Sürmene Bıçağının Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Sürmene bıçağı hakkındaki bu makaleyi okumadan evvel Sürmene Bıçağı’nın ne olduğunu bilmek gerekir. Sürmene Bıçağı tüm dünyada ün salmış, Evliya Çelebi’den Atatürk’e kadar pek çok önemli şahsiyetin bahsettiği kaliteli bıçaklardır…

Neden Sürmene Bıçağı

Peki neden Sürmene bıçağı’da Trabzon bıçağı değil? Sürmene bıçağının tarihi nedir?

Sürmene’deki bıçakçılık aslında çok çok eskilere uzanmakta. Bir rivayete göre tarihten önce 1000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Evliya Çelebi (1611-1682 ?) seyehatnamesinde gemilerini Sürmene Yeniay limanında tamir ettirdiklerini, kesici aletlerini de Sürmene’de tamir ettiklerini belirtmiştir. Sürmene’de bıçağın imal edilmesinde bölgedeki maden kaynaklarının zengin olmasının payı elbette büyüktür. Ayrıca bıçağa su verme işi öncelerden yunus yağı kullanılarak yapılıyordu. O dönemlerde yunus avcılığı serbestti ve Sürmene’de yunus avcılığı oldukça popüler bir gelir kaynağıydı. Özellikle Rum bıçak ustaları yunus yağını kullanarak muhteşem bıçaklar üretiyorlardı.

Yakın tarihte ise Sürmene bıçağının gelişmesi için çok önemli bir olay sözkonusu olmuştur. İstiklal harbinden önce Sürmene’yi işgal eden Ruslar bir daha Sürmene’yi terk etmeyecekmiş gibi Sürmene içine iskeleye gelen gemilerin mallarını içerlere taşımak için raylı vagon sistemi kurdular. Oldukça külfetli ve zahmetli bir iş olan raylı sistemi Ruslar çok kısa bir sürede Sürmene’de kurdular ve çalıştırmaya başladılar. Tabi ki herşey umdukları gibi olmadı ve “geldikleri gibi gittiler”. Raylı sistem bir müddet daha kullanıldıktan sonra rayların ve vagonların demirleri bıçakçı ustalar tarafından satın alındı. Bu tarihlerde bıçakcılık çok gelişti.

En popüler Sürmene Bıçağı hangisidir?

Çakısından ekmek bıçağına, dekor bıçağından satırına, fileto bıçağından tıbbi bıçaklara kadar bir çok Sürmene bıçağı Sürmenede üretildi ve halen üretilmekte. Lakin bunların en meşhur olanı Meşhur Sürmene Oluklu Kamasıdır. Sürmene Kaması’nın en büyük özelliği düşmana saplandığına dışarı kan fışkırtmaması, tabiri caizse düşmanı iç kanamadan öldürmesidir.

Cumhuriyet döneminde oldukça meşhur olan bu kama neredeyse her delikanlının belinde mevcut idi. 1952 yılında üretimi ve satılması yasaklanan Sürmene Oluklu Kama Bıçağı en meşhur Sürmene bıçağıdır ve Sürmene bıçağını popüler kılan önemli figürlerdendir. Üretimi ve satılması yasak olan bu kama halen gizli olarak Sürmene’de üretilmekte ve el altından satılmaktadır.

Sürmene Bıçağı neden bu kadar ünlü? Türkiye’de bıçağı ile ünlü başka yerler de var mı?
Yukarıda saydığımız etkenlere ek olarak Sürmene Bıçak Horonu nu da bunlara ekleyebiliriz. 1940 lı ve 50 li yıllarda Sürmene bıçak horonu oldukça popülerdi. Yurt çapında düzenlenen halk oyunları yarışmalarında, gösterilerde Sürmene Bıçak Horonu ekipleri katılarak üstün başarı elde etmişlerdi. Bu sıradışı horon herkesin dikkatini çekiyordu. Sahnede iki adamın önce karşılıklı horon edip sonra kol kadar uzun kamalarla birbirlerine saldırı figürleri ile süslenmiş dans gösterisini izeleyen bir çok kimse bu durumu gerçek bile sanmıştır.

Tüm bu etkenler birleşince Sürmene bıçağı kalitesininde etkisiyle Türkiye ve dünya çapında en meşhur bıçaklar listesine girmeyi sağlamıştır. Sürmene dışında Bursa, Denizli, G.Antep bölgelerinde de bıçak üretimi yapıldığı bilinmektedir. Lakin gerek sanat olarak gerekse tarihsel deneyim olmadığından bu bölgelerde bıçakçılık sanayileşmiş ve tekdüze bir hale gelmiştir. Eskiden gavur sanatı olarak bakılan ve Müslüman Sürmeneli Türklerin bu sanatı icra etmekten imtina ettikleri halde bir çok önemli şahsiyet bıçaklarıyla ün yapmıştır. Hacı Türen, Hasan Sancak, Hasan Temelli, Mustafa İspir, Necati Karali, Süleman Rıza, Mustafa Köralioğlu ve ismini unuttuğumuz onlarca usta Cumhuriyet dönemi Sürmene bıçakcılığına damgalarını vurmuşlardır. Bu gün aramızda olmayan veya yaşlı olan bu üstadların torunları ve oğulları kısmen de olsa bu mesleği sürüdürmektedirler.

Şimdiki Sürmene Bıçakları el yapımı mıdır?
Yukarıda saydığımız ustaların yakın akrabaları, komşuları kısmen de olsa bu sanatı icra etmeye devam etmektedirler. Lakin üretmekte olduğu bıçak sayıları oldukça azdır. Sürmene bıçağının seri üretimi ise yine yukarıda saydığımız üstadların yakın akrabaları tarafından kurulan iki firma ile sağlanmaktadır. SÜRBİSA ve SÜRDÖVBİSA. Bıçakcılık ailesinden gelen firma sahipleri dünyanın dört bir yanından yoğun talep edilen Sürmene bıçaklarını üretmektedirler. Orjinal Sürmene bıçağı dendiği zaman aklımıza gelen bıçaklar bu iki firmanın üretmiş olduğu bıçaklardır. Tabiki bu bıçaklar eskisi gibi ray demirlerinden değil Fransız çeliğinden imal edilmektedir ve seri üretimdirler. El yapımı bıçak veya çakı üretimi ise az da olsa halen devam etmektedir. Bu çakılardan günde en fazla 2-3 tane üretilmektedir. Ustalarının giderek yaşlandığı ve sanatın devam etme tehlikesi altında kaldığı günümüzde bu ürünler özel bir antika değerini şimdiden almaktadır.

Gerçekten Sürmene bıçağının sahtesi var mıdır?
Sürmene bıçağı gerçek bir markadır. Bıçaktan anlayan erbaplar Sürmene bıçağını gözü kapalı satın alırlar. Bu ticari değeri değerlendirmek isteyen bir çok kişi Sürmene bıçağının sahtesini üretmektedir. Özellikle Sürmene’nin çevre il ve ilçelerinde üretilen bıçaklar Sürmene bıçağı adı altında pazarlanmaktadır. Gerçek Sürmene bıçağı Sürmene Bıçak Sanatı Ekolünden gelen ustaların yapmış olduğu bıçaklardır. Bu ustalar ise yukarıda saydığımız iki firmada ve ferdi olarak sanatlarını icra etmektedirler. Elbette ki bu ustalar İstanbulda da bıçak yapsalar o bıçak yine Sürmene bıçağı olacaktır her ne kadar Sürmene’de üretilmemişse de.

Bir Yorum

  1. Sürmene 3lü sed almak istiyorum tlfon numarasını atarsanız vatsap üzerinden alacağım pıçakların resimlerini atar sipariş yaparım.flf numaram 05425948706

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir