Tabela Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tabelalar yapılırken, genelde tabela yaptıran firma/kişi, sadece tabelayı yaptırdığı işyerine veya mekana yakışması ve uyumlu olmasına dikkat ediyor. Oysa bizce sadece bu yeterli değil. Bu şekilde aslında sokaklarımızda bir görüntü kirliliği oluşuyor diyebiliriz. Bir caddede rengarenk birbiriyle uyumsuz yan yana bir sürü tabela! Tabela çeşitleri ve imalatı hakkında birçok makale yazdık ama caddeleri süsleyen tabelaların birde estetiği ve göze hoş gelmesi ile ilgili bir makale yazalım istedik…

Tabela Sektöründe Yenilikler

Tabela çeşitleri ve imalatı hakkında birçok yazı yazdık ama caddeleri süsleyen tabelaların birde estetiği ve göze hoş gelmesi ile ilgili bir makale yazalım istedik.

Tabelalar yapılırken, genelde tabela yaptıran firma/kişi, sadece tabelayı yaptırdığı işyerine veya mekana yakışması ve uyumlu olmasına dikkat ediyor. Oysa bizce sadece bu yeterli değil. Bu şekilde aslında sokaklarımızda bir görüntü kirliliği oluşuyor diyebiliriz. Bir caddede rengarenk birbiriyle uyumsuz yan yana bir sürü tabela! 

Tabelaların Göze Hitap Etmesi

Özellikle sıklıkla ziyaret edilen cadde ve sokaklarda işyeri tabelalarının mimariye uyumlu şekilde yapılması gerekirdi, böylece tabelalar mimari ile bir bütünlük sağlayacak ve hoş bir görüntü elde edilebilecekti. Bunun örneğini geçtiğimiz yıllarda taksim meydanında gördük. Belediye aldığı kararla tüm tabelaların ahşap üzeri pirinç harfle yapılmasını zorunlu hale getirmiş, Taksim meydanı ve İstiklal caddesi civarındaki işyerlerinde tabelalar değiştirilmişti. Sonuç bizce güzeldi.

Bizim işyeri sahiplerine tavsiyemiz, zorunlu olmasa bile, sadece işyerine değil çevredeki genel görünümü dikkate alarak tabela ve işaretleri yaptırmalarıdır. Böylece sokaklarımız daha güzel görünecektir.

 

Son Yıllarda Tabelacılık Ve Şu Anki Durum!

Son yıllarda, tabela üretiminde kalite ve fiyat anlamında ciddi değişiklikler oldu. Bunda teknolojik anlamda kullanılan cihaz ve teçhizatın çok etkili olduğunu söyleyebiliriz.

İlk olarak dijital baskı tekniğinin gelişiminden bahsedebiliriz…

Dijital baskı tekniğinin piyasada olmadığı yıllarda folyolar kesilerek tabela üzerinde tek renk şekiller ve yazılar şeklinde yazılıyordu. Böylece görselleştirme yapılmaya çalışılıyordu. Daha sonra dijital baskı makinesinin reklam piyasasına girmesiyle beraber, tabela sektöründe başkalaşma başladı. Artık bu dev printer branda ve kağıt malzemelerin üzerine yazıları yazabilmekle kalmıyor, aynı zamanda resimleri de basabiliyordu.

 

Bu şekilde daha kaliteli ve görsel olarak çok daha güzel işler yapılmaya başlanmıştı, ancak dijital makinelerin piyasadaki azlığı ve metrekare baskı fiyatlarındaki yükseklik maliyet anlamında tercih edilebilirliği engelliyordu. Ancak son bir iki yıldır, dijital baskı makinelerinin piyasada çoğalması, metrekare fiyatlarının düşmesine neden oldu. Bu kullanım alanını oldukça artırmıştır ve tabi ki vinil germe tabelaların üretim maliyetlerinin de düşmesine sebep olmuştur.

İkinci olarak Royter kesici cihazının gelişiminden bahsedelim…

Royter kesicisinin piyasada olmadığı zamanlarda tabelaları kare olarak tasarlamaktan başka çaremiz yoktu. Öyle ki her yerde kare olarak tasarlanmış tabelalar görmekteydik.

 

Daha sonra Royterin piyasaya girmesi ile alüminyum, pleksiglass ve diğer malzemeleri kesebilme imkanı oldu. Bu sayede kare tabelalardan ziyade daha şekilli oval hatlarda, ve oyma dediğimiz tabelalar görmeye başladık. Son yıllarda Royter makinelerindeki gelişim ve piyasalarda sayı olarak artması kesim fiyatlarını düşürdü. Bu da tabela üretim fiyatlarına yansıyarak, tabelaların, tabela yaptıran son müşterilere daha makul ulaşılabilir fiyatlardan tabela sahibi olma imkanı tanıdı.

Üçüncü olarak, neon ve led tabelanın piyasaya girişinden bahsedelim…

Son yıllarda sıklıkla görmeye alıştığımız neon ve led tabelalar, firmalar tarafından tercih edilmektedir. Bunun başlıca nedeni led ve neon tabelaların fark edilebilirliğinin diğerlerden çok daha fazla olmasıdır. Özellikle dünyadaki led ışık teknolojisindeki gelişim kendini tabela sektöründe de göstermiş, led ışığın diğer ışıklara göre uzun ömürlü olması ve fiyatlarının eskiye göre daha makul olması bunda etken olmuştur. Ancak led ve neon tabelaların, vinil germe ve alüminyum tabelalara göre fiyatlarının yüksek olması, firmaları hala zorlamaktadır

Tüm bu gelişmeler sayesinde artık, firmalar daha görsel ve sanatsal tabela çalışmaların talep etmekte ve tabela üretim atölyeleri de bu istekleri fiyatları çok artırmadan karşılayabilmektedirler. Teknolojinin bu hızla gelişeceği varsayımıyla tabela sektörünün ilerleyen yıllarda daha verimli çalışarak, daha kaliteli ve ucuz hizmete doğru yol alacağını düşünüyoruz.

 

Makaleyle ilgili daha fazla bilgi ve tabela konusunda yardım için www.tabela.biz ve www.ajansgalata.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir