obilir > Konular > Yemek ve İçki > Mutfak ve Pişirme > Tarçın’ın Faydaları, Tarçın’lı Çay ve Tarçın İle Sağlık

Tarçın’ın Faydaları, Tarçın’lı Çay ve Tarçın İle Sağlık

Tarçın, hoş kokulu ve hemen her lezzetle uyumlu bir baharattır. Yiyecekler kadar içeceklerde de tüketilebilen tarçın, besinlerin içeriğine kattığı lezzet kadar sağlık da verir…

 

Tarçın, hoş kokulu ve hemen her lezzetle uyumlu bir baharattır. Yiyecekler kadar içeceklerde de tüketilebilen tarçın, besinlerin içeriğine kattığı lezzet kadar sağlık da verir.

 

Güney ve Güneydoğu Asya menşeli tarçın, her dem yeşil yaprakları, güzel kokulu gövdesi ile tarçın ağacının kabuklarının öğütülmesi ile elde edilir. Toz olarak tüketilebildiği gibi çubuk tarçın diye adlandırılan kabuklar halinde de tüketilebilir. Tarçının sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Bu özelliği ile tarçın özellikle tarçın ile hazırlanan çaylarda, içeceklerde ve yiyeceklerde mideyi rahatlatır ve şişkinliği önler. Tarçın aynı zamanda dolaşım bozukluğu, nefes darlığı, iştahsızlık gibi sorunların giderilmesinde de aktif rol oynar. Tarçını bağımsız olarak da tüketebilirsiniz. Kaynatarak içebilir, sadece tarçın ile çay hazırlayabilirsiniz. Çay makinesi, kahve makinesi gibi mutfak ürünlerinin bulunduğu tefal shop alışveriş sitesinin dönemsel indirim kuponu ve kampanyaları tikokupon sitesi üzerinde yayınlanıyor. Buradaki tefal shop kupon kodu sayfasından görülebilir. Farklı mağazaları da incelemek için yine tikokupon’daki mağaza listesi bölümüne göz atabilirsiniz.

 

Tarçın İle Uyumlu Tatlar

Tarçın, kırmızı etlerden özellikle kuzu etine çok yakışan bir baharattır. Tatlımsı oluşu sütlü ve pirinçli tatlılarla kullanımına olanak tanır. Kek, tart gibi unlu mamullere de ayrı bir lezzet katar. Sinemaseverlerin yakından hatırlayacağı Issız Adam filminden sonra havuçlu tarçınlı kek son dönemlerde tekrar eski haklı popülaritesine kavuşmuştur. Tarçın ayrıca balık yemekleri ile de tüketilebilir. Pişirmekte olduğunuz balığın suyuna bir çay kaşığı tarçın katarak tatlandırabilirsiniz.

 

Tarçın yemeklerin yanı sıra içeceklerle de uyumludur demiştim. Kış aylarının sevilen tatlarından olan salep ve sıcak şarap da tarçın ile tat bulan lezzetlerin başında gelir.

 

Tarçın’lı Çay…

Günün en önemli öğünlerinden olan kahvaltı sofralarınızda tarçınlı tatlara özel bir yer açmanızı tavsiye ederim. Sabah kahvaltılarında tükettiğiniz balın içine tarçın karıştırdığınızda hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan vazifesi görecek güçlü bir besin elde etmiş olursunuz. Özellikle kahvaltı için vakit bulamayanların sıklıkla tükettiği müsli ya da benzeri hazır gıdaları tarçınlı bal ile tatlandırmak günün bu çok önemli besinine destek olacaktır.

 

Sabahları demlediğiniz çayın içine karanfil ve tarçın çubukları atarak da güne zinde bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

Ayrıca tarçın, elma, karanfil ve karabiberi birlikte kaynatarak gün boyu yemeklerden önce tüketebilir böylece metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımına destek olabilirsiniz. Gün boyu fazlası ile hareketsiz kalan ofis çalışanları için bu karışım son derece ideal bir yan destekleyici olacaktır.

 

Yazar Hakkında

Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir