Tatil Severlere Bir Öneri: Kruvaziyer Turizmi

“Kruvaziyer Turizmi”; konukların belirli bir rotada seyir etmelerinden ziyade, değişik destinasyonları ziyaret etmek üzere, temel amacı misafirlerini ağırlamak olan bir gemiye boş zamanlarını değerlendirmek için, bir ücret ödeyerek binmek suretiyle gerçekleştirdikleri seyahatlerdir…

Kruvaziyer Turizmi Nedir?

“Kruvaziyer Turizmi”; konukların belirli bir rotada seyir etmelerinden ziyade, değişik destinasyonları ziyaret etmek üzere, temel amacı misafirlerini ağırlamak olan bir gemiye boş zamanlarını değerlendirmek için, bir ücret ödeyerek binmek suretiyle gerçekleştirdikleri seyahatlerdir.

 

Tanımdan da anlaşılacağı üzere “Kruvaziyer Turizm”de esas amaç taşıma veya ulaştırma değil, konuklar olan turistlerin ağırlanmasını sağlamak ve bu amaçla her türlü hizmeti sunmaktır.

 

Turistik lüks yolcu gemileri ‘yüzer tatil köyü’ olarak nitelendirilmektedir. Bu lüks gemilerde yeme-içme, konaklama, eğlence vb. birçok hizmet sunulmaktadır. Örnek vermek gerekirse; restoran, bar, casino, yüzme havuzu, güzellik merkezi, alışveriş merkezi, tiyatro, golf sahası, buz pisti ve aklınıza gelebilecek tüm tesisleri bünyelerinde barındırmaktadırlar.

 

“Kruvaziyer Turizm”de yapılan ziyaretlerde genellikle konaklama yapılmaz, gidilen bölgenin tarihi, doğal ve turistik yerleri, alışveriş merkezleri vb. yerler ziyaret edilir ve  aynı gün içerisinde başka bir destinasyona hareket edilir. Bu yüzden “Kruvaziyer Turizm”e katılan kişiler genellikle ‘günübirlikçi turist’ olarak adlandırılırlar.

 

Günübirlikçi turistlere sunulan turistik hizmetler, ev sahibi bölgelerin genellikle yatırım yaptıkları alanları oluşturur. Kruvaziyer gemiler yanaştıkları limanlarda ihtiyaçlarını karşılarlar, gemi ve yolcuları için giriş-çıkış işlemleri yapılır, limanlarda genellikle saatli sürelerde kalınır, bu süre içinde eğlence, ziyaretler, alışveriş ve bunun gibi olanaklar yolculara sunulur.

 

“Kruvaziyer Turizm”ine birçok farklı ülkeden insanlar katıldığından dolayı farklı ülkelerden gelen insanlara Türkiye’nin tanıtımının da etkili bir şekilde yapılmasının imkanı vardır.

 

“Kruvaziyer Turizm”i ile, gemilerin uğramış oldukları limanlardaki illerin tanıtımı gerçekleştirilmekte, gelen yolcular ülke turizmine canlılık getirmekte ve bu canlılık gerek turizm sektörüne gerekse de yöre halkı ve esnafına doğrudan yansımaktadır. Bu bağlamda, illerdeki ve ülkedeki turizm geliri artmakta, bu da mevcut ekonomik  yaşamı pozitif olarak etkilemektedir.

 

Bu anlatılanları bir örnek ile desteklemek gerekirse;

Kuşadası Limanı

Türkiye’de “Kruvaziyer Turizm”i denince akla ilk olarak “Kruvaziyer Turizm”inin başkenti olarak kabul edilen Kuşadası gelir. İlçenin Selçuk’taki Efes Antik Kentine olan yakınlığı dış turizmde gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Kuşadası limanına yanaşan bir Kruvaziyer geminin yolcularının büyük bir çoğunluğu, antik kent Efes’i ziyaret ederken, geriye kalanlar zamanını alışveriş yaparak ve ilçedeki diğer turistik mekanları (Kervansaraylar, Türk Hamamları, Kaleler) ziyaret ederek geriye memnun bir şekilde dönerler. Bu olay bölgenin ekonomik gelişimine büyük bir destek sağlamaktadır.

 

Eğer siz de, eşsiz bir deniz seyahati ile sıra dışı bir tatil deneyimi yaşamak, dünyanın farklı bölgelerini ziyaret etmek, farklı kültürlerden insanlarla tanışmak ve Türkiye’nin turizm ekonomisine bir katkıda bulunmak isterseniz bu tatil alternatifinin aklınızın bir köşesinde olmasını tavsiye ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir