Tanınmış Bir Markayı Nasıl Taklit Edersiniz!

Bu başlık altında bir yazı yazacağımı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında bu yazının başlığı “Marka taklitçiliği yapmayın, bir markayı taklit etiğinizde başınıza neler geleceğini düşünün” olmalıydı. Ama böyle bir başlık koyduk, silmeyelim, devam edelim…

 

Bu başlık altında bir yazı yazacağımı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında bu yazının başlığı “Marka taklitçiliği yapmayın, bir markayı taklit etiğinizde başınıza neler geleceğini düşünün” olmalıydı. Ama böyle bir başlık koyduk, silmeyelim, devam edelim…

 

Ben size tanınmış veya tanınmamış bir markayı taklit ettiğinizde bunun risklerinden, sizin ve markanızın uğrayacağı zararlardan, çarptırılacağınız cezalardan bahsedeceğim.

 

Öncelikle söylemek istiyorum ki taklit ettiğiniz bir marka eninde sonunda yakalanacak ve başınıza dert açacaktır. Bu konuyu mevzuatın karmaşık hükümlerine girmeden size anlatmak istiyorum.

 

Diyelim ki çeşitli değişiklikler yaparak taklit bir marka başvurusu yaptınız, bu başvuru üç aylık ilana çıktı, marka sahibi siz veya vekiliniz tarafından görülmedi ve tescile bağlandı. Belgeyi aldınız, markayı kullanmaya başladınız. İş bitti mi sanıyorsunuz? Hayır, iş bitmedi problem bundan sonra başlıyor.

 

Siz tescilli markam var diye dünya kadar malın üstüne bu markayı bastınız, yatırımlar, kocaman kocaman tabelalar, görsel ve sesli reklamlar yaptınız; bir de bakıyorsunuz ki karşı taraftan bir ihtar: “Bu marka bizim, yıllardır kullanıyoruz, lütfen markamızı kullanmaktan vazgeçin, tabelanızı indirin, reklamları durdurun, piyasadaki malları toplatın vs. Aksi halde yasal işlemlere başlanacaktır…

 

Buyurun bakalım, şimdi ne olacak?

Bu ihtarı dikkate almadınız, kullanmaya devam ediyorsunuz. Sıra davaya ve taklit malları toplatmaya geliyor. Sonunda ne oluyor biliyor musunuz? Şeriatın kestiği parmak acımaz diyerek verilecek cezayı kabullenmek zorunda kalıyorsunuz.

 

Yasanın öngördüğü cezai hükümlere gelince:

  • Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal veya hizmet üreten, satışa arz eden veya satan kişi:

Bir yıldan üç yıla kadar hapis

Yirmi Bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

  • Marka koruması olan eşya veya ambalajı üzerine konulmuş marka koruması olduğunu belirten işareti yetkisi olmadan kaldıran kişi hakkında:

Bir yıldan üç yıla kadar hapis ve

Beş Bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

  • Yetkisi olmadığı halde başkasına ait marka hakkı üzerinde satmak, devretmek, kiralamak veya rehin etmek suretiyle tasarrufta bulunan kişi:

İki yıldan dört yıla kadar hapis ve

Beş Bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır hükümleri mevcuttur.

 

Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçların bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde de ayrıca bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur. Belirtilen suçlardan dolayı cezaya hükmedebilmek için markanın Türkiye’de tescilli olması şarttır.

 

Ayrıca; markası taklit edilen kişi aşağıda belirtilen konuları mahkemeden talep edebilir:

 

a) Markaya tecavüzün durdurulması,

b) Tecavüzün giderilmesi, maddi, manevi tazminat ,

c) Cezayı gerektiren eşya ve üretim araçlarına el konulması

d) El konulan ürünler üzerinde kendisine mülkiyet hakkının tanınması,

e) Marka hakkına tecavüzün devamını önlemek üzere tedbirlerin alınması, özellikle el koyulan ürünlerin ve araçların üzerlerindeki markaların silinmesi veya imhası,

f)  Mahkeme kararının, basın yoluyla duyurulması, vs .

Sonuç olarak; bir markayı taklit etmekle uğrayacağınız hukuki ve cezai müeyyideler yanında taklit marka için yaptığınız ambalajlama, reklam, tanıtım vs. gibi her türlü masraf da işin cabası olacaktır.

 

Siz, siz olun başkasını markasını taklit edeceğiniz yerde kendi markanızı kendiniz yaratın, koruyun ve onu yaşatın: Göreceksiniz yarattığınız marka sizin sermayeniz ve gururunuz olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir