Süper Anne Sendromu Nedir?

Psikoloji uzmanı Ahsen Balcı çocuklu kadınları, ”Süper Anne Sendromu” konusunda dikkatli olmaya çağırırken, “Bu sorun eğitimli, mükemmeliyetçi ve hırslı annelerde ortaya çıkıyor” dedi…

 

Modern çağın çalışan kadınları bir yandan ev işleri bir yandan iş yerindeki çalışmaları bir yandan da evde çocuklarıyla ilgilenmek durumunda olmaları sebebiyle psikolojik ve fizyolojik baskı altında kalıyor. Psikolog Ahsen Balcı, “Süper Anne Sendromu”nun halsizlik, dermansızlık, işlere başlamada güçlük, günlük işleri yapmayı zorlaştıracak ve yatak istirahatı ile geçmeyen yorgunluk, bıkkınlık, tükenmişlik hali, baş ağrıları, unutkanlık, kafada ağırlık hissi ile ortaya çıktığını anlatarak, “Hastalığa genellikle yanlış teşhis konuluyor. Kişiler bu durumu çevresine anlattığında kapris yaptığı izlenimi doğuyor. Bu hastalık belirtilerini hasta yaşıyor ve büyük ızdıraplar çekiyor. Alışılagelmiş, görünen bir hastalık tanısı olmayınca da ailesine, iş arkadaşlarına hatta bazen doktoruna hastalık belirtilerini gerçekten yaşadığı ve acı çektiğini ispatlamak zorunda kalıyor. Aslında en acı durum da bu. Siz her şeyin en iyisini mükemmel bir şekilde yapmaya çalışıyorsunuz ve karşılığında bedeniniz bir dizi rahatsızlık çıkarıyor, çevrenizdeki insanlar sizi anlamıyor, takdir etmiyor, hatta rahatsızlıklarınızı abarttığınızı, dikkat çekmeye çalıştığınızı, kapris yaptığınızı düşünüyor.” ifadelerini kaydetti.

 

Ahsen Balcı, kadınların eğitimine verdiği zaman ve emek nedeniyle kariyerinde yükselmek ve en iyisi olmayı yaşam hedefi olarak seçtiğini belirterek, “Kariyerli kadın, evli ve çocuklu olmanın buna engel olmaması gerektiğini düşünür. Kadınların işinde başarılı olduğu kadar ev işlerinde de başarılı olmayı kendisine amaç edinmesi, ‘Süper Anne Sendromu’nun bir uzantısı. Bu rahatsızlık çocukları da olumsuz yönde etkiler. Çalışan kadınlar, iş hayatında hırs edinmek yerine hayatı daha basit şekilde yaşamalı ve geç olmadan profesyonel destek almalı.” diyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.