri vardır. Objektif de bu ayarların ya manuel olarak ya da otomatik (autofocus) olarak yapılması gerekir. Aksi takdirde resim net olmayabilir.

Fotoğraf makinelerinde objektifi döndürerek yaptığımız veya otomatik olarak gerçekleşen bu ayarların gözümüzdeki karşılığı akomadasyon yani uyumdur. Gözümüz yaşlandıkça uyum yeteneği azalır. İşte o zaman gözlüklerden yardım alırız.

Objektifteki makro yerine “Yakın Gözlüğü”, 3 metre yerine “Televizyon Gözlüğü” ve 5 metreden sonsuza kadar “Uzak Gözlüğü” kullanmamız gerekir.

Örneğin: 50 yaş üzerinde ve uzak gözlüğü ( 5 metre ve ötesi için) 5.00 diyoptri miyopisi olan bir kişinin;

4 metre uzaklığı iyi görmesi için 4.50 diyoptriye; 3 metre uzaklığı iyi görmesi için 4.00 diyoptriye; 2 metre uzaklığı iyi görmesi için 3.50  diyoptriye, 1 metre uzaklığı iyi görmesi için 3.00  diyoptriye, 50 cm uzaklığı görebilmesi için ( bilgisayar mesafesi) 2.75 diyoptriye ihtiyacı vardır. Yani  yakınlaşan her bir metre için uzak gözlük diyoptrisinden  0.50 diyoptri kadar daha düşük bir diyoptriye ihtiyacı vardır.

40 yaşın altında ve emetrop yani herhangi bir görme kusuru olmayan gözler bütün bu uzaklık ayarlarını (otomatik  objektifler gibi ) akomadasyonla sağlar. Dolayısıyla 40 yaşın altında ve herhangi bir refraksiyon kusuru olmayanların televizyon izlerken (teorik olarak ) gözlüğe ihtiyaçları yoktur. Fakat ortam aydınlatmasında kullanılan ışık kaynağına bağımlı olarak eğer varsa ultraviyolenin ve fluluk yaratan mavi ışığın etkisini azaltmak gerekir. Bunun için UV filitreli ve çok hafif ( % 10) roze veya kahve renkli  filtreli gözlükler  kullanılır.

Halk arasında “Dinlendirici Gözlük” olarak bilinen ve çok az de olsa bir kırma kusurunun giderilmesi için verilen gözlükler TV izlerken gözün yorulmasını geciktirirler.

Televizyon Gözlüğü Gereksinimi Nasıl Doğdu ?

Evlerimizde eski teknoloji ve genellikle küçük CRT (tüplü) televizyonlar varken görüşümüzün çok iyi olup olmaması sorun yaratmıyordu. Çünkü ondan beklentimiz sınırlıydı. Ancak dijital teknolojinin yaşamımıza girmesiyle televizyonlar sadece ince, estetik hatlarıyla değil, görüntüleri ile de gözlerimize hitap etmeye başladılar. Evlerimizin ‘olmazsa olmazları’ listesinin en başında yer aldılar. Artık eskiye göre izlenecek şeyler de çoğalmış ve çeşitlenmiştir. Bu gün uydu alıcılar kullanarak bu çeşitliliği 3000 – 4000 TV kanalına çıkarmak mümkündür. Herkes keyfine, hobisine, beğenisine göre TV kanalları bulabilir. “High Definition” TV kanallarının sağladığı görüntü kalitesi o kadar inanılmaz hale gelmiştir ki, bu kanallarda doğa belgeselleri izlemek sanki açık bir pencereden dışarıya bakmak gibidir.

Bu olağanüstü görüntülerin birebir algılanması için görüşümüzün de kusursuz olması gerekir. Gözümüzde çok düşük bir görme kusuru varsa, örneğin (–o.50 ),(+0.50) gibi bir miyopi, hipermetropi ve astigmat olsa bile bu değerlerin gözlük reçetesine dönüştürülmesinde fayda vardır. Hali hazırda gözlük veya kontak lens kullananlar diyoptrilerinin en son durumunu tam ve doğru olarak tespit ettirmelidirler. Oturduğumuz koltuğun televizyona uzaklığı ve  konumu, televizyonun ekran boyutu, ortamın ışıklandırılması, ışık kaynağının konumu, gözümüzün ışık hassasiyeti, oturma pozisyonumuz (dik veya kaykılarak) dikkate alınarak hazırlanan bir gözlük seyir keyfini küçümsenmeyecek kadar artırır.

İdeal TV İzleme Mesafesi Nedir?

Oturduğumuz yerin TV ekranına uzaklığı, ekran büyüklüğünün 3 katı kadar ise idealdir. Aşağıdaki tablo ekran büyüklüğüne göre izleme mesafesini gösteriyor. Bu mesafelerin % 20 altı veya üstü de sonucu çok etkilemez. Örneğin 72 cm. (diagonal) ekran büyüklündeki televizyonlar yaklaşık 3×72=216 cm. (2 metre civarından) izlenmelidir.

  • 105 cm. ekran büyüklüğündeki televizyonların ideal izleme mesafesi yaklaşık 3×105=315 cm. (3 metre civarındadır)
  • 127 cm. ekran büyüklüğündeki  televizyonların ideal izleme mesafesi  yaklaşık 3×127=381 cm. ( 4 metre civarındadır)
  • 155 cm. ekran büyüklüğündeki televizyonların ideal izleme mesafesi  yaklaşık 3×155=465 cm. (5 metre civarındadır)

Dolayısıyla 155 cm. ekran büyüklüğündeki bir televizyon 5 metre civarında bir mesafeden izleniyorsa ayrıca bir televizyon gözlüğü gerekmez. Uzak gözlüğü yeterlidir. Diğer ekran büyüklüğündeki televizyonlar da ideal uzaklıklardan izlendiğinde var olan uzak gözlüğü veya kontak lens bu ihtiyacı karşılar.

TV İzlerken Kafamızın Pozisyonu

Oturduğumuz yerden dümdüz karşıya baktığımızda göz hizamızın televizyon  ekranının tam ortasına gelmesi  idealdir. Eğer TV karşısında kaykılarak oturma alışkanlığımız varsa ekranın biraz yukarda (20-40cm) olmasında bir sakınca yoktur.

Ekranın göz hizamızdan yukarda veya aşağıda kalması halinde boyun ağrılarına neden olur. Keza çok fazla yana kayması halinde görüntü biçimi bozulur ve netliği azalır.

“Televizyon Gözlüğü” ihtiyacı, biraz da evlerimizin salon veya odalarında ideal izleme mesafelerini sağlayamadığımız ve ekran büyüklüğünün ideal ölçüde olmamasından doğmaktadır. Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi ideal ekran büyüklüğü 150-160 cm. ve ideal izleme mesafesi 5 metre civarıdır. Fakat bu ideali gerçekleştirmek her zaman mümkün olmaz. Özellikle televizyon izlerken kullanılması önerilen gözlük sadece uzak için ve tek odaklı olabildiği gibi istenirse varifokal de olabilir. Ancak geniş bir uzak görüş alanı olması için özellikle tek odaklı olması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.