Tarçın’ın Faydaları ve Tarçın’lı Çay

Tarçın, hoş kokulu ve hemen her lezzetle uyumlu bir baharattır. Yiyecekler kadar içeceklerde de tüketilebilen tarçın, besinlerin içeriğine kattığı lezzet kadar sağlık da verir.

Güney ve Güneydoğu Asya menşeli tarçın, her dem yeşil yaprakları, güzel kokulu gövdesi ile tarçın ağacının kabuklarının öğütülmesi ile elde edilir. Toz olarak tüketilebildiği gibi çubuk tarçın diye adlandırılan kabuklar halinde de tüketilebilir. Tarçının sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Bu özelliği ile tarçın özellikle tarçın ile hazırlanan çaylarda, içeceklerde ve yiyeceklerde mideyi rahatlatır ve şişkinliği önler. Tarçın aynı zamanda dolaşım bozukluğu, nefes darlığı, iştahsızlık gibi sorunların giderilmesinde de aktif rol oynar. Tarçını bağımsız olarak da tüketebilirsiniz. Kaynatarak içebilir, sadece tarçın ile çay hazırlayabilirsiniz.

Tarçın İle Uyumlu Tatlar

Tarçın, kırmızı etlerden özellikle kuzu etine çok yakışan bir baharattır. Tatlımsı oluşu sütlü ve pirinçli tatlılarla kullanımına olanak tanır. Kek, tart gibi unlu mamullere de ayrı bir lezzet katar. Sinemaseverlerin yakından hatırlayacağı Issız Adam filminden sonra havuçlu tarçınlı kek son dönemlerde tekrar eski haklı popülaritesine kavuşmuştur. Tarçın ayrıca balık yemekleri ile de tüketilebilir. Pişirmekte olduğunuz balığın suyuna bir çay kaşığı tarçın katarak tatlandırabilirsiniz.

Tarçın yemeklerin yanı sıra içeceklerle de uyumludur demiştim. Kış aylarının sevilen tatlarından olan salep ve sıcak şarap da tarçın ile tat bulan lezzetlerin başında gelir.

Tarçın’lı Çay…

Günün en önemli öğünlerinden olan kahvaltı sofralarınızda tarçınlı tatlara özel bir yer açmanızı tavsiye ederim. Sabah kahvaltılarında tükettiğiniz balın içine tarçın karıştırdığınızda hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan vazifesi görecek güçlü bir besin elde etmiş olursunuz. Özellikle kahvaltı için vakit bulamayanların sıklıkla tükettiği müsli ya da benzeri hazır gıdaları tarçınlı bal ile tatlandırmak günün bu çok önemli besinine destek olacaktır.

Sabahları demlediğiniz çayın içine karanfil ve tarçın çubukları atarak da güne zinde bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ayrıca tarçın, elma, karanfil ve karabiberi birlikte kaynatarak gün boyu yemeklerden önce tüketebilir böylece metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımına destek olabilirsiniz. Gün boyu fazlası ile hareketsiz kalan ofis çalışanları için bu karışım son derece ideal bir yan destekleyici olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları

 • Migros Sanal Market İndirim Listesi

  Migros Sanal Market'te 15 TL 20 TL 50 TL ve tüm güncel indirim kampanyaları listesi - Migros Sanal Market İndirim Listesi

 • CarrefourSA İndirim Kataloğu (Bu Hafta)

  Bu haftanın en iyi indirimleri İndirim Kataloğunda - CarrefourSA İndirim Kataloğu (Bu Hafta)

 • Money Club Kart’a Özel İndirim

  Money Club Kart'a özel indirim fırsatları bu kampanya sayfasında - Money Club Kart’a Özel İndirim

 • Domino’s Pizza 3 Al 1 Öde

  3 adet Domino's Pizza şimdi bu kampanyada 1 adet fiyatına... - Domino’s Pizza 3 Al 1 Öde

 • CarrefourSA 30 TL Chip-Para

  Axess ile farklı günlerde 3 defa 150 TL ve üzeri alışverişe 30 TL chip-para hediye! - CarrefourSA 30 TL Chip-Para

 • % 7 Şehir Fırsatı İndirim Kodu

  Şehirdeki Aktivite, Eğlence, Restoran, Otel vb. rezervasyon ve etkinliklerde geçerli % 7 indirim sağlar - % 7 Şehir Fırsatı İndirim Kodu

 • 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

  Seçili kozmetik, kişisel bakım, süpermarket, anne, bebek ve oyuncak kategorilerinden yapılan 150 TL ve üzeri alışverişlerde 30 TL indirim sağlar - 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

 • 30 TL Trendyol İndirim Kodu

  200 TL üzeri indirimsiz elektronik, ev yaşam, seçili kozmetik ve market ürünlerinde 30 TL indirim sağlar - 30 TL Trendyol İndirim Kodu

 • % 10 KFC İndirim Kodu

  KFC sitesinde 25TL ve üzeri tüm alışverişlerde geçerli anında %10 indirim sağlar - % 10 KFC İndirim Kodu

 • 20 TL Migros İndirim Kodu

  180 TL ve üzeri alışverişte geçerli 20 TL indirim sağlar (tek kullanımlık) - 20 TL Migros İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir