Tansiyon Nedir? Tansiyon Düşmesi ve Tansiyon Çıkmasında Ne Yapılır?

Tansiyon, kanın damara yaptığı farklı basınç durumlarına verilen addır. Kalbin işlevini gerçekleştirdiği yani kasılma anlarında kanın damarlara yaptığı basınç büyük, diğer bir deyişle yüksek tansiyondur. Küçük yani düşük tansiyon ise kalbin genişlemesi anında kanın damarlar üzerinde gerçekleştirdiği basınç değeridir…

 

Tansiyon, kanın damara yaptığı farklı basınç durumlarına verilen addır. Kalbin işlevini gerçekleştirdiği yani kasılma anlarında kanın damarlara yaptığı basınç büyük, diğer bir deyişle yüksek tansiyondur. Küçük yani düşük tansiyon ise kalbin genişlemesi anında kanın damarlar üzerinde gerçekleştirdiği basınç değeridir.

 

Her bir bireyin genelde tansiyon aralığı küçük 80 büyük 120’dir. Tansiyon zaman zaman kişiden kişiye farklılık gösteren değerlerde olabilir. Bu durumda da dikkat edilmesi gereken düşük ya da küçük denilen tansiyonun en az 60 en fazla 90 değer aralığına sahip olması; büyük ya da yüksek diye adlandırılan tansiyonun ise en az 90 en fazla 160 değer aralığında olmasıdır. Bu değerlerin dışındaki tansiyon verisi dikkate alınmalı ve en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

 

Tansiyonun düşmesi ya da yükselmesi pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişir. Tansiyon zaman zaman ciddi bir sağlık probleminin habercisiyken zaman zaman da günlük bir takım değişkenliklere bağlı olarak da yaşanabilir. Hemen herkesin ortak yaptığı en büyük hata, vücut göstergelerine bakarak tansiyon hakkında varsayımda bulunmaktır. Başım döndü tansiyonum düştü her halde, çok şiddetli başım ağrıyor, çarpıntım da var tansiyonum çıktı her halde gibilerinden yorumlarla pek sık karşılaşmışızdır. Oysaki tansiyon emarelere fal bakarak saptanacak bir şey değildir.

 

Ev Tipi Tansiyon Aletlerinin Önemi

Tansiyonun ölçümlenmesi ve gerekli önlemlerin de çıkan değere göre alınması önemlidir. Kimi alışılagelmiş belirtiler tansiyon düşüklüğünden çok tansiyonun yükselmesi ile alakalı olabiliyor. Bu nedenle de halk arasında yaygın inanışlar, tuzlu ayran içmek, sarımsak yemek gibi çoğunlukla tam tersi durumların yaşanmasına sebep olabiliyor. Ev tipi tansiyon aletleri günümüzde kullanım kolaylıkları ile her eve lazım cihazlardan biri. Hızlı ve pratik sonuç sağlıyor olması gün içinde karşılaşılan olası tansiyon sorunlarına karşı ön bir alarm olarak kullanılmasını sağlıyor.

 

Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon hastalığı teşhisi konulan kişilerin aile öyküsünde de yüksek oranda tansiyon hastalığı yaşandığı bilgisine rastlanmaktadır. Bu gösterge bize tansiyon hastalığının genetik faktörlere bağlı olduğunu düşündürür. Tansiyon, pek çok sebebe bağlı olarak yükselme gösterir. Örneğin; böbrek üstü bezi, tiroid bezi gibi pek çok hormon kan basıncını etkileyerek tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Ayrıca tuzlu yiyeceklerin fazla tüketilmesi de tansiyonun yükselmesine sebebiyet verir.

 

Tansiyonun Doğal Yollarla Düşürülmesi veya Yükseltilmesi

Tansiyon bir sağlık problemidir ve tıpkı diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi tedavisi ilaç ile yapılabilmektedir. Halk arasında yaygın inanışlardan olan tuzlu ayran, şekerli su ve benzeri doğal uygulamaların tansiyon üzerinde net bir iyileştirici özelliği bulunmamaktadır. Tansiyon sorunu kronik bir hal almaya başladı ise mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir.

 

Uzun vadede tansiyon sorunu yaşamamak için tüketilmesi uygun bazı besin maddeleri de vardır. Örneğin sarımsak. Sarımsağın kalp damar hastalıklarında iyi etkisi hemen herkesçe bilinmektedir. Sarımsak yüksek oranda C Vitamini içerir ve antioksidan özelliği vardır. Sarımsağın düzenli tüketilmesi ileri tansiyon vakalarının hafifletilmesi anlamı taşır. Ayrıca kuruyemişler (ceviz, badem, fındık…) yüksek omega 3 içerdiği için damar sertliği yaşanmasını önleyici özelliği vardır. Elbette bu gıdalardan tek sefere bağlı mucize beklemek doğru değildir. Doğru ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşantı biçimi haline getirmek özellikle aile öyküsünde kalp, damar, tansiyon gibi rahatsızlığı olan bireyler için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.