Taşınmak ya da Taşınmamak İşte Bütün Mesele Bu!

Mevsim dönüşleri, özellikle de bahar ayları yenilenmenin, yeniden doğuşun başlangıcı olarak tanımlanır ya, işte bu yenilik heyecanından yola çıkarak yıllar yılı hayalini kurduğum kendimce bir ev yaratmak için sıvadım kolları. Tam da bu noktada fark ettim ki davulun sesi kulağa yalnızca uzaktan hoş gelirmiş…

Günlük yaşamın koşuşturması içinden sıyrılıp, güven dolu duvarlarında huzur bulduğumuz evlerimizle ilgili pek çok pratik bilginin yer aldığı dekorasyon dergilerinin satır aralarında tamamladım ihtisasımı… Trendler, akımlar, yenilikler, tasarımlar ile dolu bu dergileri hazırlarken ne kadar kolaydı ev döşemek, yaşam alanlarını fonksiyonel kılacak detaylardan söz etmek. Aydınlatmanın önemi, renklerle dans, küçük metrekareler için işlevsel çözümler gibi başlıklarla özetlenmiş bilgiler kulağımda yankılanadursun, ben yaklaşık 1 aydır bir türlü yerleşemiyorum. Bırakın yerleşmeyi bir türlü taşınamıyorum…

Her şey tatlı bir Ağustos sabahı başladı… Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Tendence 2004 dekorasyon fuarına katılan firmamızın reklam ve halkla ilişkiler müdüresi sıfatıyla fuarın yeniliklerle dolu koridorlarında dolaşıp, 2004-2005 yılı dekorasyon trendlerini incelerken gelen bir telefonla dünyam değişti. Uzun süredir hayalini kurduğum gibi bir eve sahip olabileceğimi müjdeliyordu telefondaki arkadaşım. Birkaç saniyelik düşünme payının ardından “Tutun” dedim. Ne de olsa yılların birikimi (büyük bir olasılıkla ortamında etkisi) ile ben o evi kendi şık, fonksiyonel ve trendy yaşam alanıma dönüştürebilirdim. Ama yanılmışım… Meğer ne çok engel varmış, kişinin hayallerine kavuşamaması için. Fuar dönüşü evin duvar rengine karar vermek ve planlamasını yapmak için ev arkadaşımla buluştuk. Hepi topu iki saatim vardı ve sonrasında yine yollara düşmek zorundaydım. Hani yurt dışında yeniliklerden de haberdar olmuşuz, önümüzdeki sezonun moda renklerini yerinde görüp ülke topraklarına dönmüşüz ya duvarlar illaki de hardal renginde olacak. Ve mobilyalar da bu renkle uyum içinde tasarlanacak. Gerekli talimatlar ve iş bölümünün ardından yeni evime veda edip çalışma hayatıma geri döndüm. Ne de olsa tadilat işlemleri benim seyahat sürecimle doğru orantılı gerçekleşecek, ev arkadaşımda o süre içinde kendine ait işleri organize edecek ve dönüşümle birlikte temiz temiz taşınabilecektik.

Geçen süre bize gösterdi ki, planlamanın taşınma üzerinde hiçbir etkisi bulunmamakta, zaman kendince bir çarkın içinde akıp gitmekte ve umulanlar sadece umulmakta imiş… Bir de öğrendim ki duvarın rengine karar verme yetkisi sadece ve sadece boyacıya aitmiş. Biz evimizle ilgili tozpembe hayallerin girdabında dans ededuralım acı haber tez geldi. Civciv sarısı ile bezeli duvarlarıyla canlı, pek canlı nur topu gibi bir evimiz olmuştu. Boyacının rengi tutturabilmesi için marketten aldığımız hardallara mı yoksa sağını solunu kırptığımız dekorasyon dergilerine mi yanayım bilemiyorum. Tek bildiğim “abla sen ne bakıyorsun bunun gündüz vakti rengine, gece göreceksin sen bu duvarları, nasıl şık(!) nasıl güzel (?), bir de tepe aydınlatması kullanmayacaksın bu renkle, aydınlatma yerden olmalı” diyerek getirdiği yorumla olaya başka bir boyut katan boyacıyı daha fazla ikna edemeyeceğim… Duvarların rengini kendi kaderine terk edip taşınma faslının yaklaşacağı güne doğru hızla ilerlemeye başladık. Koliler hazırlandı, eksikler tespit edildi… Hali hazırda oturmakta olduğum evin koridorları bu kolilerden ilerlenemez bir pozisyonda, ayarladığımuz nakliye şirketini beklemeye koyulduk.

Taşınmak İçin Ya Kararlı Olun Ya da Kararlı Olun!

Taşınma günü gelip çattığında mevcut adreste saat 11 ile 12 arasında randevu verilen nakliye şirketini beklemeye koyulduk. Programımız akşam saatlerinde yeni evimizin civciv sarısı duvarlarına karşı yorgunluk kahvelerimizi yudumlamaktan ibaretti ki beklenen beklendiği gibi gelmedi. Uzun süren arama-ulaşma çabalarından sonra “yarın sabah gelsek nasıl olur” diyen nakliye şirketi saat 17 sularında teşrif etti. İtina ile hazırladığım, “Aman dikkat kırılacak eşya var” dediğim tüm koliler, niteliklerine aldırılmaksızın gerçekleşen paslaşmalar ile (karpuz hali tadında) kamyona yerleştirildikten sonra, harekete hazır hale geldik. Bu arada şu anekdotu paylaşmadan geçemeyeceğim, biraz pelüş oyuncaklara meraklı bir yaradılışım vardır ki bu oyuncakların bir kısmı elde taşınmak zorunda kaldılar. Son kontrolleri yapmak için kamyonun başına indiğim sırada gördüm ki; bıyıkları dudaklarını kapatmış bir takım taşımacı arkadaşların çocuk ruhlarını harekete geçirmiş benim pelüşler ve bozuk bir şive ile dile gelmiş zavallı oyuncaklar: “hanimuş da hanimuş, taşiniyikmişiz de haberimiz yokmuş…”

Ne Çok İç Mimar Varmış da Biz Tanışamamışız…

Türkiye’deki mimar ve iç mimarların pek çoğunu işim gereği tanırım sanıyordum ki bu konuda da yanılmışım. Meğer ne çok iç mimar varmış! Ve bu mimarların her biri gizli bir görev için yetkilendirildiklerinden dolayı anlaşılan farklı kimliklerle kendilerini gizlemeyi tercih etmişler. Kimi tesisatçı olmuş, kimi elektrikçi; döşeme ve mobilyacı taklidi yapanlar bile varmış. Tıpkı Amerikan filmleri casusları gibi… “gizli bir görev için size yeni bir kimlik veriyoruz. Bundan sonra iç mimar eli değmemiş ev kalmayacak!” Hayır, başka türlü olmasının inanın imkânı yok. Apartman görevlisinin bile bu kişilerle işbirliği içinde hareket ettiği konusunda hiçbir şüphem kalmadı. Herkesin zikrinden çok fikri var konu ile ilgili… İtiraz ile başlayan ve doğrunun kendi söylediği gibi olduğunu iddia eden, işin ilginç yanı birbiri ile çelişen bu çeşitli meslek gruplarının yetkilileri evim ile ilgili tüm hayallerimi kara sulara çekmeyi başardılar. Hardal rengi duvarlar hezimeti ile başlayan dekorasyon serüvenim; tamamen, temizlikçim, boyacım, apartman görevlim, tesisatçım, elektrikçim, döşemecim ve daha adını hatırlayamadığım ama kendi işi dışında pek çok konuda bilgi sahibi kişiler tarafından sabote edilerek sonuçlandı. Gerekçe de hep aynı, sen bilmezsin anlamazsız kızım!

Oysa ben, renk geçişleri ile uyumlu, aksesuarları ile birbirini tamamlayan, çoğunlukla sade ama bir o kadar da yaşanmışlığın izlerini taşıyan bir yuva yaratmak derdindeydim. Çıkan sonuç karşısında koltuklar elektrikçinin öngördüğü renklerde; aydınlatma ünitelerinin yerleri ise tesisatçı ile boyacının işbirliğine terk edilmiş durumda. Bu arada evime sürekli müdahale gücü ile beni dehşete düşüren apartman görevlisini de atlamamak lazım. Her akşam standart saati ile geldiği kapımın önünde fütursuzca kafasını içeri uzatıp, önerdiği temizlikçinin ne kadar başarılı bir temizlik yaptığı konusunda bizi ikna etme çabalarını görmezden gelmenin imkân yok. Temizlikçinin ise vitrifiye konusunda kendini tesisatçıdan daha uzman görüp konuya kendince getirdiği çözüm önerileri de cabası. Sonuç, sifonu çektiğiniz anda evin tüm muslukları aynı anda akmaya başlıyor; taşımacıların üstün nakil gücü sayesinde buzdolabım kendini fırın sanıyor, çamaşır makinesi kimlik bunalımında ve renkleri ile baktıkça içimi acıtan bir evim var…

Mobilya ve dekorasyon ürünleri konusunda da internet üzerinde pekçok alışveriş sitesi ve avantajlı fiyatlar bulunuyor. Araştırma yapılabilir. Örneğin tikokupon indirimlerinden yararlanıp mobilya ve dekorasyon firmalarının fiyatlarını daha da düşürmek mümkün olabiliyor.

Ekim 2004’de Home Showroom dergisinde, Yaşam’dan isimli köşemde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sinema Televizyon ve Fotoğraf bölümünden mezun oldu. Televizyon kanallarında çeşitli programlarda yönetmen, yönetmen yardımcısı, editör ve kameraman olarak çalıştı. Televizyon kariyerinin ardından Türkiye’nin önde gelen dergilerinin yazı işleri kadrosunda; editör, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Şimdilerde hayata dair pek çok konuda araştırmalarını sürdüren deneyimli yazar, aynı zamanda marka kültürü oluşturmaya yönelik kurumsal kimlik çalışmaları da yapıyor ve yazılarını günümüz gelişen trendi makale sitelerinde okuyucuları ile paylaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2022

Bir Yorum

  1. Sorunsuz taşınma için evden eve nakliyat firması seçerken dikkat etmek lazım. Teşekkürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.